Inseminarea intrauterina

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Buna fetelor,

Vreau sa stiu daca a facut cineva iui cu dr Zguri Arben sau daca va urmareste sarcina?
Cum vi se pare ca medic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Buna, fetele!
Si eu fac inseminare intrauterina luna viitoare, la spitalul Giulesti (dr. Ion Ionut-un super om si medic). Intre timp, mi-a dat sa iau ova-mit intre zilele 3-7 ale CM si apoi voi face inseminarea.
Dragelor, fac pentru prima oara inseminare, am 41 de ani si mai doresc un copilas.Am o fata de 13 ani, obtinuta greu, dupa 4 ani de tratamente si o operatie, aveam pe atunci 27-28 ani si o fertilitate beton. Acum am 41 de ani, sunt sanatoasa " local", dar cu fertilitate redusa...De, asa e-n tenis...
Fetelor, va rog sa-mi spuneti si mie cam cat m-ar costa inseminarea la Giulesti, sunteti mai in tema ca mine.
Va multumesc si va doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arabela77 spune:

buna fetelor,
a facut cineva IAD la vreo clinica particulara pt care si a comandat singura la cryos paietele? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_ spune:

Inseminarea la Giulesti e 200 RON.

Si eu tot la Dr. Ion Ionut sunt. Am inteles ca el nu primeste nimic. Ramane doctorita Moisa

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Multumesc, Alexa ! Eu vin pe 13 iunie la prima monitorizare, poate ne intalnim.
Stiu ca Doc nu primeste nimic, de multe ori am incercat, m-am simtit si prost, dar sincer, nu am mai intilnit un medic ca el...Tot respectul !
Doc lucreaza cu dr. Moisa ? Cam cat sa-i dau doctorei ? Stiu ca mai sunt si alte doctorite bune- Cezara Bucur, Bechir,Laura Dracea.
Va pup fetelorsi va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_ spune:

Missy Dr. Ion lucreaza doar cu dr. Moisa. Dr. Ion este intr-adevar un om special, iar pe ea depinde in ce toane o prinzi. Eu am vorbit un pic cu ea si mi s-a parut OK, dar sunt fete care se plang ca e mai repezita si mai directa.
Nu stiu cat ar trebui sa ii dam. O sa ma hotarasc pe loc in functie de in ce toane o gasesc :).
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Buna, Alex!
Azi dimineata am fost la a doua monitorizare. Am E=8.5 mm si pe OD un folicul de 20mm. Mi-a spus sa fac azi Pregnylul de 5000 Ui si maine as face inseminarea.
Am o problema serioasa si sunt tare necajita: sotul meu lucreaza de la ora 7.00 la 19.00, zilnic face naveta Ploiesti-Urziceni si nu poate lipsi sub nici o forma de la serviciu. Asa ca nu am cum sa fac inseminarea maine. Doc mi-a spus sa am contact maine seara,incepand cu ora 20.00, cand il am pe sot acasa. In aceste conditii, cand ar trebui sa fac Pregnylul astazi? Trebuie sa am contact si asta-seara sau musai maine seara si sambata seara? Nu prea mi-e clar cand se face Pregnylul. Este prima data cand fac un tratament de stimulare ovariana si Pregnyl.
Sunt tare necajita, caci desi am facut tratament si am raspuns bine la el, nu am'' materia prima''( spermograma sot buna)...
Cum as putea sa rezolv acesta problema, daca luna sta nu fac nimic? Sotul meu este liber duminica si cateodata si sambata. Asta este serviciul lui...Nu cred ca vine nimeni duminica la inseminare si sambata dupa-amiaza......
Multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Buna ziua, dau si eu buzna la voi cu o intrebare, daca nu se intampla in 2 -3 luni minunea as vrea sa fac o inseminare, intrebarea este dac endometrul nu este prea mare se continua cu inseminarea? Eu de cand ma stiu nu am avut endometru mai mare de 5,5 si de aceea am ramas de 2 ori gravida dar din pacate am pierdut sarcinile. Iar acuma nu mai raman si in toamna as vrea sa fac o inseminare.
Va rog sa-mi spuneti daca stiti si daca e cineva din Tm poate imi recomanda un dr. sau o clinica. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_ spune:

Missy scuze de intarzierea raspunsului. Nu intru pe site foarte des. Era o vreme cand eram in fiecare zi prezenta, dar am incercat sa ma detasez.
Probabil ca intre timp te-ai lamurit. Sper ca ai vesti bune.
Pregnilul ajuta foliculul sa se sparga in cam 36 de ore de la injectie. Mie Dr. Ion mi-a explicat ca cam asta ar fi durata maxima, dar daca e sa ovulezi mai devreme natural, pregnilul nu te incurca cu nimic.
Nici eu luna trecuta nu am reusit sa fac inseminarea, tot din cauza de barbat :(, dar am facut luna asta. Am facut o inseminare dubla pentru mai multe sanse. Am fost luni la Giulesti si am facut-o pe prima, si marti dimineata am fost iar la monitorizare si pentru ca nu se sparsese inca foliculul, am mai facut una, seara, la cabinetul privat al Dr. Moisa.
Poate ai putea sa faci si tu acolo sambata dupa-amiaza.
Inseminarea la cabinetul privat al Dr. Moisa m-a costat 500 RON si dansa a fost foarte draguta. Parca mi se pare mai ok asa. La Giulesti am ajuns cam tot acolo cu banii si sunt alte conditii si mai si astepti o gramada.
In plus la Giulesti inseminarea mi-a facut-o tot dansa pentru ca Dr. Ion era in sala de nasteri si nu am mai putut astepta, ca eram acolo deja de 3 h.
Inca o data scuze de intarzierea raspunsului si daca mai ai intrebari iti raspund cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_

Missy scuze de intarzierea raspunsului. Nu intru pe site foarte des. Era o vreme cand eram in fiecare zi prezenta, dar am incercat sa ma detasez.
Probabil ca intre timp te-ai lamurit. Sper ca ai vesti bune.
Pregnilul ajuta foliculul sa se sparga in cam 36 de ore de la injectie. Mie Dr. Ion mi-a explicat ca cam asta ar fi durata maxima, dar daca e sa ovulezi mai devreme natural, pregnilul nu te incurca cu nimic.
Nici eu luna trecuta nu am reusit sa fac inseminarea, tot din cauza de barbat :(, dar am facut luna asta. Am facut o inseminare dubla pentru mai multe sanse. Am fost luni la Giulesti si am facut-o pe prima, si marti dimineata am fost iar la monitorizare si pentru ca nu se sparsese inca foliculul, am mai facut una, seara, la cabinetul privat al Dr. Moisa.
Poate ai putea sa faci si tu acolo sambata dupa-amiaza.
Inseminarea la cabinetul privat al Dr. Moisa m-a costat 500 RON si dansa a fost foarte draguta. Parca mi se pare mai ok asa. La Giulesti am ajuns cam tot acolo cu banii si sunt alte conditii si mai si astepti o gramada.
In plus la Giulesti inseminarea mi-a facut-o tot dansa pentru ca Dr. Ion era in sala de nasteri si nu am mai putut astepta, ca eram acolo deja de 3 h.
Inca o data scuze de intarzierea raspunsului si daca mai ai intrebari iti raspund cu drag.






Buna, Alexa!
Multumesc pentru raspuns! Nu-i nici o problema ca n-ai putut scrie mai repede.
Din pacate, nu am reusit luna asta sa obtin sarcina.La ultima monitorizare, pe 21.06 ( ziua 20 a CM), foliculul nu s-a spart,desi am facut Pregnyl 5000UI, s-a transformat in chist luteic si acum sunt in a 3 a zi a CM.
Pentru ca Doc Ion Ionut nu este in luna iulie (cred ca pleaca in concediu), m-am programat la dr. Bucur Cezara, la Dacia Medical Center.Asta ca sa nu pierd din timp. Nu am plecat de la dr. Ion din alt motiv, il pretuiesc mult, dar as pierde iulie si august( cand plec eu in concediu).De ce ma grabesc? Pentru ca nu stiu daca o sa mai am analizele asa bune- ma apropii de 42 de ani si mi-e teama sa nu scada AMH-ul...
Parca mi-e necaz ca am plecat de la Doc, dar am ales-o pe Cezara datorita referintelor. E o tipa de nota 10 si ca om si ca medic.Sper sa am succes cu ea. Multe fete au avut...
Tu ce mai faci?

Pupici

Mergi la inceput