Cum se confectioneaza "camasa" pentru pisica?

Cum se confectioneaza "camasa" pentru pisica? | Autor: magda raluca

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Pe 23 martie am fost la operatie cu pisica Suzuky. Are o taietura in X pe toata burtica. Intre taieturi, de la lins, a facut o ditamai buba. Am fost iar azi cu ea la veterinar (e terorizata, tremura de zguduia cutia de transport), si mi-a spus sa vin maine cu o bucata de bumbac sa-i faca o camasa, sa nu se mai linga.
Nu as mai vrea sa o duc la medic (e departe si as putea abia maine seara, plus ca iar nu mai mananca 2 zile, de stres). Aveti idee cum se face o "camasa" pt pisicuta?

Va multumesc!
Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

probabil la fel ca la catel, adica: iei o bucata de panza si o franjurezi pe 2 laterale opuse, pui pisica peste si cu franjurile (vezi sa nu fie chiar subtiri, ci cam 8 la numar)orientate pe stanga si dreapta ei, legi pe spinare incadrand in aceasta 'hainuta' si labutele fata si spate pt a nu se deplasa (hainuta). Nu stiu cat de coerenta am fost...sper ca ai priceput ceva. snatate la matza

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Noi cand am castrat pisica i-am facut camasa dintr-o soseta barbateasca I-am taiat varful, i-am facut gaurele pentru labute si-am introdus the kitty in soshet. A stat f bine in ea, pe cea facuta din carpa de veterinar a sfasiat-o in 2 ore...

Monica si gargaritza Nancy

blogul branzarului vesel

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

probabil la fel ca la catel, adica: iei o bucata de panza si o franjurezi pe 2 laterale opuse, pui pisica peste si cu franjurile (vezi sa nu fie chiar subtiri, ci cam 8 la numar)orientate pe stanga si dreapta ei, legi pe spinare incadrand in aceasta 'hainuta' si labutele fata si spate pt a nu se deplasa (hainuta). Nu stiu cat de coerenta am fost...sper ca ai priceput ceva. snatate la matza

Bucurie!


Da, asa se face.
Magda raluca, daca pisica se sperie atat de tare, sa n-o mai duci, mie mi-a murit un motan de sperietura pur si simplu, a facut atac de cord, pur si simplu de spaima. Sa n-o mai duci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda raluca spune:

Va multumesc frumos. Am priceput. Chestia cu sosetica mi se pare foarte faina. Martie, din pacate o sa o mai duc inca o data, pentru ca mai are nevoie de o operatie :( Mi-e foarte teama, mai ales ca a fost destul de dificila prima. Dar e o luptatoare (deja al doilea dr i-a spus "micul tigru"). Era anesteziata, abia se incheiase operatie, intinsa ca o palcinta pe masa de operatie si cum a pus mana pe ea asistenta, sa o duca la caldurica, a inceput sa scuipe :D. Si era ametita toata, abia dupa cateva ore s-a trezit.
Dar, ii e frica de dr, asta e. Ma gandeam sa-i schimb cutia de transport la medic, ca acum o identifica si abia o bag ca incepe cu tremuratul.
Inca o data va multumesc! Ma apuc de taiat sosete sau o fata de perna.

Mergi la inceput