Recuperare bluza alba din in

Recuperare bluza alba din in | Autor: crinait

Link direct la acest mesaj

Pentru ca au inceput zilele calduroase, mi-am scos din dulap tinutele vestimentare de primavara-vara. Sunt cam necajita pentru ca una dintre bluzele mele preferate, alba, din in, cu dantela sparta, s-a ingalbenit!

Stiti cumva vreo metoda de recuperare a albului initial, in afara de hipoclorit sau apa oxigenata (prea agresive)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Vanish pentru rufe albe?

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Directionati 2% din impozitul pe venit si viata animalutelor comunitare va deveni mai buna www.asociatiaclopotel.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

da, vanish white, zic si eu ca este cea mai buna solutie... si pentru hainele colorate eu il folosesc pe cel roz... sunt cele mai bune din toate produsele pe care le-am incercat. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinait spune:

Am vrut sa cumpar azi Vanish bianco si m-am speriat de ce scria pe cutie. Printre altele, se recomanda chiar si purtarea unei masti de protectie in timpul folosirii!

Asadar, inainte de a investesti in achizitionarea unui intreg arsenal de protectie doar cu scopul de a inlatura galbeneala de pe bluza, vin cu umilinta inspre voi, sa va intreb cum de ati scapat fara probleme dupa ce ati folosit infioratorul Vanish.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinait

Am vrut sa cumpar azi Vanish bianco si m-am speriat de ce scria pe cutie. Printre altele, se recomanda chiar si purtarea unei masti de protectie in timpul folosirii!

Asadar, inainte de a investesti in achizitionarea unui intreg arsenal de protectie doar cu scopul de a inlatura galbeneala de pe bluza, vin cu umilinta inspre voi, sa va intreb cum de ati scapat fara probleme dupa ce ati folosit infioratorul Vanish.

Tu vorbesti serios? Pai ce masca sa-mi trebuiasca daca pun o masura de praf de ala in masina de spalat (impreuna cu detergentul)? Si orice ar fi, clorul folosit la albit de mamele noastre e mult mai nociv. Oricum, e alegerea ta!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Directionati 2% din impozitul pe venit si viata animalutelor comunitare va deveni mai buna www.asociatiaclopotel.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Incearca in felul urmator :
- intr-un lighean cu apa fierbinte dizolva niste detergent de calitate, o cantitate mai mare decat ai avea nevoie pentru un spalat, ex 1/2 cana (eu folosesc de ani buni Persil automat).
- amesteca bine apa, astfel incat detergentul sa se dizolve complet. -- introduci bluza in aceasta apa si las-o acolo peste noapte.
- a doua zi spal-o un pic, clateste-o, da-i cu balsam si gata. pentru rezultate deosebite, poti sa adaugi si vanish in apa respectiva.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

asezi intr-un castron (lighean)mai mic si torni lapte astfel incat sa o acoperi toata; o lasi pana cand se acreste laptele, dupa care o speli delapte (de fapt mai mult limpezit).
SUCCES!

Mergi la inceput