Emma este iubire!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

mianna, multumesc pentru raspuns
Sper si eu ca ceva minunat sa se intimple si Emma sa fie din nou fetita zglobie si vesela.
dulce pisicuta si pe mamicuta ei.
O noapte linistita scumpelor

****************************************************************


Emma INVINGE cancerul! In fiecare zi alaturi de Emma!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi
POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!



excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

nu mianna draga , am inteles foarte bine si este extraordinar ca ai avut curajul sa imi aduci aminte niste lucruri pe care de fapt le stiam ... nu sunt deloc suparata pe tine si sa nu crezi ca scriu cu rautate pentru ca nu ma caracterizeaza.

Haideti sa va spun ceva. Deci Emma a facut a doua recadere , cea de dupa autotransplant , in 31 ian 2008. In momentul ala ea mai avea de trait intre 3 saptamani si 3 luni. Este interesant cum lumea medicala te judeca dupa niste hartii , caci altfel in cazurile astea nici nu au cum , si de fapt dosarul ala era ea dar nu era ea. Pt ca judecata este facuta dupa sute de cazuri care alcatuiesc statistici ... si ea mai avea doar atat de trait si din cauza asta nu era eligibila. Ce sa va spun. Unii raspund , altii nu la e-mailuri , in Germania trebuie sa stai cu telefonul pe ei sa primesti un raspuns NU ... si din cauza dosarului nu am fost primite niciunde.
Asta nu inseamna ca daca am fi mers am fi rezolvat ceva ... dar ea toata vara a fost atat de bine si starea ei a inceput sa se inrautateasca abia de prin septembrie ...
... ce nu v-am spus pana acum este ca in decembrie am fost acceptate la o clinica din Israel . De ce nu am mers? Hm!
Pai sa vedem. Emma avea deja dureri si era pe Tramal , ba mai mult nu mai statea nici macar in fundulet (sau daca o facea o facea doar putin) si ne-au chemat acolo sa o opereze (sa ii amputeze piciorul) sa ii faca investigatiile si sa ne dea un rezultat daca ii da sanse sau nu. Si am stat si m-am gandit si am analizat , stiind de fapt in inima mea ca nu este nimic de facut (medical) ca poate nu degeaba un an intreg am avut usi inchise in nas. Si am luat-o pas cu pas. In primul rand amputarea nu se putea face deoarece tumora inghinala se intindea pana in abdomen si drept urmare nu isi avea rostul ... si urmatoarea intrevedere care am avut-o cu cei de acolo , au zis ca de fapt ei nu cred ca Emma are rabdomiosarcom alveolar , pentru ca la 3 saptamani de la a doua recadere ar fi trebuit sa fie ...
Si atunci s-a facut lumina si am inteles ce nu intelesesem un an intreg. Si anume de ce profesorul din Ungaria care i-a facut autotransplantul a zis ca nu este rabdomiosarcom (trecusera 2 saptamani de la confirmarea recaderii) si a cerut sa facem la ei biopsie (operatia si histo) , de ce marele profesor de la Viena a cerut in vara toate blocurile de parafina si lamele de la medulograme si cd-urile cu RMN-uri si PET-uri pt analiza dupa ce a vazut-o pe Emma si a consultat-o ... nici unul nu a crezut ca este rabdomiosarcom , dar de fapt exact asta le-a iesit si lor si astfel Emma nu s-a incadrat in statisticile lor ... si nici nu au putut sa ne dea un remediu ... "a facut tot ce se putea face" - sunt vorbele unor mari profesori.

Si cu toate astea ea a depasit 'termenul de garantie' cu un an. De ce? Nu ma intrebati pe mine ca nu stiu

O forumista mi-a trimis un PM la un moment dat si m-a rugat sa nu mai caut remedii miraculoase ... si atunci am promis ca mai incerc doar unul , cel de spanz care nu a mers. Se pare ca am mintit pt ca azi ii dau alt tratament. Nu am inteles atunci prea bine ce zicea , desi sunt constienta de mult , dar oare ma crede cineva ca nu ma pot opri?

Si daca printr-o minune cineva imi trimite ce cer i-as baga doza pe vena fara sa clipesc.
CE SE POATE INTAMPLA MAI RAU DIN CE SE INTAMPLA? SA ISI REVINA?

din pacate se pare ca nu voi mai ajunge sa fac asta , sa mai incerc si alt tratament Emma s-a simtit destul de rau astazi. Nu a avut dureri , dar a dormit toata ziua , a mancat si a vomitat , a dormit iar , putin pe seara a mancat ceva si a fost jumatate de ora prezenta ... E ok ca nu are dureri , dar somnul ei este atat de agitat si geme , dar nu geme urat , asa usor si ceva o deranjeaza ... si cum sa nu o deranjeze cand corpul ei e invadat si mancat din toate partile ...
Si cine sunt eu sa o condamn la moarte cand ea imi spune ca la fiecare pisu si treaba mare ea elimina din toxine si o sa fie mai bine.

Aida ... 16+
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Aida, am citit cu lacrimi in ochi ce ai scris... Nu am ce sa-ti spun, doar ca inteleg ca veti lupta, si tu si minunata ta copila, pina in ultima clipa si inteleg si de ce: e normal sa o faceti, o viata nu se pierde cu una cu doua. Daca ar exista un tratament miraculos, Emma ar fi sigur unul dintre copiii perfect eligibili, iar tu mama care ar avea curajul de a-l incerca pe copilul ei... De aceea pling, din cauza faptului ca acest tratament, pe care l-ati merita din plin amindoua, nu exista. Va pup pe amindoua si va doresc multa, multa putere!

O noapte cit mai linistita va doresc!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

... da , nu exista. Ca de fapt se poate ca Seneca sa nu aibe nici un efect. Celulele ei canceroase care acum se inmultesc sunt unse cu toate 'alifiile' si au prins rezistenta la orice. Sunt de fapt organisme inteligente care evolueaza si se adapteaza in scurta lor viata si dau nastere la organisme deja mai destepte si mai evoluate ...

Si da , nu am plecat in Israel din cauza ca si eu am judecat . Am simtit ca daca o faceam , o faceam din egoism ca sa imi demonstrez ceva. Simteam ca daca plec o fac de fapt pentru mine ... dar pana la urma urmei din cauza starii in care se afla am judecat-o si eu si poate am condamnat-o

... si ajung iar sa ma consolez cu vorbele unui alt mare profesor de la Clinica din Kentucky :" cine face recadere pe rabdomiosarcom , sunt cazuri extreme care se vindeca , iar fetita dumneavoastra este la a doua recadere ..."
Si de fapt am avut un an in plus in care ne-am bucurat unii de altii si ne-am distrat (asa cum te poti distra cu sabia deasupra capului)

... de fapt nu ma poate consola nimic. Ba da , mai devreme s-a trezit si a mancat prajitura cu mere , am conversat putin si a cerut sa ii dau in brate catelul moale si pufos si puturos care tocmai i l-a adus tati din cursa .

Va dragelor si va multumesc ca sunteti langa mine si va rog sa ma scuzati ca o iau pe aratura din cand in cand ... deh , si eu am nevoie sa fiu trasa din cand in cand de maneca .
Somn usor

Aida ... 16+
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

AIDA

MONI 22s+ SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac


... de fapt nu ma poate consola nimic. Ba da , mai devreme s-a trezit si a mancat prajitura cu mere , am conversat putin si a cerut sa ii dau in brate catelul moale si pufos si puturos care tocmai i l-a adus tati din cursa .

Va dragelor si va multumesc ca sunteti langa mine si va rog sa ma scuzati ca o iau pe aratura din cand in cand ... deh , si eu am nevoie sa fiu trasa din cand in cand de maneca .
Somn usor




te tragi singura de maneca, prin aceste "ba da"-uri.

nu, n-ai incercat sau evitat tratamentele pentru tine. ci pentru ea. trecandu-le prin filtrul ratiunii - fapt pentru care te admir si mai mult. stiu cat de usor ti-o poti pierde in situatii limita - insa tu ai reusit sa nu ti-o pierzi.

somn usor si voua, o noapte linistita si o zi insorita maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Aida .
Somn usor puiului mic si va doresc din suflet ca maine sa aveti o zi mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Of Aida, ma cutremur in fata suferintei voastre. Mintea mea nu poate sa conceapa cum de se intampla asa ceva unui copilas. Ma rog pentru voi, poate, poate se intampla minunea aia la care speram noi atat de mult. Va pup dragelor si aveti o zi cat se poate de buna.

Cristina, mamica fericita de Eva Maria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

Aida, , esti o mamica curajoasa

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sa o ajutam pe micuta Sonia!
Iata-l pe
Delfinelul OLIVER -25.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Doamne, Te rog fa o minune acum, in preajma Pastelui! Aida, esti o mama extraordinara ... Pupici pisoiului scump!

Monica, mami de Luca

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."

Mergi la inceput