nastere maternitatea regina maria

nastere maternitatea regina maria | Autor: michisor

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
a nascut cineva la cmu-maternitatea regina maria? Ma tot uit pe preturi si conditii si nu stiu cum e mai bine.....eu nu sunt inca insarcinata dar imi doresc foarte mult in viitorul apropiat un copil. Prietenele mele care au nascut in ultimul timp la spitale de stat au cam patit-o in sensul ca nu a venit medicul, le-a lasat sa se chinuie 26 ore fara sa le bage nimeni in seama....
ma gandesc sa ma apuc sa strang bani...ca nu e tocmai ieftin...
voi ce parere aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns foc spune:

Bun#259; michisor! Eu am n#259;scut la CMU-Maternitatea Regina Maria pe 24 decembrie #351;i a fost f.f. bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foc spune:

De#351;i abia deschiseser#259; maternitatea de vreo 3 s#259;pt#259;māni totul a fost īn regul#259;. Am avut gard#259; permanent pe ginecologie #351;i neonatologie ( doctor #351;i asistent#259;), plus c#259; doctorul meu a venit īn fiecare zi s#259; m#259; vad#259; ( ba īn prima zi cānd eram la terapie intensiv#259; a venit #351;i doctorul care a fost māna a doua la opera#355;ie s#259; m#259; consulte- aten#355;ie era Cr#259;ciunul). Una peste alta cum se schimba tura ( la 12 ore sau la 24 deore) veneau la mine īn p#259;r, docotr #351;i asistent#259; s#259; m#259; consulte. Doctori#355;ele de pe neonatologie au īncercat s#259;-mi dea toate informa#355;iile cu privire la copil, s#259; #351;tiu ce am de f#259;cut acas#259;, asistentele m-au ajutat cu pb. al#259;ptatului etc. Copilul poate sta la acvariu #351;i numai dac#259; ceri tu #355;i-l aduc īn rezerv#259;. Totul impecabil: au 22 de rezerve, 3 s#259;li de opera#355;ie ( natural#259;, cezarian#259; #351;i īn ap#259;), camer#259; de gard#259;,sala de terapie intensiv#259; etc.

Factura final#259;-echivalentul īn lei a 2280 Euro ( din cāte mi-am dat eu seama variaz#259; #351;i īn func#355;ie de doctorul care te opereaz#259;). Eu ma f#259;cut contractul cu ei luni #351;i miercuri am n#259;scut, aten#355;ie īns#259; dac#259; faci contractul īnainte de 36 de s#259;pt#259;māni de sarcin#259; #351;i na#351;ti prematur nu te primesc ( cel pu#355;in a#351;a mi-au spus mie)#351;i pierzi avansul dat de 20%.

Concluzia: a fost foarte bine ( scump, dar a meritat)!

PS: mie mi s-a rupt apa la ora 13, am sunat doctorul care mi-a zis c#259; se duce la spital #351;i ne vedem acolo, nou#259; ne-a luat o or#259; #351;i jum#259;tate s#259; ajungem la spital ( traficul din Bucure#351;ti īn Ajunul Cr#259;ciunului), īntre timp doctorul m#259; suna c#259; el a ajuns #351;i c#259; ne a#351;teapt#259;, se interesa cum sunt eu etc. Cānd am ajuns acolo la 14,45 #351;i am intrat īn maternitate ne a#351;tepta o īntreag#259; " echip#259; de primire": doctori, asistente, moa#351;e etc care m-a preluat imediat astfel c#259; la 15,35 deja īl n#259;scusem pe bebe ( cezarian#259;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

cu cine ai nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_gal spune:

Si pe mine ma intereseaza cu cine ai nascut. Analizele prenatale si vizitele prenatale le-ai facut tot la cmu, la medicul cu care ai nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foc spune:

Cu dl. dr. Mendez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foc spune:

Citat:
citat din mesajul lui iris_gal

Si pe mine ma intereseaza cu cine ai nascut. Analizele prenatale si vizitele prenatale le-ai facut tot la cmu, la medicul cu care ai nascut?


Eu nu mi-am facut analize la CMU pentru ca intentionam sa nasc la Medlife. De altfel, acolo ( la Medlife) mi-am facut toate ecografiile si analizele si am fost urmarita in timpul sarcinii de dl. dr. Mendez, dar deoarece dansul si-a dat demisia de la Medlife, eu fiind in acel moment in 8 luni, am ales sa nasc cu dansul la noua clinica la care s-a angajat, respectiv la CMU-Regina Maria. #350;i nu am regretat nici un moment!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_safta spune:

Buna! Sunt mami de o saptamana si o zi, am nascut normal la CMU cu dl doctor Cristian Radoi si va recomand si doctorul si clinica fara nicio strangere de inima. Toata lumea s-a comportat impecabil, asistentele nu s-au rastit la mine cum am auzit ca se intampla in spitalele de stat ci m-au tinut de mana, m-au mangaiat si mi-au pus comprese pe frunte. La o ora dupa nastere mi-am pus prima oara printesa la san, a doua zi m-au invatat cum s-o tin in brate, cum s-o alaptez, cum sa-i fac baita si mi-au raspuns la toate intrebarie care mi-au trecut prin cap. Ai 24 din 24 posibilitatea sa chemi o asistenta pentru orice ai tu nevoie si nu se uita stramb la tine daca ai apasat pe butonul ala in toiul noptii ci zambesc si te ajuta sa mergi la baie sau iti aduc calmante. Bebe poate sta cu tine in camera sau cu ceilalti copii intr-un salon cu geamuri transparente supravegheat non stop de cel putin doua asistente...sunt cam 4-5 bebelusi. Tati a stat cu noi cat a vrut, a comandat si mancare chinezeasca intr-o noapte pe la 12. Poate veni oricine la tine in vizita, la orice ora fara sa dea spaga la portar si sunt intimpinati cu "Buna ziua, bine ati venit!" Nu trebuie sa ai nimic la tine cand te duci sa nasti, nu-ti cere nimeni sa cumperi tifon sau medicamente. Epidurala e inclusa in pret, la fel ca si toate lucrurile de care ai nevoie atat tu cat si bebele in maternitate (incluzand aici pasta de dinti, periuta, scutece, creme, etc.). Intr-adevar costul e destul de mare dar credeti-ma, nu regret nici ultimul leu pe care l-am dat. Ma simt foarte bine, am avut noroc de o sarcina usoara si fara probleme, la fel si naterea si acum si de o scumpete cuminte si frumoasa foc. Acum ca recitesc mesajul ma gandesc sa le cer ceva bani celor de la CMU pt reclama :))dar serios..merita..sanatatea voastra si a bebelui sunt mai importante decat toti banii din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns berceni.d spune:

felicitari, mamico!
intrebare (avand in vdr k marti ma intalnesc pentru semnarea contractului): taxa de 2280e include vaccinuri, analize mama+copil si toate cele, sau la asta se adauga orice nu scrie pe site? k, de ex, stiu ca recoltarea de celule e 1500lei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

http://cmumaternitate.ro/ce-include-costul-spitalizarii.html aici scrie ce este inclus. Nastere usoara!

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 24+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns berceni.d spune:

merci frumos! la acel link nu ajunsesem :)
sarcina usoara!

Mergi la inceput