Inseminarea intrauterina

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ElenaTudor spune:

Buna, fetelor! sunt extrem de noua pe forumul vostru, desi va citesc de multa vreme. Pe scurt, mi s-a recomandat FIV ca fiind singura solutie pentru o sarcina. Am 33 de ani si endometrioza severa. Am avut mai multe interventii chirurgicale, in urma ultimei (de 2 saptamani) mai am "disponibil" doar trei sferturi dintr-un ovar, restul fiind extirpat. Am nevoie de un medic extrem de rabdator si de bun. Mi s-a recomandat Ungaria, dar nu cred ca pot trece peste bariera comunicarii cu ei. Saptamana asta demarez toate analizele nesesare si o sa am nevoie de opiniile voastre.
Eu sunt din Ardeal, medicul meu e din Cluj (Dr. Sprinjan Dan, un om minunat) dar nu se ocupa de FIV. Cu niciun ovar am sanse sa il nasc pe Tom Degetel sau pe Degetica. Orice, doar un puiut de om sanatos sa fie.
Va rog sa ma sfatuiti. Va multumesc si ma rog pentru ca dorintele noastre sa fie auzite si indeplinite. Si mai ma rog pentru optimism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Elena, bine ai venit.
Cred ca pe topicul FIV, chiar FIV Cluj vei gasi raspunsuri la toate intrebarile tale.
Deasemenea pe topicul endometroza.
Multa bafta si optimism

Mona
:)
In pauza. de-o vara.. , pusa pe prostioare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

buna!

si pe mine ma intereseaza acest subiect pentru ca incercam de 1 an de zile sa avem un bb si nimic! mi-am facut pana acum toate analizele de sange, secretii, HSG, hormoni, etc, sotul si-a facut spermograma si altele... concluzie: suntem sanatosi, dar nu stiu ce se intampla. am mers pana acum la 3 medici si sotul la 2 si toti au spus acelasi lucru, sa monitorizam ovulatia si sa ca pana la urma o sa se intample!
sincer, m-am cam saturat sa astept si dupa ce am discutat cu sotul am hotarat sa incercam cu inseminare artificiala.
am citit ca erau 2 fete aici care mergeau la medlife si as vrea sa va rog daca puteti sa detaliati putin experienta voastra. daca a fost ok, daca a reusit, cat a costat exact, etc.

multumesc mult!!!


Emily



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Elena,


sunt si eu din Cluj.Il cunosc pe dr Sprinjan.E minunat intr-adevar.dar pt problema pe care o ai ti-l recomand cu caldura pe dr Mihai Surcel de la gine 1 pe Clinicilor.Este foarte bun si atent, specializat pe probleme de sterilitate.Face FIV si inseminari artificiale. Eu am facut o inseminarew, prima, acum doua saptamani.Acum astept sa vedem ce se intampla.Simptome de ciclu nu am doar ca sunt f ingrijorata.De ieri am inceput sa am inauntru doar o chestie maro.Chilotul nu s-a patat dar ma ingrijoareaza.Nu stiu ce ar putea fi. Oricum am facut prima data aceasta incercare perobabil vor mai urma si altele....depinde de testul care-l voi face maine. Oricum un lucru stiu sigur.Nu mi-as schimba doctorul pt nimeni. Eu nu stau in tara dar nici macar asta nu ma impiedica.Am multa incredere in acest medic.

sabine

sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilyjeuly

buna!

si pe mine ma intereseaza acest subiect pentru ca incercam de 1 an de zile sa avem un bb si nimic! mi-am facut pana acum toate analizele de sange, secretii, HSG, hormoni, etc, sotul si-a facut spermograma si altele... concluzie: suntem sanatosi, dar nu stiu ce se intampla. am mers pana acum la 3 medici si sotul la 2 si toti au spus acelasi lucru, sa monitorizam ovulatia si sa ca pana la urma o sa se intample!
sincer, m-am cam saturat sa astept si dupa ce am discutat cu sotul am hotarat sa incercam cu inseminare artificiala.
am citit ca erau 2 fete aici care mergeau la medlife si as vrea sa va rog daca puteti sa detaliati putin experienta voastra. daca a fost ok, daca a reusit, cat a costat exact, etc.

multumesc mult!!!


Emily






buna, eu ti-o recomand pe doctorita dracea de la clinica gynera. Mie mi se pare f ok, am facut o singura inseminare cu ea deocamdata, care din pacate a fost nereusita. Insa ea mi se pare f ok profesional si mi se pare un medic cu care poti comunica foarte usor. Inseminarea costa 400 ron, monitorizarile 80 ron si consultatia 120 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

fetelor,

Sunt si eu o aspiranta mai veche la titlul de mamica...si acum ma indrept spre inseminare artificala, deoarece am descoperit ca si sotul meu are probleme cu sperma cu mobilitatea. Doctorul meu mi a recomandat-o pe doamna dr. Moisa si mi-a dat nu7marul ei de mobil. insa eu nu indraznesc sa o deranjez pe mobil, si din acest motiv doresc sa ma ajutati cu numarul de la cabinet...pe care l-am avut si nu stiu ce am facut cu el ca nu-l mai gasesc...Teoretic am programare pe 5 septembrie...insa vreau sa sun sa intreb niste detalii si nu mai am numarul...

Sa dea Domnul sa ne implinim cat mai repede visul de a fi mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

Elena,eu ti-l recomand pe dr. Chicea Radu de la Clinica Polisano Sibiu, avand in vedere ca esti din Deva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Si eu sunt din Ardeal-Alba Iulia si am fost la dr. la cJ ,dar trebuia facuta spermograma acasa sau la hotel si sa ajungi la clinica in 1/2 h cu ea.Un dr. mi-a recomandat Sibiul Cicea sau Ispasoiu.Asa am ajuns la Sibiu.Sunt multumita de clinica si de dr.Cred ca... Chicea e mai explicit,am facut din intamplare 1 IA cu el si mi-a placut de el.La chicea se obtine programare mai tarziu,dar merita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Elena Sibiul e alegerea obtima,sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Buna fetelor,

am facut a doua inseminare duminica....acum stau si astept doua saptamani cu sufletul la gura.Sper ca data asta sa fie cu succes. Ma gandeam ca daca nu voi reusi nici acum sa incerc data viitoare in vitro.Voi ce ati auzit despre vitro?Am inteles ca multe sarcini se opresc in evolutie.E adevarat?

sabine

Mergi la inceput