"Scoala cu ceas"

"Scoala cu ceas" | Autor: vanessa ionescu

Link direct la acest mesaj

e noapte si in loc sa dorm imi vars "nemultumirile" pe aici..
Am un copil bun la matematica. e in clasa a V a la colegiul Tudor Vianu din Bucuresti. Pentru cei din Bucuresti si care au legatura cu domeniul stiu ce inseamna asta..
Participa la o serie de concursuri de matematica si ma plimb cu el prin Bucuresti si prin tara. Nu prea avem duminica.. nu prea avem sambata.. (sambata sunt concursuri, duminica cercul de matematica..). In rest, luni cerc, marti meditatii, joi meditatii si in rest ore de mate la scoala..
Venim la vestitul concurs de matematica din Rm. Valcea "Scoala cu ceas". Nu se asigura transport, nu se asigura cazare, nici macar programul afisat pe net nu e respectata. Mergem vineri dupamiaza la prima proba din concurs. Cateva sute de copii inscrisi de la clasa a III a Pana la a VIII. Ok, ajungem in curtea de 10 metrii patrati a socolii unde se organizeaza. la 16 incepe concursul, la 15.50 se afiseaza listele cu repartizarea pe sali. Ne calcam in icioare, copii sunt sufocati de parintii care doresc sa vada repartizarea odrasleor pe sali. Nu gasim pe lista un copil din scoala noastra. Vine o doamna care zice ca cei care nu sunt pe liste se incoloneaza si leaca la scoala Lahovari la 200 metrii. Pleaca si copilul din scoala noastra. Dupa 10 minute il gasim pe lista initiala dar cu numele gresit. O luam la fuga si recuperam copilul si il aducem innapoi la Take Ionescu. Intra toti la examen. Dupa 3 ore ies. Copilul meu se verifica cu dna profesoara de matematica (baremul se afiseaza dupa ce parasesc toti locatia si se duc la culcare). Rezulta din verificare subiectul 1 perfect, sb 2 gresit, sb 3 perfect, sb 4 perfect. Ok si maine e o zi.
Sambata (azi) proba a doua. Barajul.. Cei de a V subiecte comune cu a VI. Apare si baremul de ieri. la clasa a V nu este afisat baremul pentru subiectul 3. intrebam der el dar nu primim nici un raspuns toata lume ridica din umeri. iar ne inghesuim la liste (mai putine pt ca sunt mai putini copii). Iar nu gasim un copil pe lista. Dar nu e nimic, e cu parintii si se ocupa dansii de inscrierea copilului. Intraba la secretariat de ce nu apare fata dansilor (care ieri era pe liste). Secretariatul da vina pe scoala de unde venim ca ar fi trimis listele tarziu (listele au fost trimise de 2 sapt si ieri erau toti pe liste. ies parintii furiosi si incep sa tipe la dna de matematica ca asa "au aflat ei de la organizatori" ca dansa ar fi de vina.
dau si aceasta proba de 4 ore. subiectele celor de a V aceleasi cu ale celor de a VI. Dar ce ne facem ca in cls a VI se face geometrie iar sb 4 arer leg cu geometria. O inghitim si pe asta.
se afiseaza listele cu rezultatele de ieri. Stupoare copilul meu care aproxima 7 pct (punctaj maxim pe subiect) pt sb 1, putine pct pt sb 2, 7 pct pt sb 3 si 4 ca asa s-a verificat el pe barem cu dna de mate, ia 6 pct la sb 1, 1 pct la sb 2, 7 pct la sb 3 si la sb 4 la care a scris aproape 3 pagini ia 0 puncte. deci, unde sunt paginile lui de la sb 4???? pe programul afista pt concur se arata ca intre 17-17.30 se depun contestatii. Dar iar stupoare... la 17 cand luam legatura cu cineva pt contestatie (nu mai eram in localitate) ni se spune ca la 16 a fost ultima ora pt contestatii.
intre timp la 20 e premierea, dar in alt loc decat unde s-a dat examen iar noi nu stim nici acum care a fost punctajul la proba de azi, proba la care oricum sunt interzise contestatiile...
toate astea au costat taxe de participare, taxe de transport, cazare, masa, etc.... trei zile plecat de acasa si alergat intre scolile din valcea.
a, am uitat subiectele facute de cei din valcea care au si castigat in mare parte toate premiile.
Cine mai vine la anu'?
Cine ii mai sprijina pe copii care doresc sa invete?
Acesti copii de azi sunt olimpici si muncesc in draci. de ce isi bat joc de ei si de noi? copii acestia la 11 ani nu isi doresc decat sa invete. cum poti sa pierzi paginile unei lucrari. copilul a luat 0 pe un subiect lucrat pe 3 pagini. macar 1 punt pentru o formula si tot lua.
hai ca mi-am varsat supararea...


Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Foarte urat. O reclamatie cat mai urgenta la MInister ar fi binevenita, eventual de la cat mai multi parinti, nu in sensul ca ar aduce o rezolvare ca prin minune ci ca totusi cei care au facut aceasta degringolada cu copii olimpici pe post de figuranti sa stie ca nu sunt chiar de capul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

nu fac reclamatii in general.. aici pe forum imi "vars" oful. concursul asta e considerat unul "foarte tare" dar si organizarea e "dura"

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Pai una e un concurs de matematica si alta e un concurs de "curse cu obstacole". Ori asa ori asa. Eu zic ca nu trebuie lasati in voia sortii. Asa isi vor bate joc in continuare.
Just my opinion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Anyway, tu crezi ca baietelul tau are ceva foloase din aceste competitii?
O sa il ajute mai mult sa inteleaga matematica?
Sau o sa inteleaga ca viata = competitii dure?
Mie mi se pare o completa pierdere de timp. Plus ca stresezi si copilul.
Ar trebui sa aiba o copilarie fericita/lipsita de griji, teste si incurcaturi ca acestea.
Are toata viata inainte sa guste din paharul amar al competitiilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

absolut de acord cu Macrina!!
Nu va mai chinuiti. Lassati copilul sa se bucure si sa fie fericit. Va face matematica daca-i place , dar nu trebuie sa demonstreze nimic, nici macar lui.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

acum sunt si concursuri saptamanale organizate? suuuperrrrr! cand eram eu mica erau doar olimpiadele. mama, tocilarului din mine i s-au aprins ochii scanteie la ideea asta.
imi pare rau de experienta cu concursul cu pricina, cred ca ai dreptate, la anul il sariti.

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Eu zic sa faci totusi o petitie,macar pentru ca in viitor nedreptatea puiului tau sa nu se repete.Concursurile acestea,la care platesti taxa de participare,au devenit o sursa de venit pentru scoala reprezentata de (de se taie o chitanta ,banii ajung in niste fonduri obscure(alminteri nu-mi explic de ce nu s-au regasit pe lista initiala toti copiii).De nu au capacitatea de a organiza,sa se lase de "sportul"asta.
Ce-ai realizat in acest week-end de cosmar?Ai obosit peste masura copilul,i-ai aratat o lume pe care mai bine n-o vedea(adulti incompetenti,care pierd lucrari si nu respecta cuvantul dat(pentru el,viitor matematician,cifra scrisa ca si ora de depunere a contestatiilor e sfanta)toate astea doar pentru a-l introduce in competitii.
Fii mai selectiva cu asta,copilul tau are o singura copilarie.

Iarta-mi vehementa,ma dor nedreptatile facute copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

nu vreau sa fiu inteleasa gresit. Concursul este considerat unul dintre cele mai tari in materie. este un fel de pregatire si testare innaintea olimpiadei nationale. Nu este concurs saptamanal ci este anual si este recunoscut. participa o groaza de profesori recunoscuti in domeniu.
In ceea ce priveste copilul, el isi doreste sa mearga iar eu nu il pot refuza. face parte din putinii copii care isi doresc carti de ziua lor, citesc enciclopedii si vor meditatii si concursuri. Deci, eu cum sa-l refuz cand el vrea doar sa invete?


Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Plangere la Ministerul Invatamantului.
In ceea ce priveste invatatul,desi fiica-mea iubeste cartile,enciclopediile etc,fiind deci in cei "putini",mi-am dat seama ca asta este un loc de care trebuie sa fugim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

hai ca m-ai rascolit...si eu am avut un mare off referitor la olimpiada de mate (faza pe sector)...am ajuns la concluzia ca subiectele au fost facute de cadre didactice din 79 si 97...o pb era ambigua rau iar copiii de la cele doua scoli au gandit asa cum se dorea problema...nici unul nu si-a pus un semn de intrebare. nu mai vorbesc ca au gandit ca la clasa a IV-a dificultatea se ridica prin lipsa de claritate a continutului...sa fim seriosi!

despre flacaul tau: 1. viata nu e intotdeauna dreapta (si vad ca s-a prins deja de asta) dar nu trebuie sa se descurajeze...satisfactia este imensa atunci cand iti vine din suflet o solutie spectaculoasa, cand ai facut fata unei provocari...sa arati ca ai rupt 20 de culegeri si reusesti sa incadrezi o problema in tipar nu-ti da fluturi in stomac.
2. sa-i spui o poveste: am avut coleg de grupa un baiat care a luat locul I la OIM de doua ori...susoteau toti cand il vedeau...a plecat in State si s-a irosit...e inginer IT acum la fel ca multi altii...un talent in mate s-a dus pe apa garlei; din Braila mea, in generatie cu mine un alt coleg a participat an de an la nationala la mate...la cata munca la camp serveam nu era de mirare ca se intorcea cu note mici...acum este professor universitar in Japonia, are rezultate care ii poarta numele...
3. flacaului si pentru mami de baiat curajos (e un curaj sa spui in gasca ta ca esti bun la mate...nu se iarta usor)si destept. Distractie la maxim cu matematicile!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput