Inseminarea intrauterina

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_ spune:

Missy imi pare rau ca nu s-a spart folicului luna trecuta, dar iti tin pumnii luna asta.
Sa stii ca si eu ma gandeam sa merg la Cezara Bucur. Dr. Ion e un medic f. OK si mai ales un om deosebit. Dar mie imi trebuie un medic cu o strategie mai agresiva. Adica acum a trebuit sa cer eu o a doua inseminare ca dansul sugera sa ma bazez pe prima facuta si cum eu nu ovulasem la 36 de ore de la ea nu erau prea multe sanse. Simt ca trece timpul pe langa mine si vreau medici care sa faca tot ce pot, fara sa se bazeze pe "natura" ca de la "natura" am tot asteptat in ultimul timp si nimic.
Asa ca as merge si la 10 medici deodata daca as sti ca am rezultate.
Cand ai programarea la doctorita Bucur? Sa imi spui cum e ca sunt curioasa.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui booboota

am sa va povestesc pe scurt cele prin cate am trecut... de 3~4 ani incerc sa raman insarcinata dar fara succes...astfel ca :
1.am inceput prin a-mi face toate analizele posibile necesare inainte de a ramane insarcinata....in noiembrie 2007-prima data!
2.neavand nici un rezultat timp de 1 an am facut si alte analize gen:histerosalpingografie - la...giulesti.
3.rezultatul analizei de mai sus a fost ca nu am o trompa functionabila...si prin urmare am doar 6 luni din 12 de a concepe un copil daca ovulatia avea loc cf.spuselor unui medic o luna pe stanga ..o luna pe dreapta....lucru neadevarat..poti ovula doua luni la rand pe aceeasi parte...lucru dovedit chiar la mine...
4.monitorizari-ecografii in perioada fertila + stimulari ovariene...
5. nici nu mai stiu cursul exact al tuturor, important este ca am ajuns intr-un final la dr. Filipescu-spitalul Elias care pare foarte bazat pe meserie si care mi-a recapatat increderea...si in mine si in medici...pentru ca da ...o pierdusem!...
6. am inceput prin a-mi face testul postcoital...ceilalti 2 medici la care am mers inaintea dansului nu mi-au recomandat asa ceva...eu si sotul meu nu suntem compatibili...sunt foarte acida omorand spermatozoizi inca din vagin...de la "intrare"...
7.am rezolvat tot cu dansul- facand laparoscopie: ovarele care erau polichistice cu puncte de endometrioza...invelite de o "pielita" care nu permitea iesirea ovulului...asa deci:decorticarea lor...trompele-care sunt amandoua bune! am curatat/pregatit drumul...
8. in prezent urmez un tratament cu metformin si duphaston...teste de ovulatie...am ovulat in a 13 zi iar dupa laparoscopie in a 10 zi...este o schimbare in organism...trebuie monitorizata...
9.ne pregatim pentru IUI...si sincer simt ca voi reusi cu ajutorul acestui medic care parerea mea STIE CE FACE!
10.sper si de fapt sunt sigura ca in aceasta vara o sa am "burtica"...
va poooop pe toate si nu va pierdeti SPERANTA!




Buna Booboota sper din tot sufeltul sa fi reusit inseminarea, te rog spune-mi si mie cat te-a costat inseminarea la Spitalul Elias, si eu merg tot acolo dar la alt doctor, eu o sa merg luna asta si nu stiu cam cat ar costa procedura si restul analizelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_

Missy imi pare rau ca nu s-a spart folicului luna trecuta, dar iti tin pumnii luna asta.
Sa stii ca si eu ma gandeam sa merg la Cezara Bucur. Dr. Ion e un medic f. OK si mai ales un om deosebit. Dar mie imi trebuie un medic cu o strategie mai agresiva. Adica acum a trebuit sa cer eu o a doua inseminare ca dansul sugera sa ma bazez pe prima facuta si cum eu nu ovulasem la 36 de ore de la ea nu erau prea multe sanse. Simt ca trece timpul pe langa mine si vreau medici care sa faca tot ce pot, fara sa se bazeze pe "natura" ca de la "natura" am tot asteptat in ultimul timp si nimic.
Asa ca as merge si la 10 medici deodata daca as sti ca am rezultate.
Cand ai programarea la doctorita Bucur? Sa imi spui cum e ca sunt curioasa.
Bafta multa!



