Peste la borcan

Peste la borcan | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Eram mica si am mancat peste din borcan de nu uit nici acum.
Cine stie sa prepare il rog sa ne spuna.
La Galati se intampla;am mancat un peste mic,cred ca era caras,fara pic de oase pt. ca erau macerate de compozitia in care se aflau.
Era marinat in borcan dupa ce a fost prajit.
Am tot cautat reteta dar nu m-am lamurit daca pestele era prajit dupa ce era dat prin faina sau nu.
Nu stiu nici compozitia marinatei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Esti sigura ca n-ai mancat peste din acvariu?



_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Tzuni, cand se va indura cineva sa ne dea reteta sa te aud atunci.
Sunt asaa de buni!Mi-e ciuda ca nu stiu cum se fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

pai b.nica ai aproape toate datele: peste prajit si marinat.
acum intrebarea e ce fel de peste, daca-l prajesti dupa ce-l dai prin faina/pesmet sau il prajesti fara sa-l dai prin faina si cum il marinezi.

uite www.culinar.ro/retete_culinare/gateste/7/180/6997/conserve/conserve-in-otet/peste-marinat.htm" target="_blank"> aici o reteta
si inca www.culinar.ro/forum/continut/Reteta-ta-preferata/337/Cum-sa-fac-peste-marinat-in-otet-pentru-iarna/" target="_blank"> doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Adela,.
O sa incerc asa dar cred ca pestele de la Galati era preparat altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

sotul meu isi face din cand in cand peste marinat, dar crud, nu prajit

iti pot spune cum face el:
cumpara trunchiuri de merluciu, taie bucati si pune in borcan cu ceapa, morcovi taiati rondele, foi de dafin, boabe de piper, sare ulei, otet si apa. leaga borcanul si il lasa la macerat. oasele se macereaza si ele
eu nu ma dau in vant dupa acest preparat dar lui ii place tare mult

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

ioanaiub, asta este "ciolomatica" (asa ii spun pescarii)
b.nica, da, pestele se prajeste, fara faina, fara nimic; in general se pune peste ori fara oase, ori cu oase cat mai putine (si cat mai mari-crap...); daca pui caras, are oase multe si trebuie sectionat putin pe verticala, de la cap la coada; sosul in care se marineaza cuprinde, ulei, otet, sare, piper boabe, foi de dafin...nu stiu proportia corecta, dar o s-o aflu;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica
Alessia la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta15 spune:

bun raaaaude tooot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sense spune:

eu o numesc "conserva de peste ", o fac din caras , , de obicei tai pestele pe verticala , se toarna putin ulei , se aseaza un rand de peste , se sareaza , se pun cateva boabe de piper, o foaie de dafin , iarasi ulei, peste, sare, piper, tot asa pana se termina pestele, in functie de cantitatea de peste putin otet , daca pregatesc din 3 kg peste atunci pun 100 ml otet, storc doua lamai , le pun si pe le peste peste, uleiul trebuie sa treaca de stratul de peste.
Se pun la cuptor , la foc mic aproximativ 6 - 7 ore.
Oasele se macina , conserva se poate aseza in borcane , la frigider ( daca mai ramane ) , stratul de ulei sa treaca peste peste.
Secretul este focul , trebuie mult timp sa stea in cuptor si la foc miccccc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sense

eu o numesc "conserva de peste ", o fac din caras , , de obicei tai pestele pe verticala , se toarna putin ulei , se aseaza un rand de peste , se sareaza , se pun cateva boabe de piper, o foaie de dafin , iarasi ulei, peste, sare, piper, tot asa pana se termina pestele, in functie de cantitatea de peste putin otet , daca pregatesc din 3 kg peste atunci pun 100 ml otet, storc doua lamai , le pun si pe le peste peste, uleiul trebuie sa treaca de stratul de peste.
Se pun la cuptor , la foc mic aproximativ 6 - 7 ore.
Oasele se macina , conserva se poate aseza in borcane , la frigider ( daca mai ramane ) , stratul de ulei sa treaca peste peste.
Secretul este focul , trebuie mult timp sa stea in cuptor si la foc miccccc.


sense,asta este conserva de peste facuta in casa,dar autoarea subiectului vrea altceva!Si asta e buna tare,facea mama dar cu peste oceanic(merlucius)parca!

Pentru marinata asa stiu si eu ca se prajeste pestele si se pune la borcan cu un amestec lichid ,insa ce intra in acet ameste nu stiu exact!Proportziile adica!Bineintzeles apa,sare piper boabe,foi de dafin,mustar boabe(am vazut ca nimeni nu l-a precizat ca si condiment dar este unul foarte important in marinata)si otzet!

Este foarte buna intr-adevar!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ma bucur ca imi sustineti gustul dar tot sper sa-mi dea cineva proportiile la otet.

Mergi la inceput