FIV in Europa (17)

FIV in Europa (17) | Autor: elenada

Link direct la acest mesaj




Continuam acest subiect care este dedicat strict celor interesate de cele mai noi tehnici de reproducere asistata.

Acesta se doreste a fi un subiect cu linkuri si sfaturi utile din Austria, Germania, Belgia, Spania si alte tari din UE pentru cuplurile care apeleaza la fertilizare in vitro sau inseminari artificiale
Deci, fetele nerabdatoare a posta aici ce au gasit prin lumea larga, in tari in care se practica fiv deja de zeci de ani - le invit aici.
Le invit tot aici si pe cele care doresc sa afle tot ce se intampla cu organismul lor in timpul acestor proceduri care pentru unele cupluri reprezinta ultima solutie de a avea un copil.

1, 2, 3, 4, 5,6, 7,8,9,10,11,12,13,14,15
16



LISTA CLINICI AUSTRIA


1.www.kinderwunschzentrum.com/eng/index.html" target="_blank"> Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Viena
infiintata in 2001
FIV 2600 EUR, ICSI 3000 EUR, PICSI 300 EUR, IAD/ FIV cu donor, crioconservare 600 EUR, anestezie 160 EUR (nu fac IMSI)
Fondatorul clinicii este www.vitateq.com/company/team.htm" target="_blank"> Prof. Andreas Obruca , un medic foarte capabil, e seful asociatiei FIV din Austria si in plus este manager la o firma producatoare de medicamente de fertilizare. Are super-studii asa ca in ciuda site-ului primeste un vot in plus. Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii din Austria (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte al multor Asociatii, etc). Clinica face parte dintr-un spital privat. Au clinica si in Bratislava. Unul din medicii fondatori ai clinicii, Univ.Prof.Dr. Heinz Strohmer colaboreaza si cu Clinica Polisano din Sibiu pt fiv.

www.limba.com/ro/austria/oferta/viena-si-imprejurimi?c1=google1&source=ro&kw=viden&pageid=540" target="_blank"> Hoteluri Viena


2. www.kinderwunsch-institut.at/English/Wunschkind.HTM" target="_blank"> Kinderwunsch Institut Schenk GmbH
Dobl (Graz)
au acreditari speciale
FIV, ICSI, AH, IAD /FIV cu donor
FIV = 220O EUR, ICSI = 2500 EUR


3. www.ivf.at/UK/paare.htm" target="_blank">Institut for Reproductive Medicine and Endocrinology
Bergenz
(au clinici in 4 tari ale lumii)
practica o tehnica noua - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocitului intr-o anumita lumina
FIV, ICSI, P-ICSI, IMSI, IAD/FIV cu donor, AH, IVM, Blastocist
FIV = 4150 EUR, Biopsie = 1150 eur, AH = 175 eur, IMSI = 600, PICSI = 350 EUR, IVM = 4150 EUR, IAD = 840 EUR


4. www.wunschbaby.at/EN/home/home.aspx" target="_blank">Wunschbaby Zentrum
Viena
infiintata in 1982
Aici s-a facut primul FIV din Austria, au experienta vasta; clinica este co-fondatoarea clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, Debrecen
FIV, ICSI, Polar Body, AH, IMSI, transfer blastocist
ICSI + AH = 3185 EUR, Polar Body = 1000 eur


5. www.baby4you.at/en/" target="_blank">KinderWunsch Klinik
Wels (Linz)
infiintata in 2002
FIV, ICSI, Polar Body, AH, P-ICSI, IMSI, Embryo Glue, IVM, IAD / FIV cu donor
www.baby4you.at/en/patient-info/abroad/health-insurances.html" target="_blank"> preturi FIV = 2310 EUR, ICSI = 2805 EUR, PICSI = 2915 EUR, IVM = 4213 EUR, AH = 275 EUR, Polar Body = 1452 EUR, BIOPSIE = 715 EUR, Anestezie = 175 eur
www.stadtmarketing-wels.at/stmwels/site/207600147905904795_207556931684943559_207556931684943559,en.html" target="_blank"> hoteluri
www.esv.or.at/esv/fileadmin/wsed/hotelliste2_2_05en.pdf" target="_blank"> Cazare Wels si apropiere
www.youthotel-linz.at/index_e.html" target="_blank"> hotel ieftin in Linz (foarte aproape) :29 eur/persoana=58 euro/camera
statiune recomandata in perioada FIV-ULUI
http://www.attersee.at/


