Calendarul gradinarului vesel :- } (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Hello tuturor,

"Concediul" asta ma dispera. Zambilele si narcisele areu aproape in floare si acum ninge. Intradevar azi s-a mai topit din zapada si maine cred ca se duce cu totul dar iar nu mai pot intra in gradina din cauza ca este prea ud.

Clematitelor le merge bine la soare. Despre vant nu stiu ce sa zic dar totusi daca sunt ajutate de un suport unde sa se catare si sa se prinda nu cred ca are ce sa le strice asa de tare.

Hortensiilor le place pamantul acid, de fapt le si ajuta sa-si faca culoarea albastra in final. am si eu doua tufe destul de mici in fata casei si asta vara am reusit sa le aduc la o nuanta de mov spre albastru de a venit vecina de peste drum sa vada ce fel de hortensii (hydranceea ) am eu. Nu i-am spus secretul decat dupa ce m-a luat si pe mine la clubul de gradinarit pe care ea il frecventeaza. Acum in luna mai cei de la club scot la vanzare plante mult mai ieftine si riguroase decat ce gasesti in multe magazine de gen.
Da numai sa treaca cu iarna asta si cu ninsul ca degeaba imi cumpar eu flori acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Daniela, sa fi sanatoasa si sa ai un baiat mare si frumos.
Tu anul asta nu mai trebuie sa furi momente.

Apropos de momente furate. Eu nu am inca casa pe terenul pe care gradinaresc (trebuia sa ne apucam anul acesta dar pentru a avea banii de inceput depindeam de vanzarea unei garsoniere - de cand cu criza pa vanzare, pa casa). Si cum spuneam, vin doar in weekend (uneori si in timpul saptamanii), scot, scaunele pliante si masa (am o magazie) si imi iau mereu o carte de citit. Ma gandesc mereu ca termin cu gradinaritul si stau la soare sa citesc. Ma credeti ca de 1 an si... de cand am terenul nu am citit acolo nici macar o pagina? Dar caram constiincioasa cartea pentru ca nu eram pe deplin constiena de faptul ca virusul asta cu gradinaritul a atat de acaparator. Acum ca am citit ca li se intampla si altora m-am convins.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu abia azi ajung sa scot daliile din beci si sa vad pe unde le pun. Cred ca iar am amestecat de tot cartofii lor, desi mi-am propus nu o data sa leg macar sacul in care sunt cu o funda in culoarea respectiva. Stiti voi cum e cu teoria si cu practica... Au rasarit si la mine lacarmioarele, sunt inflorite narcisele galbene si toporasii. Hamerocalis si florile de in au tufele marisoare cu frunze verzi. Pe langa un trandafir catarator, s-au inmultit si caldarusele, sunt curioasa ce culori au!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Simali, sa reusiti si cu casuta cit mai curind.

Olymnpia, am aruncat un ochi pe blogul tau. E tare reusit!

La noi e frig in dimineata asta, astept sa vad cum au trecut plantele peste noapte. De data asta le-a acoperit sotul cu o folie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Intr-un final am reusit sa pun si eu niste poze din anul trecut pe net dar sa vad daca va pot da un link Gradina mea

crismac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

as vrea sa "prind" si eu o hortensie... mi-a dat cineva o crenguta din tufa ei si mi-a zis s-o plantez intai in ghivecci pana se prine... eu nu prea cred ca dintr-o creanga o sa iasa o alta planta, dar incerc...
anul trecut am cumparat la "simfonia lalelelor" una cu flori, dar in scurt timp a murit si moarta a ramas... ce sfaturi imi dati?

acum e foarte frumos la noi, au inflorit pomii din livada de peste drum, iar la mine in curte narcisele, zambilele si un cais...
miroase extraordinar cand iesi din casa... e cea mai frumoasa perioada din an in privinta asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ramona, tare ma bucur ca-ti place!
Eu am pus azi daliile si tot mi-a mai ramas un sac de "cartofi" din aia. Am promis cuiva, dar ce ramane tot trebuie sa mai vad pe unde le plantez.
De-aia imi plac mie daliile ca-s tare harnice si nici nu solicita vreo pricepere anume in ale gradinaritului! Nu ca alte plante, mai rare si pretentioase, pe care cineva pe un blog le numea "patapievicii si liiceenii florilor" .... am citit in fuga deci nu pot zice iute la care anume facea referire !

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Crismac, nu merge, mai incearca!


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Nu am reusit sa fac legatura aia ?!?! Olympia tu cum ai reusit ?

crismac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Crismac, ti-am trimis Pm


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput