Dieta cu nutritionist cu bune si rele

Dieta cu nutritionist cu bune si rele | Autor: roxa_dobrescu

Link direct la acest mesaj

Buna,



Este cineva aici care merge la nutritionist?

Vroiam sa aflu pareri, experiente etc.

Eu am 29 ani, am nascut de curand - in decembrie. Mandra mamica a unui baietel minunat :D .

Dupa sarcina am ramas cu 30 kg in plus.

Cum nu alaptez, tin dieta. Merg de 3 luni la doctorita Luana Sahian si am pierdut 18.5 kg, dar de 2 saptamani merge tare greu. Si eu vreau sa ajung inapoi la silueta mea dinainte de sarcina. Sunt putin dezamagita in momentul acesta. Doamna doctor ma incurajeaza, dar cele 11.5 kg care au mai ramas ma obsedeaza.

Voi ati trecut prin asa ceva?

Mi-ar prinde bine sa-mi povestiti experientele voastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Pai ai slabit super bine! Cred ca si cu dieta de la nutritionist si cu aia pe care o tii dupa urechea ta tot ajungi la faza asta de platou...in prima faza slabesti repede si bine, dupa, organismul se obisnuieste cu ratia mica pe care o primeste si metabolismul se misca mai greu...ce ti-a spus doamna doctor sa faci? Mai mult sport? Sau ce? La mine asta a functonat in momentul in care nu se mai misca acul cantarului, mama lui de ac!!!
Acuma eu daca imi pun in cap slabesc foarte repede, cand eram grasa nu reuseam deloc sa slabesc asa cum vroiam,dar cred ca si trisam...mai o ciocolatica, mai un pufulete, stii cum e...dar acuma nu. Cand imi propun sa dau jos 5 kile, gata, intr-o luna, jos cu ele! Si nici nu le pun inapoi prea repede! adica le pun cam intr-un an asa...

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

impartaseste-ne si noua in cateva cuvinte cum ai reusit sa slabesti atat,pe ce s-a bazat dieta nutritionistului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

daaaaaaaaaaaa...si io vreau sa stiu ce regim ti-a dat medicul nutritionist?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Trebuie sa ai rabdare. La un moment dat exista un blocaj in procesul de slabit apoi se reia..Insa eu zic ca te-ai grabit putintel cu nutritionistul ca oricum slabesti. Eu sunt mamica de 2 copii pe care i-am nascut la diferenta de 1 an si jumatate. De fiecare data m-am ingrasat 28 respectiv 25 kile. Le-am dat jos in decursul primului an dupa nastere fara nicio dieta. Copiii sunt de ajuns . Acum e blocat si la mine acul cantarului insa de ieri mi-am facut un abonament la sala, aerobic, aqua gym..si sa vedem ..

Insa am trecut si eu prin experienta numita nutritionist la prima sarcina, cand ingrozita de cat ma facusem (si eu si obstetriciana) m-am prezentat la CMU la o nutritionista. Extraodrdinara tipa. La prima sedinta am discutat strict despre obiceiurile mele alimentare. La a doua aveam deja un menu personalizat in functie de nevoile mele si ale bebelusului. A tinut faza pana cand, dupa vreo luna..am inceput sa ignor lista..

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Eu dupa 2 ani inca ma lupt cu vreo 8 kile, as vrea 1o kgs sa dau jos ca sa am aceleasi kilograme pe care le-am avut la nunta.
De aceea nu spun nimanui, stai linistita ca sabesti, fiecare are un ritm anume, mostenirea genetica, etc daca slabesti extrem de greu inainte de sarcina e probabil ca si dupa nastere tot f greu dai jos.. poate mai greu.

Sotul se lauda ca lui ii e inca bun costumul de mire, putin larg inca.. eu...m-am uitat azi la pozele de la nunta si parca eram un model -175, 65 kg cu bucle si ochi sclipitori (atunci nu ma vedeam, asa- eh viata asta numai cind mai 'cresti' vezi unele lucruri din urma).. le si ascund sa nu le vada cine vine la noi.

La mine factorul principal e stresul, copil care inca se trezeste noaptea, dorm foarte prost si mananc seara oricat m-as chinui sa ma abtin, cedez.. de fiecare data manac la nervi sau la stres. De ingrasat nu m-am mai ingrasat dar nu dau nimic jos.
As vrea sa se termine odata, nu m-am obisnuit cu noile forme si nu ma simt sexy deloc. Ma simt obosita, si asta mi se vede pe chip.