6. www.szalay.at/english.htm" target="_blank">SZALAY IVF
Krumpendorf (Klagenfurt - la granita cu Italia)
infiintata in 1984
FIV, ICSI, PICSI, IMSI (posibil sa aiba si restul procedurilor, dar au putine info pe site)


BELGIA
www.fivette.be/gb/pages/page3gb.html" target="_blank"> Department of Obstetrics and Gynaecology of Saint-Pierre University Hospital
Bruxelles
aici a inceput istoria FIV

GERMANIA

1.Kinderwunsch-Mittelrhein
www.kinderwunsch-mittelrhein.de" target="_blank">http://www.kinderwunsch-mittelrhein.de

2.IVF-Zentrum Ulm
www.ivf-zentrum.de/Startseite" target="_blank">http://www.ivf-zentrum.de/Startseite

3.IVF-Zentrum Würzburg
www.drs-mai-schmitt-mulfinger.de/" target="_blank">http://www.drs-mai-schmitt-mulfinger.de/



Reusite in Austria

Ginger00 clinica Szalay
Madutz mami de EVA clinica Wunschbaby
lili2007 clinica Goldenes Kreuz
Bombonique clinica KinderWunsch Klinik, Wels
i94larclinica Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Moniland- FIV reusit in noiembire la Clinica KinderWunsch Klinik Wels
Elenada- FIV reusit in noiembrie, Wunschbaby
Capi- FIV reusit in noiembrie, Wunschbaby
Hepilica- FIV nereusit in Octombrie , KinderWunsch Klinik Wels , in Ianuarie 2009 a ramas insarcinata natural
goss76/heleny -FIV reusit


Reusite in Germania
cami30 - clinica Kinderwunschzentrum Mittelrhein in Neuwied, Germania, sarcina oprita din evolutie la 6 saptamani
raluca1979 - Fiv reusit in Germania la clinica IVF-Zentrum Ulm in Germania, sarcina oprita din evolutie



Aspirante la titlul de mamici de Europeni
LOOANA - FIV in aprilie 2009 la Clinica din Germania FIV Dr.Schmitt Wurzburg
PISIX - FIV in martie 2009 la Clinica AZVUB Bruxelles

FIREYES - FIV in ianuarie 2009 la clinica Kinderwunschzentrum Privatspital Goldenes Kreuz



Aspirante la titlul de mamici de Austrieci in viitorul apropiat
Aldolina - consultatie august Wunschbaby; ii dorim sa nu mai fie nevoie de FIV si sa reuseasca cu embrionii criogenati in Ungaria
CARMEN38 - consultatie KinderWunsch Klinik Wels

Magduta10 - Fiv la KinderWunsch Klinik Wels



Aspirante optimiste

Fireyes- FIV nereusit in octombrie,Kinderwunschzentrum Privatspital Goldenes Kreuz
Irinap75 - FIV nereusit in octombrie,Wunschbaby
Pisix- FIV nereusit in octombrie
Arina - FIV nereusit in octombrie, Wunschbaby
Kitta- FIV intrerupt in noiembrie, Wunschbaby
Lindutza - FIV nereusit in Noiembrie, IVF-Zentrum Ulm in Germania
Blanche - FIV nereusit in noiembrie in Spania
Melutzica - Fiv nereusit in noiembrie - decembrie la clinica Wunschbaby
Lavinutza- Fiv nereusit in Germania
CRISTAL1995 - Fiv nereusit in februarie la clinica Wunschbaby




