Portocalele...

Portocalele... | Autor: andacos

Link direct la acest mesaj

Desi miine poimiine implinesc si eu o...virsta,inca nu stiu sa cumpar portocale!Habar n-am pe ce principiu sa le cumpar ca sa nu stea sa mucegaiasca si apoi sa le arunc ,bineintzeles!

Asa ca dezvaluitzi-mi si mie la ce va uitatzi cind cumparatzi portocale,mie rar mi s-a intimplat in ultimii ani sa cumpar portocale pe care sa si pot sa le maninc!

Si tot la capitolul...portocale,ce facem cu portocalele pe care nu le putem minca?Ori sunt prea acre,ori sunt "uscate"fara zeama,ori..ori...!!!

Astept sfaturile si ideile voastre,poate reusesc si eu sa cumpar portocale comestibile sau macar sa revalorific...rebuturile!

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Dana, eu ma uit sa aiba in partea opusa coditei, o "floricica" cat mai mare. Atunci inseamana ca sunt foarte zemoase si dulci! eu asa le-am ales mereu si asa a fost

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Dana, eu incerc sa cumpar

1. portocale din Grecia,
2. si de regula de la piata de la cine are taiata de model, ca sa vad cum arata in sectiune, cat de groasa e coaja, cat de suculenta este.
3. In hipermarket ma uit sa nu aiba coaja deshidratata, decolorata sau sa nu fie zdrobite, cu infundaturi si urme de mucegai, zemuinde...
4. Nu cumpar cantitati mari de fructe in general si fructe exotice cu atat mai putin nu cumpar multe pt ca-s mai perisabile decat merele de exemplu, cumpar doar pt 2-3 zile
5. portocalele acre le fac oranjada indulcita cu zahar brun
6. din cele prea uscate cred ca poti face ceva dulceata insa nu am idee de reteta pt ca n-am ajuns sa fac asa ceva, nu-mi place dulceata de portocale
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Uite aici ce ai putea face cu coaja de la portocale:
http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/dulceata_de_melcisori_din_coji_de_portocala-4812/

Mi-am amintit de copilaria mea cand ne facea mama asa ceva

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111 -povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiai spune:

violeta29 - arata demential !!!!
Si cand ma gandesc cum aruncam eu cojile, zilnic ...
Deja am pus cojile cu apa rece
Abia astept


-----------------------------------------------------
Mami fericita de Victoras ( 4 ani) si Ani ( 1,6 ani)
poze: http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=62151

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:


Trebuie sa aiba dimensiunea putin mai mare decit o clementina ca sa fie zemoase. Apoi de obicei in magazine sau chiar la simil-aprozar :-) e pusa eticheta cu tara de origine dar si cu soiul portocalei. In timp am cam invatat care sunt diferentele intre soiuri, daca iti plac portocalele si esti atenta la ce scrie pe eticheta iti va fii usor sa retii soiul preferat. Mie de exemplu nu imi plac navel, sunt cele care au un fel "de buric" sub coaja in partea opusa coditei. Insa imi plac foarte mult portocalele siciliene (rosii) care sunt foarte dulci si foarte zemoase. Apoi aici sunt si proaspete dar asta e alta poveste ...

Ca sa fii sigura ca sunt proaspate ar tb sa mai aiba floricica acolo unde le-au rupt codita .. dc nu o mai au e clar ca au fost culese de multa vreme si au zacat prin frigidere deci vor fii fara zeama, uscate. La fel si daca atunci cind le cureti de coaja aceasta se dezlipeste extrem de usor e semn ca sunt portocale vechi (culese de mult si tinute la rece sau plimbate drum lung in camioane).

Nu trebuie sa fie cerata/ceruita coaja deci le poti zgiria usor cu unghia si iti dai seama sau daca sunt foarte lucioase se vede ca au strat de ceara .. in acest caz au fost tratate chimic si cojile lor nu sunt bune de mincat (pus in sirop) dar e si semn ca au zacut prin mega frigidere ca sa fie vindute cind pretul creste :-).
De fapt pt coji zaharisite se folosesc cojile netratate de la portocale pe a caror eticheta scrie ca sunt biologice

Parerea mea dc ai cumparat din intimplare portocale uscate ca iasca si fara nici un fel de gust orice ai face cu ele va iesi tot fara gust deci mai bine le pui la cosul de gunoi si data viitoare esti mai atenta la ce cumperi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc de raspunsuri!

Am observat din raspunsurile primite de la voi ca tzara de origine are o mare importantza!Facut asa un ..."clasament"(e mult spus dar ma rog)din ce tzara sunt cele mai gustoase,sau ma rog din ce tzara v-au placut voua mai mult?

crista hai mey ca doar se stie ca si portocalele ca si bananele se culeg verzi ca altfel n-ar tzine!Deci "proaspete"n-au ele cum sa fie!

Despre "reconditzionarea"lor nu ma gindeam la dulceatza neaparat(de asta stiam)ca nici nu sunt asa mare fun,ma gindeam ca poate se poate prepara ceva,nu stiu,habar n-am!asa cum din mere de exemplu potzi face placinta,ma gindeam ca poate si din portocale se poate face ceva!Dar cred ca Crista are dreptate,daca nu sunt bine,cred ca nici produsul finit n-are cum sa fie bune!

Dar fetele care traiesc in tzari exotice,nu ne pot da si ele sfaturi?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

cum sa nu fie mai proaspete cind aici se culeg din pom si in citeva ore sunt deja la magazin puse in vinzare :-) nu exosta sa se culeaga verzi. Poate bananele ca alea aici nu cresc dar cind zici de pèortocale nu sunt de acord cu tine. Aici lumea are portocalul in gradina cum in Romania ai corcodusul sau ciresul :-) deci eu stiu destule persoane care fac dulceata si zilnic suc proaspat din pomul personal :-) Anul asta insa cu ploile care au tot fost portocalele au cam cazut din pomi mai ales in zona Napoli-Salerno. Deci cum ziceam le poti gasi de cumparat si cu codita, frunzulite...

Din ce tara sunt mai bune ? pai eu o tin pe a mea dc locuiesti in grecia sunt mai bune grecesti, dc esti in spania mai bune spaniole ... tocmai pt ca sunt mai proaspete, nu le-a plimbat nimeni cu camionul pe sosea si nici nu le-a tinut in frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Crista,pai la tine acolo la Italiadar in Germania nu cresc portocali!

Pina ajunge portocala din...Grecia de exemplu pina in Germania,numai portocala proaspat culeasa nu e aia!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

cam asa e ... insa eu cred ca italia e mai aproape decit grecia pentru voi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui crista-s

cam asa e ... insa eu cred ca italia e mai aproape decit grecia pentru voi :-)


Uite ca m-am uitat pe ultimul saculetz de portocale cumparat,provin din Spania!Scrie pe el "portocale zemoase"!Da,sunt mai zemoase decit altele...dar n-au niciun gust,nici macar miros de portocale nu au,asa cum ar trebui!Froma si culoarea corespund notziunii de portocale,dar asta-i tot!

Dana

Mergi la inceput