Roxa, e bine ca mergi la nutritionist, keep going..ai dat deja mult, o sa reusesti!
vreau sa merg si eu, incep sa simt ca fara un ajutor dinafara nu pot. Mi-e tare greu.
Imi vine sa trag o boceala .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_dobrescu spune:

Nu stiu ce sa cred.
La prima sedinta dr mi-a pus o multime de intrebari legate de... cred ca de tot - obiceiuri alimentare, mod de viata, intrebari despre parinti si rude, profesie, boli avute, diete tinute in trecut, etc. Ba chiar au fost si intrebari mai intime. Apoi s-a uitat peste analize si m-a pus sa mai repet dupa o perioada unele care nu erau normale si inca ceva in plus. Nu prea mai tin minte exact au fost prea multe intrebari mi s-a parut efectiv ca ma diseca. Nu am inteles de ce exact mi-a pus toate acele intrebari. Apoi am primit un fel de schema detaliata pe zile - mi-a explicat ca asta este pentru a invata sa ma organizez.
Apoi au urmat alte diete si niste exercitii.
Nu am probleme deloc cu respectarea dietei pentru ca e tare detaliata de fiecare data si ma intreaba ce vreau sa mananc la fiecare masa in parte. Bineinteles ca exista si niste limite, dar mananc numai ce-mi place.
Acum dau jos doar 0.5 kg pe saptamana. Ea zice ca nu e un capat de tara, avand in vedere ca se pierde in continuare, dar...stiti voi.
Asa ca ma bucur sa mai aud si alte pareri, experiente



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Eu cred ca mergi in continuare foarte bine, 0.5kg/saptamana e perfect dupa parerea mea. In plus mi se pare foarte bine ca ti-a pus asa multe intrebari si ca ti-a facut o dieta cu adevarat personalizata. Eu am mai fost la saloane unde aveau chipurile nutritionist si dupa cateva intrebari generale imi printau un regim standard pe care il stie toata lumea (gen: nu prajeli, nu dulciuri, nu grasimi) si eventual imi dadeau un regim din ala de genul: dimineata o cafea, la pranz o salata si seara un mar (poate exagerez putin dar nici departe nu era).
Poti sa imi zici si mie unde ai fost si cam cat te costa? Daca nu vrei sa faci publice informatiile astea, poti sa imi dai PM...
Multumesc!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_dobrescu spune:

tusferi ti-am raspuns pe PM.
Nu cred ca e ok sa pun acele info aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

vreau si eu pm cu datele te rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

De aceea nu spun nimanui, stai linistita ca sabesti, fiecare are un ritm anume, mostenirea genetica, etc daca slabesti extrem de greu inainte de sarcina e probabil ca si dupa nastere tot f greu dai jos.. poate mai greu.
...m-am uitat azi la pozele de la nunta si parca eram un model -175, 65 kg cu bucle si ochi sclipitori (atunci nu ma vedeam, asa- eh viata asta numai cind mai 'cresti' vezi unele lucruri din urma).. le si ascund sa nu le vada cine vine la noi.

La mine factorul principal e stresul, copil care inca se trezeste noaptea, dorm foarte prost si mananc seara oricat m-as chinui sa ma abtin, cedez.. de fiecare data manac la nervi sau la stres. De ingrasat nu m-am mai ingrasat dar nu dau nimic jos.
As vrea sa se termine odata, nu m-am obisnuit cu noile forme si nu ma simt sexy deloc. Ma simt obosita, si asta mi se vede pe chip.


Parca m-ai descris pe mine Cat le invidiez pe cele care pot sa revina la starea dinainte de nastere fara sa fac nimic special ! Eu m-am ingrasat vreo 30 kg DUPA nastere, pentru ca am stat acasa 2 ani, am mancat toate prostiile gen shaorma, pizza si dulciuri pentru ca nu aveam timp si energie sa gatesc, copilul m-a epuizat fizic si psihic !
Dupa ce am reinceput serviciul am pierdut 5 kg numai prin simplul mers la serviciu (tineti cont ca eu stau la un birou 8 ore), am mai incercat sa tin dietele care mergeau inainte de sarcina, dar n-am reusit decat 2-3 kile sa dau jos ...

Roxa, daca poti, da-mi si mie pe privat datel nutritionistei de care vorbesti, eu zic ca te-a ajutat super bine. E normal sa mearga mai incet de la un moment dat, totul e sa ai suficienta vointa sa nu te descurajezi si sa nu abandonezi, ca e pacat !

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput