de la par negru la blond

de la par negru la blond | Autor: iulia82

Link direct la acest mesaj

Aseara m-a apucat si pe mine chefu sa ma fac blonda si acu nu mai am liniste.Vreau sa va zic ca eu sunt vopsita cu NEGRU;nu m-am mai vopsit de vreo 2 luni,culoarea s-a mai sters,radacinile au mai crescut,da tot negru e.Acuma n-as vrea chiar blond-blond...si un ciocolatiu deschis,un caramel ar fi bine.Baiu ii ca n-as merge la salon,in primul rand din lipsa de timp(copil mic,care imi umple tot timpul) si in al doilea rand n-am o coafeza in care sa am incredere(coafeza mea e in concediu de maternitate)...asa ca ma gandeam sa fac operatiunea acasa.

Deci ma gandeam asa:praf Blondoran si apoi vopsea blond-cenusiu...ce ziceti?as avea vreo sansa sa iasa ceva,cat de cat?

LA MULTI ANI CLOPOTEILOR SARBATORITI ASTAZI!

POZE IRIS 0-13 luni
POZICI NOI


mami Iulia siIRIS MARIA (19.12.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

din cate am vazut eu la emisiunea getei voinea, nu prea e bine ce vrei tu sa faci...

deschiderea parului de la negru la blond ar trebui facuta treptat, cu produse cat de cat profesionale, alternativ cu aplicarea unor tratamente pentru par, deoarece decolorarea ataca foarte tare firul, aspreste parul, il usuca, etc. geta voinea spunea ca o astfel de operatiune se poate face intr-o zi, dar dureaza cateva ore toata manopera, nu se face decolorarea dintr-odata + vopsirea...

daca nu ai timp si bani sa ajungi la un salon, macar incearca sa afli care sunt pasii pe care ar trebui sa-i parcurgi si produsele care te vor ajuta sa ajungi la nuanta dorita, fara sa-ti distrugi parul, pentru ca ulterior s-ar putea sa regreti si singura solutie sa fie tunderea parului deteriorat...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu m-am decolorat cu decolorant (nu mai stiu ce marca) si apoi m-am vopsit (se recomanda sa astepti 24 de ore si apoi sa te vopsesti dar eu nu am asteptat). Eram vopsita rosu, foarte rosu. Acum ma vopsesc cu blond deschis doar la radacini si, fiind bruneta la origine, rezulta un ciocolatiu-coniac.Cumnata mea a mers chiar la Geta Voinea si si-a facut decapaj (ea era vopsita negru). Dupa 3 sedinte de decapaj a ajuns blonda. Diferenta intre ceea ce pateste firul de par nu este niciuna (cel putin comparand parul meu cu al cumnatei mele) - acelasi grad de deteriorare si subtiere a firului. Diferenta la buzunar....cred ca va dati seama.
Cred ca depinde mult si de rezistenta firului de par.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Hai sa iti spun parera mea ca am fost in aceeasi situatie, parul natural e brunet destul de inchis si am fost vopsita si eu si negru intens si roscat si acum de vreo 6 ani sunt blonda.
Cand am inceput eu trecerea la blond nu eram opsita cu negru dar aveam baza f inchisa, am inceput prin a-mi face o tura de suvite blonde si la 2 saptamani inca o tura de suvite blonde, fine nu mese groasa.
Dupa inca o luna am decolorat usor adica cu timp de expunere mic 20-25 minute tot parul si vopsit apoi nuanta dorita. Eu iti recomand decolorantul de la Garnier eu aici numai pe asta il folosec de 2 ani nu distruge parul...mai tare ca orice vopsire vreau sa zic . daca nu il gasesti in Romania, la Cluj l-am gasit in vara cand am fost, mai este decolorant de la Wella e ceva mai scump dar nu exagerat si merita ca nu iti distruge parul, prafurile din comert iti distrug parul, eu le-am incercat si pe alea si am avut ce repara si tunde.
La fel sa ai grija cu ce vopsea iei pentru blond, Garnier si L'Oreal sunt dupa parerea mea singurele care au nuante de blond frumoase si naturale si lasa parul stralucitor, poti sa le alegi pe oricare in functie de preferinte, eu ultima dat am luat L'Oreal express ala care in 10 minute actioneaza.
Si binenteles la 2-4 saptamani depinde de cat de repede iti creste parul trebuie decolorat la radacina si vopsit integral daca vrei sa fie lucios si cu aspect frumos parul( daca nu faci asta mereu ramane in 100 de nuante de blond si nu arata bine)....complicat daca nu esti blonda de la natura eu deja m-am obisnuit si am dexteritate, aici ma fac acasa cel mai adesea, din lipsa de timp...piticul meu are o gradinita doar cu 2,5 ore program pe zi si in timpul asta nici nu sunt sigura ca as reusi sa ajung si sa ma termine de aranjat la un salon, in concediile sotului sau in vacante ajung si eu la vopsit acolo dar in ro imi duc eu produsele si aici le zic ce folosesc de obicei ca au de toate.
Sper ca ti-au fost de ajutor informatiile de la mine,mult succes! Fa-ti un test pe Pc inainte e ceva program Cosmo care iti arata pe o poza de-a ta cum ti-ar sta ca e schimbare mare totusi.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu zic ca n-ai nici o sansa sa te faci blonda acasa..doar cu vopsea si decolorat. Vei iesi o nuanta de portocaliu morcov, asta dupa ce aplici pudra de decolorat, apoi nuanta asta n-o sa cedeze never din vopsea. Iti spun din proprie experienta. Plus ca vei ajunge sa te tunzi pt ca parul se va arde si va arata ca naiba. Tot din experienta spun. Mergi la salon, fa-ti decapare sa iasa cat de cat nuanta de negru din par apoi stie coafeza ce sa faca si cum sa-ti amestece vopseaua incat sa iasa aproape de ce vrei tu. Blond deschis n-o sa iesi din prima, dar macar sa iti pregateasca incet-incet parul pt a avansa pana la culoarea pe care o doresti tu. Asta e sfatul meu..tu faci cum vrei cu parul tau, numai sa nu-ti para rau, cum am patit eu. Parul odata ars de vopsea, se reface doar cu...foarfeca

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

Ceea ce vrei sa faci tu este sa-ti distrugi parul. Ti-o spun ca am trait si eu asa ceva. M-am facut blonda acasa, aveam parul negru. Noroc ca era iarna, caci a doua zi am stat cu caciula pe cap Eu zic sa stai de vorba cu o coafeza.



http://adaca.piczo.com/ http://adaca.piczo.com/ http://adaca.piczo.com/

Concursul continua si noi avem din nou nevoie de votul vostru. Nu va costa numic sa-l votati pe
RARES IOAN (intr-o masinuta cu un mesaj pentru fetite) http://concurs.pampers.ro/profile/6410
Pentru cei ce m-au votat MULTUMESC si un pupic dulceeeeeeeeeeeeeeeeeee


VOTEAZA RARES IOAN Ia te uita ce pot face http://concurs.pampers.ro/profile/6410

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Apeleaza la o coafeza.

Mergi la inceput