Info generale despre un FIV in Austria:

- ANALIZE INITIALE: accepta analizele pe care le ai, cu conditia sa nu fie mai vechi de 6 luni/ 1 an

- PRIMA CONSULTATIE: nu e absolut necesar sa mergi la o prima consultatie acolo; ti se cere un set de analize initial, discuta cu tine de protocolul anterior/ rezultate (daca ai mai facut fertilizare inainte) si iti prescriu medicatia

- MEDICAMENTE: evident ca se pot ocupa ei sa-ti comande medicamentele daca nu sunt la noi in tara sau daca sunt mai ieftine la ei (mie chiar mi-a propus la o clinica sa-mi comande din Franta, unde ar fi mai ieftine din cauza TVA-ului mai mic)

- MONITORIZARE: tu alegi un cabinet care sa te monitorizeze in tara si vei trimite la clinica prin fax/ mail aceste rezultate (ei iti spun exact ce trebuie sa faci)

- DE CATE ORI TREBUIE SA MERGI ACOLO: perioada de stat in Austria este de aprox.7 zile, intre punctie si ET (presupunand ca se face cu blastocist) sau 5 zile (cu ET la 72 ore)

- CAZARE: pentru Viena exista pensioane (un fel de apartamente de inchiriat pt turisti) cu preturi f mici si conditii bune; in orasele mai mici cred ca e si mai usor de gasit cazare ieftina

- CONDITII: la oricare din clinicile din Austria conditiile sunt cu mult peste tot ce gasesti in Romania ...



www.lainfertilidad.com/html/Noticias_relacionadas/_Resumen_de_investigaciones_en_medicina_reproductiva.asp" target="_blank">PICSI

A 63-a intilnire anuala de la American Society of Reproductive Medicine (ASRM) a avut loc in Washington,SUA,pe 13-17 octombrie. Prezentarile au fost publicate intr-un suplement al revistei Fertilitly and Sterility,iar aici vom prezenta un rezumat:

PICSI versus ICSI

Noua tehnica de selectie a spermei numita PICSI, a demonstrat imbunatatirea semnificativa a procentului de fertilizare si sarcina in comparatie cu ICSI standard.
In PICSI,sperma se pune pe o placa de hialuronano,un polimer natural care se intailneste in stratul de gel care inconjoara ovocitului. Spermatozoizii maturi,biochimic competenti se unesc in mod preferential cu hialorunano si in acest fel pot fi izolati pt a fi folositi injectabil.Worrilow y cols (Bethlehem and Charlotte, EE.UU.)
au comparat rezultate de PICSI si ICSI in 240 de pacienti.Cu PICSI procentul de fertilizare a fost mai mare (62/61%),fragmentarea procentuala a fost mai mica(6,8/8,4%),procentul de sarcini clinice obtinute a fost mai mare(50/40%)iar procentul de avort mai mic,toate fiind diferente statistice semnificative.Cercetatorii spun ca ca rezultatele sint incurajatoare si ca vor continua studiul in special al cresterii potentialului embrionic asociat cu embrioni proveniti din PICSI.

Doua treimi din insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau mai putin
Un studiu efectuat de De Neubourg y cols in Amberes,Belgia,a concluzionat ca doua treimi din femeile insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau chiar mai putin,dupa transferul embrionar simplu.


(articol tradus de Idaira)


***INFO PT FETELE CU INFERTILITATE MASCULINA : P-ICSI si IMSI nu pot fi efectuate amandoua la acelasi FIV. Ori una, ori alta ...
Se pare ca cea mai buna ar fi IMSI.

www.andrology.org/library/downloads/ica2005/paper/W3B.pdf" target="_blank"> Studiu amanuntit IMSI


Medicamente folosite in FIV:

Medicamentele folosite pt stimulare sunt impartite in 4 categorii:
1. FSH 50/75/150 ui: GONAL F, PUREGON
2. FSH/LH in proportie de 1/1, adica 75 ui FSH + 75 ui LH: MENOGON, MENOPUR, MERIONAL, HUMEGON
3. FSH/LH in proportie de 2/1, adica 150 ui FSH + 75 ui LH: PERGOVERIS
4. LH 75 ui: LUVERIS.
***FSH este pentru selectia foliculilor primari , LH pentru dezvoltarea si maturarea ovocitelor.


Medicamentele folosite pt inhibare sunt impartite in 2 categorii:
1. Analogi GNRH : DIPHERELINE, DECAPEPTYL, SUPREFACT
2. Antagonisti GNRH: CETROTIDE 0,25, ORGALUTRAN
*** Analogii se utilizeaza si pe tot parcursul stimularii pentru inhibarea ovulatiei inainte de punctia ovocitara , antagonistii se utilizeaza numai cand foliculii ating dimensiunile de 14 mm in acelasi scop: inhibarea maturarii foliculare inainte de punctie.


Medicamentele folosite pt maturarea ovocitelor sunt: PREGNYL, PROFASI, OVITRELLE si contin gonadotropina corionica (hormon similar cu LH) 5000 ui. Acestea se administreaza in doza unica pe parcursul tratamentului 5000/10000 ui atunci cand foliculii au ajuns la dimensiunea optima >18 mm, inainte cu 36 ore de punctia ovocitara.


INFORMATII DESPRE FIRME CARE TRANSPORTA PROBE BIOLOGICE(embrioni, spema, etc.)

Compania www.teentrans.com/index-en.html" target="_blank">TEEN TRANS se ocupa de transport probe biologice inclusiv de tot ce e necesar pt transport (nitrogen lichid/ gheata cabonica + cutie polistiren etans) si eprubeta speciala (sticla se sparge la minus 70 de grade.

Compania www.linde-gaz.ro/international/web/lg/ro/like35lgro.nsf/docbyalias/prod_gheata" target="_blank"> LIDE GAZ comercializeaza gheata carbonica (11 eur/kg) necesara transportului de probe biologice. Din pacate nu comercializeaza si recipientele speciale necesare transportarii.


Protocol de explorare biologic-hematologica / Ginecologie-obstetrica



elena +21
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Va doresc un capitol plin de vesti bune si de reusite. Va tinem pumnii sa reusiti cu toatele . Sper sa va port noroc. Pupici

elena +21
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Elenada (vezi ti-am facut mumos in culori de baesel si fetisa:), multumim de capitolul nou!!
Nicole n-am apucat sa vb la telefon, ma gandeam ca a zis Camus lucruri mai bune si pozitive, sau macar ca mai incearca ceva. Daca te consoleaza cu ceva , eu tot in fix acelasi shit sunt doar stii....am tras lozul nenorocos vb docotrului
Io am zis astfel mai fac unu si daca nu gata ca n-are sens sa mananc hormoni si sa ma aleg cu nimic de fiecare data si de aia am si aterizat pe lista celor in astepare de donator de ovule.La urma urmei parerea altora nu ma va interesa legat de asta, voi accepta si voi lupta cu mine sa accept ovulul ca si cand ar fi 500% al meu, voi da organismului meu sansa sa treca printr-o sarcina ( si apoi who knows se va regla poate si voi mai face un vitro cu ovulele mele dar doar in cazul asta)si voi naste iubi si educa copilul asta cum nimeni nu o va face vreodata. Vad ca pe zi ce trece ma obisnuiesc cu ideea (ca asa am un presentiment ca si la a patra dau in bara)dar nu este usor sa accepti un asmenea diagnostic si o asemenea alternativa. Gata tac la sb asta ca dau iar la soricei
Bine ca s-a gandit si la banutii rambrusati, daca faci pe ciclu natural nu costa cat ar costa o stimulare de 2 sapatamani deci la faza asta a fost finutz
Uite aici un pupic si o flolicica si sa vb cand mergem la bannieux (eventual sambata viitoar, ce zici?)
pusici