Draga mea, si eu sunt de aceeasi parere cu tine.
Maine (sambata) fac prima monitorizare si dumninica, posibil sa fac inseminarea.
Am mai fost o data la dr. Bucur, pe 29.06.Mi s-a parut o tipa care stie ce face si dedicata. Mi-a dat un protocol de urmat- 2 analize(Mycoplasma si Ureaplasma), Femibion 1, Thrombo-Ass si Viviflor-ovule.
Cam atat, pot spune...
Am sa-ti scriu de fac maine si poimaine.
Te pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

am si eu o intrebare pt cele kre sunt in aceasta situatie, ma refer la inseminare artificiala!!!
intrebarea este pt o verisoara de a mea!!!
dpdv al sanatatii ea eset bien, la toate controalel facute la ginecologie, sange a iesit bine, problema este d ela sotul ei kre are spermatoizii f lenesi si f putini mobili!!
vroiam s ava intreb ce sanse sunt k reuseasca un IA din prima?

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

buna fetelor

este cineva de aici care a facut/ face IUI cu medicul Albu Dragos (Medlife Grivitei)?

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI-1 675 4G homozigot
www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100000312706673&v=photos" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingerash_Mic

buna fetelor

este cineva de aici care a facut/ face IUI cu medicul Albu Dragos (Medlife Grivitei)?

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI-1 675 4G homozigot
www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100000312706673&v=photos" target="_blank">poze


ai s agasesti sigur, mai usor un raspuns daca intri pe forumul de inseminare, iti trimit si link-ul alaturi:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=20&TOPIC_ID=166498#7062328

multa bafta si sa dea domnul sa ai kt mai curand un sambure in burtica!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph

bobocel de 6 luni


Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

kmy multumesc frumos nu am mai intrat de multa vreme pe forumul acesta si sunt un pic derutata.. nu mai stiu pe unde sa mai caut

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI-1 675 4G homozigot
www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100000312706673&v=photos" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingerash_Mic

kmy multumesc frumos nu am mai intrat de multa vreme pe forumul acesta si sunt un pic derutata.. nu mai stiu pe unde sa mai caut

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI-1 675 4G homozigot
www.facebook.com/home.php#!/profile.php?id=100000312706673&v=photos" target="_blank">poze

sper sa iti fi sost d efolos, eu urmaresc acel forum pt o verisoara de-a mea cer la fel isi doreste mult un bebe dar se lasa asteptat rau de tot!!! luna asta incepe stimularea ovariana!

bafta ink odat!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph

bobocel de 6 luni


Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo_82 spune:

Buna Hellen,

Am facut inductie de ovulatie cu GonalF 2 luni de zile, dar fara rezultate exceptionale. Nu am reusit sa obtin decat un folicul, binenteles urmand schema de tratament prescrisa de ginecolog. Sper sa ai mai mult noroc... Eu am schimbat medicul, iar de sambata incep stimularea cu Menopur.

Doamne ajuta-ne sa ne tinem copilul in brate.

Citat:
citat din mesajul lui hellen79

a facut cineva stimulare cu gonal f, eu acuma am inceput si doc de familie mi-a facut-o in burta ca asa stia ea ca se fac, mie mi-a fost rusine sa ii spun stai sa inteb doc ginecolog,
oricum am simtit-o in toata burta, si m-a apucat brus durerea de cap si cu greata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Buna fetelor,

Am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatozoizi. Mi s-a recomandat sa fac inseminare intrauterina. Ma poate ajuta cineva, cam ce preturi sunt, la medicii de la spitalul giulesti cum se ajunge? Stie cineva un medic de la medicover care este si la spitalul giulesti?
Sunt total bulversata...nu credeam ca o sa fie asa de greu

Multumesc mult.

Multa bafta tuturor!

Mergi la inceput