Se poate desfiinta postul dupa revenirea din CIC?

Se poate desfiinta postul dupa revenirea din CIC? | Autor: silky_lilky1

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Pe data de 30 Aprilie trebuie sa ma intorc din CIC la serviciu. Am depus cerere cu nr. de inregistrare la firma, in care solicitam deschiderea cartii de munca si reinceperea activitatii incepand cu data de 30 Aprilie.Acum firma ma ameninta cu desfiintarea postului, desi in locul meu lucreaza alta persoana. Sigur ca nu am avut fisa a postului, iar eu am fost incadrata ca Inginer Economist, iar noua persoana ca Agent Vanzari. Mentionez ca a fost angajata la o luna dupa ce i-am anuntat ca sunt insarcinata, pt. ca initial au vrut sa ma dea afara, desi relatiile dintre noi erau fff bune, asta pana sa-i anunt ca urmeaza sa am un bebe!
Eu stiam ca daca firma exista mai departe, daca imi desfiinteaza postul este obligata sa imi ofere un post minim pe acelasi nivel cu cel de dinainte de CIC . Ideea este ca vor sa ma dea afara si nu mi se pare normal ceea ce vor sa faca. E mult de povestit la cate m-au supus cand eram insarcinata...pana m-am imbolnavit ai a trebuit sa stau numai in pat.Daca nu ar fi fost problema cu actuala criza, in mod sigur nu m-as mai fi intors la ei, dar momentan trebuie sa o fac. Va rog frumos, ma puteti ajuta cu un sfat?Imi cer scuze daca am postat gresit anuntul, n-am stiut la ce categorie s-ar putea incadra...
Multumesc, Liliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

PROBLEMA TA TREBUIE PREZENTATA LA INSPECTORATUL TERITORIAL DE MUNCA UNDE TE VOR INVATA EXACT CE SA FACI.
MERGI ACOLO SI SPUNE EXACT CE NE SPUI NOUA,EI AU CALITATEA LEGALA DE A LE PUNE PUMNUL IN GURA NEMERNICILOR ASTIA DE PATRONI.



Mada 20+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silky_lilky1 spune:

Buna,
Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti care este legea care protejeaza mamica dupa venirea din CIC, eu trebuie sa-mi sustin cauza in fata conducerii si as dori s-o fac la obiect!
Multumesc frumos, Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

este codul muncii legea 53
asta este.si sunt precizari foarte clare

Mada 20+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Din cate stiu eu angajatorul e obligat sa te primeasca inapoi la munca dar nu e obligat sa te si tina angajata.
Poate ff bine sa te primeasca si dupa o luna sa restructureze postul.
Nici o lege nu il impiedica atata timp cat o face in termeni legali....desi e fff greu conform CCM si a CM sa dai afara un angajat angajatorul trebuie sa aiba motive f bine intemeiate pentru a suspenda un contract pe o perioada nedeterminata.
Bafta.

Din pacate de la inspectoratul teritorial de munca , mi-e teama ca vei primit acelasi raspuns pe care l-am primit si eu in momentul in care m-am adresat lor pentru a sti cum sa-mi cer anumite drepturisi ce pot face in cazul in care nu imi sunt acordate.
Faceti cerere si daca nu va solicita cererea in mod pozitiv ..."da-tii in judecata"

Mergi la inceput