Pisix exemplul tau este de urmat, trei esecuri in care vb ta nu stiai exact de ce si in final esti pe drumul cel bun la brussel:)Eu iti atsept rezultatul pozitiv ca pe aer pt ca meriti asa cum de fapt meritam toate de aici!Deci stii se accepta doar resultatus positivus
PS Poate cand Platteau a zis ca s-au fertilizat normal s-o fi referit la fara icsi(nu s daca vorbiserati de asta)

Fireyes tu ce faci, cum te mai simti si cum merge tratamentul?Te astept cu vesti bune!!a, intrebare, tie ti-a zis doctorul la cat timp e ok sa incepi urmatoarea incercare, pt ca eu am omis sa intreb si mi-e sa nu fie p^rea devreme la inceputul lui iunie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanche25 spune:

Nicole, aici la noi de tot aude de ''vitrificare'' a ovocitelor, si in cazul femeilor care produc putini ovocite, se face stimulare cateva luni la rand, si cand au colectat destule ovocite se face fertilizarea. Am si citit de multe reusite, pentru ca e una sa faci fiv cu 2 ovo si altceva cu 7 ovo (caz real reusit). Va fi bine pentru toate, hai capul sus

Elenada multumim de capitol, sa avem toate o semnatura asa ca a ta

Pisix pumnii stransi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ati auzit de kisspeptin??
Hormonul care poate trata infertilitatea
Marti, 17 Martie 2009
O echipa de cercetatori englezi sustin ca un hormon descoperit recent, kisspeptin, poate trata cazurile de infertilitate.
Kisspeptin joaca un rol cheie in declansarea ovulatiei si stimuleaza eliberarea hormonilor care controleaza ciclul menstrual. Oamenii si animalele carora le lipseste acest hormon raman imature din punct de vedere sexual.

Cercetatorii au injectat acest hormon unui grup de zece femei care nu aveau menstruatie si care erau infertile. Analizele ulterioare au aratat ca in urma experimentului, femeilor le-a crescut nivelul hormonilor care declanseaza ovulatia si fertilitatea. "Infertilitatea afecteaza milioane cupluri din intreaga lume. Rezultatele studiului sugereaza ca tratamentul cu kisspeptin poate restabili functia de reproducere la femeile infertile", a declarat Dr. Waljit Dhillo, coordonatorul experimentului.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_40 spune:

multumesc fff mult pt incurajari, sinteti ff dragate sa mai aveti energie si pt altii... o sa-mi revin si eu incet, incet.. bineinteles ca gasesc variante de care sa ma agat...

mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Pisix- ma bucur sa aflu vesti atat de bune despre tine! Iti doresc ca aceasta experienta sa se termine la fel de bine precum a inceput, iar rezultatul sa fie cel asteptat! De fapt, sunt sigura ca in cateva zile ne vei da vestea cea mare!
Fetelor, eu duminica ar trebui sa-mi fac prima injectie cu Puregon. Problema e ca nu am pen! Nu stiu cum s-a intamplat,insa dr. nu mi-a prescris si pen. Pe reteta am avut doar fiolele, iar eu fiind la primul FIV sunt un pic pe din-afara. Nu m-am gandit ca fiolele se vand fara pen, doar orgalutranul are si seringa, in rest nimic. Ma cam apuca disperarea! Am incercat sa gasesc o farmacie de unde sa-mi cumpar, dar n-am gasit!
Va rog, spuneti-mi de unde as putea sa-mi cumpar pen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Oanademunck- nu vreau sa ma gandesc cum e sa iei o astfel de decizie pt ca imi imaginez ca momentul in sine e unul delicat … insa, asa cum spui si tu, ne obisnuim cu gandul si pt noi, ca femei, oricum e mai usor pt ca se naste in noi deci …va fi al nostru.
Oricum, si in cazuri de adoptie sentimentul matern se naste si creste ... dar hai sa nu vorbim despre asta acum, cand tu ti-ai mai promis o incercare in care trebuie sa crezi sau ...sa nu o faci.
Blanche – mai e si chestia ca s-a demonstrat ca, sub actiunea tratamentului, endometrul isi schimba structura (chiar daca e mare, are o structura alterata) si e mult mai dificila cuibarirea embrionului. De aceea ceea ce spui tu e si mai interesant, cresc mult mai mult sansele de implantare
Miki – adevarul e ca mie sistemul horomonal mi se pare unul din cele mai complexe din corp (in afara de creier) asa ca cine stie cate se mai pot descoperi
Ioana78 – nu ai neparata nevoie de pen; ia-ti de la farmacie seringi pentru insulina, sa rogi sa-ti dea cu acul mic. E la fel ca la pen, stai linistita...

