haemophilus - e cumva BTS?

haemophilus - e cumva BTS? | Autor: emmma03

Link direct la acest mesaj

Va rog ajutati-ma si pe mine careva! Mi-am facut un consult ginecologic si mi-au spus ca am haemophilus si ap primit tratament si eu si sotu. Asta inseamna ca este transmis pe cale sexuala?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De care e ?
Se poate sa fie si bts , dar se poate la fel de bine sa-l fi pescuit de undeva.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmma03 spune:

pe fisa de analize imi e marcat Gardnerelle (haemophilus), iar asistenta doctorei mi-a zis doar ca am haemophilus. Nu stiu sa-ti zic de care e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

gardnerella vaginalis daca aia e ce ai e o bacterie care se transmite pe cale sexuala si se trateaza cu metronidazol ( am citit pe internet nu sunt medic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

Gardnerella vaginalis (hemophilus vaginalis) determina, relativ frecvent, infectii vaginale. Gardnerella vaginalis este o bacterie care traieste in mediul vaginal (prezenta la 50% din femei) fara a determina probleme in mod obisnuit. Daca ph-ul vaginal se modifica se distruge si echilibrul florei vaginale, scazand po****tia de Lactobacili (bacilii protectori) si proliferand alte organisme potential patogene, in cazul tau Gardnerella vaginalis. Este o infectie care nu se transmite specific pe cale sexuala ci, asa cum am mai spus, poate apare in urma suprapo****rii "spontane" a vaginului cu aceasta specie bacteriana ca urmare a modificarii ph-ului vaginal (irigatii vaginale in exces, tratament cu antibiotice, dezechilibre hormonale, prezenta spermei care, avand un pH alcalin, afecteaza micromediul vaginal, tampoanele intravaginale, spermicidele, steriletul, etc). Mediul vaginal este sensibil si la schimbarea de partener. Este una dintre infectiile frecvente ale femeilor active sexual, si se poate spune ca in general nu este o infectie grava. Daca infectia a fost transmisa pe cale sexuala, simptomele apar la 2-21 zile de la contactul sexual neprotejat. De obicei barbatii sunt asimptomatici, ei putand sa transmita infectia cu Gardnerella Vaginalis fara sa stie ca sunt purtatorii acestei bacterii.




Mergi la inceput