Nasterea la ELIAS zilele acestea (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ei gata am inteles. d-na Popa are ceva cu marele shef de trib.
asta e.

maddy - dr cristian este o tipa cu parul grizonat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

miki - imi pare rau acum am vazut mesajul tau, probabil ca ai nascut deja.fiind membru nou mesajele tale au fost moderate si au aparut cu intarziere de aceea nu l-am observat. daca cumva nu iti tzi deja minunea in bratze da-mi tu un PM pt ca vad ca tu nu il ai activat
sunt convinsa ca atitudinea mea pozitiva m-a ajutat f mult, dar tu nu mai asculta toate balivernele, ai un doctor minunat si sufletist, din punctul meu de vedere cel mai cel din toata lumea
ai sa vezi. de abia ashtept sa ne povesteshti si tu cu zambetul pe buze ziua minunata in care ai adus pe lume o minune



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

ei gata am inteles. d-na Popa are ceva cu marele shef de trib.
asta e.

maddy - dr cristian este o tipa cu parul grizonat?






Ca are, ca nu are...asta nu este important..pana la urma toti au cate ceva de impartit...unii cu altii
Esentialul insa este ca doamna doctor este incompetenta...din cauza ei va trebui sa stau cu frica in suflet atunci cand va trebui sa fac al doilea copil sa nu aiba probleme...(eu am rh negativ).
1. Daca madam Popa ii facea analizele cand trebuie copilului meu, daca dupa aia nu "le pierdea" (oare cum este posibil sa pierzi analizele unui copil in maternitate?????) si nu trebuia sa le faca din nou (s-o chinuie si s-o invineteasca asa cum au facut si s-o lase cu mult sange pe intepatura ca sa nu vad eu ca este vanata!)...eu as fi avut vaccinul pentru RH facut si duceam a doua sarcina linistita! La mine analizele au venit cu 10 minute inainte de externare...cand deja era prea tarziu sa mai fac vaccinul...(ca ala se face doar la un anumit un numar de ore dupa nastere) si, din fericire pentru ea fata mea are RH pozitiv (adica o problema pentru mine- daca avea RH negativ eu eram imunizata la a doua sarcina)
2. La externare mi-a scris pe fisa ca fata mea nu are icter (desi era usor portocalie!)...la vizita doctoritei pediatre...avea "ditamai" icterul
3. La extrenare mi-a spus ca copilul meu are probleme cu piciorul drept (ca este usor inclinata labuta!) si mi-a recomandat "o prietena" de-a ei, fizioterapeuta, la care sa ma duc sa-i umplu buzunarele....norocul meu ca am o tona de pediatri in jur + un profesor pediatru in familie care mi-au zis ca "este nebuna" si sa stau calam ca nu are copilul nimic...si nu ARE!
4. Copilul meu a facut o infectie la ochisor, luata din spital...pe toata durata sederii acolo am tot spus ca este ceva in neregula cu ochisorul ei...si madama mi-a zis ca "ce esti medic? stai linistita...doar ii curge putin...spalam cu ser fiziologic si trece".Am iesit cu ea din spital si dupa o saptamana de ochisor lipit si chinuiala...(eu tot spalam cu ser ca proasta!)...m-am dus cu copilul la oftalmolog la sfatul pediatrilor din jur - avea un inceput de conjuctivita combinat cu infectie!
Astea toate+ rautatea si virulenta din raspunsuri...+ comentariile de genul "ce crede ca daca aplatit o rezerva de lux o las sa-si ia copilul acolo?" pe care le-am auzit in urma mea cand plecam furioasa ca nu vrea sa-mi dea copilul cu mine!
Asa ca madama Popa sa se duca invartindu-se cu tot cu facultatea pe care a facut-o!
Sper ca acum te-am lamurit pe deplin cu toate amanuntele!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy2526 spune:

Aris - doamna dr Cristian Rodica este o tipa la vreo 40 si ceva de ani, blonda cu parul putin ondulat si mica de statura.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

oana - imi pare rau sa aud ca ai avut atat de suferit. este evident ca depinde de la caz la caz. la mine s-a potrivit tot ce mi-a spus despre copil, nu mi s-a parut deloc superficiala, ba din contra...parca prea atenta. mi-a verificat analizele de trei ori si copilul l-a intors pe toate partile de fata cu mine de vreo 3 ori cate jumatate de ora. faza cu nu ti-a dat copilul in salon....nu e nimic pt care sa te superi, numanui nu i se da copilul in salon, nu vad de ce sa te superi nici sa insisti. eu stiam ca nu am voie sa iau copilul si nici prin cap nu mi-a trecut ca ash putea sa il iau.
nu cred ca e cazul sa te stresezi atat la gandul ca o sa mai faci un copil. oricum baza ti-o pui pe pediatrul tau, de acasa nu pe cel de la spital. cel putin eu asa am procedat. cum am ajuns acasa mi-am sunat pediatra sa vina sa il verifice.
a, sa nu uit. eu am ajuns cu bb acasa in week-end si am mai avut nishte intrebari, am sunat la spital si fetele mi-au raspuns la absolut orice intrebare si mi-au urat numai lucruri frumoase...au fost f amabile chiar si la telefon. deci chiar nu ash putea sa ma plang.

poate am avut noroc sau poate m-am dus cu f putine ashteptari(dupa povestile citite pe net) sau poate am avut eu o stare euforica si nimic nu ma putea atinge, important este ca eu am avut o experienta pozitiva si sper ca mesajele mele sa le incurajeze pe cele ce vor nashte acolo. fetelor se poate sa fie si bine!

maddy - din pacate nu o cunosc nu va pot ajuta cu nimic. nashtere ushoara surori tale si te ashteptam in curand sa ne povestesti cat de frumos este sa fii matusha



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Maddy eu nu am nascut cu Rodica Cristian, dar a nascut o tipa, eram amandoua in travaliu. Cu ea s=a comportat f frumos, adik nu a lasat-o deloc sa se chinuie, a vazut ca nu se dilata dupa 3 ore si a operat-o imediat, desi tipa mai vroia sa astepte. Cu mine, scorpie direct. Eu vroiam natural dar nu s-a putut si am asteptat 18 ore si dupa 18 ore tot dilatatie 2 si vine si zice sa mai stau, ea nu vede motiv de cezariana. Atunci tinea locul lui Vladareanu cred, ca trebuia si acordul ei pt operatie. Dr meu m-a operat oricum, nu stiu daca cu sau fara semnatura, dar mi s-a parut o atitudine neprofesionala, chiar daca nu eram pacienta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy2526 spune:

mayaione-Stii ceva de anestezisti?daca sunt si noaptea in spital?si aici vb de anestezistii pt epidurala

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddy2526

mayaione-Stii ceva de anestezisti?daca sunt si noaptea in spital?si aici vb de anestezistii pt epidurala

9+


De regula nu prea sunt anestezisti noaptea...dar vorbeste cu medicul tau si anunta-l din vreme ca vrei epidurala...in acest fel poate anunta pe cineva sa vina daca nasti noaptea...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

In data de 11.04 am nascut si eu la Elias. Referitor la spital, eram speriata de povestile pe care le citisem anterior, legate mai ales de personalul medical. As vrea totusi sa va spun ca am fost surprinsa cat de frumos s-au purtat cu mine, desi nu am dat cine stie ce spaga.
Referitor la intrebarea legata de anestezist, in noaptea in care am stat la ATI a fost de garda chiar anestezistul. Deci sunt probabil si nopti in care sunt in spital.
Cel mai dezamagita am fost de asistentele de la neonato care nu se inghesuiau sa arate cine stie ce la primipare, deci nici eu nu m-am inghesuit cu atentiile. Pana la urma m-am descurcat intr-un fel, dar meritul lor e cam mic...

Bubulina mamica fericita de Radu Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Din punctul meu de vedere, nasterea la Elias e o adevarata aventura.

Daca n-ai o sarcina / nastere cu probleme, poate fi frumos. Insa altfel...

Ultima poveste pe care mi-a spus-o o prietena care tocmai ce-a nascut acolo este...nastere natura cu placenta praevia! Putea sa le moara pe masa, ea mai avand un copil de nici 3 ani acasa. Norocul ei a fost ca era marginala, din cate mi-a povestit, altfel azi nu stiu daca mai era printre noi.

N-are sens sa spun mai mult, prin ce cosmar a trecut din cauza personalului medical, e treaba ei daca vrea sa spuna mai mult.
Dar imi confirma parerea despre acest spital...

Edit: ce am spus e si din proprie experinta, am nascut acum 4 ani acolo si puteam sa pierd copilul la nastere, dupa o sarcina fara probleme. Detalii am mai povestit, nu le mai dau acum.

Mergi la inceput