elenada - multumim pt capitolul nou, trebuie sa ai mana buna si sa ne porti noroc, ti-am spus ca situatia ta mi se pare ...ideala, si spre ea tind.In rest, eu sper ca acest capitol, 17, sa-mi ramana mereu in minte


AzooGirl -a.obstructiva
2007 Biopsie pozitiva
ICSI 1 & 2- 2007/2008 - Gynera -nereusite
ICSI 3 - Kinderwunsch Wels - fara ET(embrioni de proasta caliate)
ICSI 4 in desfasurare, la AZVUB Bruxelles - ET = 26 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Pisix - si eu iti doresc sa iti ramana capitolul 17 mereu in minte ca fiind cel mai frumos si mai norocos!
Pis - ti-am dat PM
Kitta - bafta la consultatie la Innsbruck!
Bulinanico - e randul tau saptamana viitoare la consultatie, sa faceti planul de bataie
OneFineday - si eu am platit la ei tot 115, cu echo inclusa
Hepilica - ma bucur mult ca ai scris pe forum, inseamna ca te simti mai bine; e si timpul, sa poti iesi cu burtica la plimbare prin parc

la mine au trecut efectele operatiei; am fost la prima consultatie, ne-au explicat oamenii tot: nu numai ca nu am voie sa incerc natural dar si cu fiv am risc de SEU confirmat si din pacate nu poate fi evitat; dar nu am de ales decat sa incerc; ramane sa facem fiv peste 3 luni; varianta cu transfer in stadiul de blasto are cel mai mic risc pt mine

toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Pisix bafta azi la Et!!!

Blanche interesante informatiile despre 'vitrificare'. Am sa intreb sigur doctorul despre ce este vorba mai exact si mai in amanunt

Eu m-am dus azi la farmacie cu cateva informatii culese de mine referitor la vitamine sau produse farmaceutice care ar creste fertilitatea si mai ales care ar imbunatati calitatea ovocitelor. Din fericire am dat peste o farmacista f dragutza care mi-a promis ca suna la Uniunea farmacistilor belgieni (care chipurile fac cercetari pe anumite teme primite de dinastia ca mine)Mi-a cerut numarul de telefon si mi-au spus ca ma vor suna peste cateva zile cu informatii si sper ceva nou care sa ma poata ajuta
Am decis sa ma duc sa ma vada un endocrinolog specializat in probleme de feritilitate tot de la mine de la clinica poate gaseste el ceva ce i-a scapat doctorului din vedere
pusici tuturor si mult noroc fetelor aflate in plina incercare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Eu maine am histero. Va incepe cu anestezie locala pentru ca in principiu doar verifica daca tot septul a fost rezecat; daca vor constata ca mai sunt reminiscente (sper din suflet sa nu fie cazul!!), ma vor trece pe anestezie totala si vor indeparta ce mai e de indepartat. Daca ar fi asa, urmeaza ritualul stiut: trei luni de cicatrizare, apoi inca o histero.

Daca nu mai e nimic de rezecat (iar eu asta sper!!) si cicatricea evolueaza bine, mi se va da liber la fiv!!

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput