Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Felicitari tuturor boboceilor !
Am terminat si noi cu clasa I si ...cu doamna invatatoare. Sper ca de la anul sa fie cu totul altceva, mult mai bine.Din pacate trebuie sa schimbam si scoala, c-ar fi fost destul de...delicat sa ramana in aceeasi scoala. Nu va mai spun cum a fost cu serbarea...aproape lipsa (o FOARTE scurta sceneta organizata de doamna de engleza, in rest...NIMIC!!!...doar niste diplome acordate pentru concursurile scolare).Nimic din ce-ar trebui sa reprezinte festivitatea de premiere pentru un bobocel de clasa I. N-am vazut asa femeie in viata mea.
Sper sa avem noroc incepand cu anul viitor.
Va doresc tuturor vacanta placuta si sa ne reauzim sanatosi in clasa a II-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Cum e in vacanta? Noi mai mult pierdem vremea..nu facem mare lucru...planurile mele au cam fost anulate de diverse intamplari..plus programul meu extrem de aiurit. Tot am reusit sa ne plimbam cu bicicletele (marea aventura e sa bag bicicleta mea in lift :)), sa-l duc la teatru si la sushi (marea lui placere ...si a mea) Oricum, spre marea mea surpriza copilul are zile cand se trezeste la 8-8:30, ceea ce pentru el e foarte tarziu (intr-o zi s-a sculat la 11...ma panicasem de-a dreptul). De unde deduc ca a fost foarte obosit, chiar mai obosit decat credeam sau poate acum, dupa 7 ani incepe si el sa se trezeasca la ore mai umane si ma lasa si pe mine sa dorm mai tarziu de 6.

Ma gandeam saptamana viitoare sa-l duc la atelierele de la Muzeul Taranului Roman. Aveti ceva informatii, le plac copiilor?

Devoska, asa e sistemul si in Canada: se schimba invatatoarele si se amesteca copii. Cat eram acolo nu mi-a placut niciodata (el nefiind chiar adaptabilitatea personificata), acum insa, dupa anul asta apreciez utilitatea sistemului .

Khristin, sa stii ca am fost si eu voluntar: la teatru de doua ori si la circ o data. La teatru a fost frumos mi-a placut. Dupa ce am mers la circ am decis ca nu ma mai duc in veci: era o nebunie absoluta. Imaginativa tot circul plin de copii care tipau ... care pe urma foarte hyper cum erau au trebuit sa fie urcati in autobuzee, era o viermuiala de autobuze,copii mai mici, mai mari + tiganii aferenti care vand tampenii. Sincer ma intreb cum de nu pierd copiii in nebunia aia. Nu-i de mirare ca ei (copilasii din romania) sunt mai aware de ei si de ce-i in jurul lor.

Daisy, nici nu stiam ca Andreea e clasa I..ce trece timpul, incredibil.Poate ma suni?

Copilul s-a reprofilat de la porcusor de guineea (care ramane totusi prima lui dragoste) la caine..Bichon..m-a auzit pe mine ca asta e hypoalergenic. De cate ori iesim din casa intreaba "mergem acum sa-l cumparam?"

Vacanta minunata tuturor!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meru spune:

Am schimbat si noi tot. Nu cred ca mai vreau sa sper prea mult de la scoala.
Singura mea speranta e copilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Crisseis si meru - ati schimbat scoala cu totul, sau ati reusit sa mutati copiii la alta clasa in cadrul aceleiasi scoli?
Sunt foarte interesata de subiect, din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Am gresit astazi si am socotit cate exercitii avem de facut in vacanta.147.Cea mai sadica faza este ca acel caiet de teme pt vara se cheama "Bucuriile vacantei!!!!!!"A facut pana acum 47(cele mai usoare)acum are de citit poezii si transcris texte.Lucreaza de la sine putere,vrea sa scape de grija caietului.
In rest a ajuns in doua week-enduri la mare si inoata ca o rata(desi nu a renuntat la colac,a prins o zi de balaceala la piscina si una intr-un rau curgator,cateva zile de tara si in rest..ploaie cat cuprinde.
In urmatoarele 10 zile asta il duc la "cura de lapte",intr-un sat uitat de lume,unde micul dejun este lapte cu cereale,paste sau faina,la pranz o ciorba de legume din curte si in rest branza cu smantana,cu rosii,in placinte.............si seara de obicei orez cu lapte plus cana de lapte abia muls.Este o zona saraca,vara trecuta sg inghetata era la vafa si costa 0.5 ron asa ca sigur nu vor exista ispite .
M-au anuntat ca zarzarul din curte e in parg si merele varatice dau sa se inroseasca.Corcodusele oricum sunt coapte.Cat va mai putea sa il ingrijeasca aceasta matusa il duc acolo.Poate uit si incarcatorul de la PSP,ca pt MP3 nu gaseste computer sa-l incarce.La TV nu se uita ca nu am memorat nici un canal cu desene.Are camera lui undeva pe nord sa poata dormi in racoare si salteaua este din paie. Se vede din scrisul meu ca tanjesc si eu la o astfel de vacanta??
Si ca sa completez imaginea idilica,are si vre-o trei copii pe ulita cu care bate mingea si cu care a planuit sa construiasca o casa in copac(un prun este pravalit pe un sopron )deci podeaua si umbra sunt asigurate.

Povestiti si voi!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua-buna,dragi mamici de copilasi de clasa a2a de-acum!

In primul rind:
Felicitari tuturor boboceilor care au terminat scoala cu rezultate bune!!Sa aveti o vacanta frumoasa si de neuitat,e doar prima vacanta mare!

Bun venit noilor mamici!

Despre noi...la scoala in continuare pt inca 4 saptamini!Vacanta se ia pe 31 iulie,muuult,f muuult,mai ales pt parinti.Mai e cineva pe baricade?

Facem in continuare temele cu seriozitate,au inceput deja scrisul de mina(asta e materia de clasa a 2),fiica-mea chiar nu mai avea rabdare si nici eu nu am vrut sa o invat ca in abecedarul romanesc,aici scriu putin altfel si sa nu o zapacesc.

La matematica au reluat socotelile cu banii,cu euro pina la 20.Acum fac tot felul de probleme cu banii,tabele si e f incintata,vrea sa mearga numai singura la cumparaturi .Aproape au terminat de invatat si ceasul,acum au de scris tot felul de exercitii si cu orele deci teme cit cuprinde.Plus dictari.
Deocamdata la noi e acelasi entuziasm,testele au fost perfecte.
Am avut si o serbare"Buchstabenfest"(Sarbatoarea literelor)unde fiecare copilas a avut un rol,au cintat,au citit,au spus poezii despre litere,mi s-a parut ff dragut,nu eram obisnuita cu asa serbari faine prin Germania insa doamna asta invatatoare e f priceputa,talentata si apropiata de elevi,fiica-mea imi zice in fiecare zi ca o iubeste .

Cam astea ar fi in mare noutatile,in rest,ne pregatim sa-l asteptam pe bebe,vine in 3 saptamini.Deocamdata bucurie mareeeee,curiozitate si o mie de planuri minunate impreuna .

Khristin,multumesc ca ai intrebat de mine .Voi cum mai stati,cum mai e relatia scolaritei tale cu bebe?Tot asa buna?Tre'sa stai fff atenta la ce face?Fiica-mea isi face planuri cum o sa-l duca ea pe bebe in brate,cum o sa-i dea sa pape si deja imi fac griji...sigur,o sa o las dar tre'sa supraveghez totul f bine,e totusi micuta pt asa activitati .

La multi ani! tuturor sarbatoritilor din lunile iulie si iunie!

Vacanta faina in continuare si ma usor cu temele,mai e destul timp!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Salutare tuturor,

La noi vacanta e pe sfarsite, de joi incepem scoala!

Fetele din Romania, vreau sa va intreb ce materii se fac acum in clasa a 2-a la noi, vreau sa-i cumpar ceva carti si nu prea stiu care e programa de la noi, poate ma ajutati voi sa stiu ce sa cumpar.

Multumesc.

Si vacanta placuta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Christel...deja incepeti scoala? copii nu se revolta si ei un picut? Cata vacanta au avut?

Nu stiu sa-ti spun de materii ca la noi se dau manualele la inceputul scolii. Am vazut ca la alte fete s-au dat la sfarsitul clasei I.

Al meu e in tabara. In seara de dinaintea plecarii atata am bocit..parca pleca in armata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Christel, uf, ce vacanta scurta au copiii, acolo !
Aceleasi materii se fac in cl. a II-a, ca in cl. I.
Cricor, ce fel de tabara e ? Lui, sigur ii place.
Maine e ziua scolarelului tau !
Luca

Cristina se bucura de vacanta, pe afara, daca are cu cine, in rest, pe acasa cu jucariile si cartile ei.
Din luna iulie, mai putin in weekend si cand a avut o prietena pt. cateva zile la ea, a lucrat zilnic un pic la romana si matematica, pe niste caiete de vacanta nu prea grele, chiar distractive.
Poze din vacanta, puteti viziona, aici !

vacanta cat mai faina, in continuare !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Cricor , de ziua lui Luca

La multi ani!

Sa aveti o zi superba, iar Luca sa va aduca numai bucurii!


Christel, chiar ca scurta vacanta. Sunteti primii care incepeti scoala. Noi incepem pe 26 august. Mult succes in noul an scolar! Si eu astept sa inceapa scoala in Romania sa primesc manuale de acasa. In vara nu am gasit manuale. La Diverta era pustiu la manuale. Mi-au zis ca la sfarsitul lui august.

Nina . Un si pentru Cristinica.

Mergi la inceput