chisturi splenice

chisturi splenice | Autor: catale

Link direct la acest mesaj

Am fost azi cu fetita de 5 ani si jumatate la doctor, suspectand-o de apendicita.... Se pare insa ca e o infectie urinara, abia maine vor iesi rezultatele analizelor de sange si urina. I-am facut si o ecografie abdominala...

Si intamplator dna dr. care i-a facut ecografia a descoperit ca splina prezinta trei imagini transsonice, chisturi splenice... Doctorita care m-a trimis la ecografie a cerut repetarea ecografiei, de catre alt doctor, mai experimentat, prima doctorita fiind rezident. Insa si al doilea doctor a vazut acelasi lucru... tot rezultatul analizelor de sange va spune daca trebuie sa-i fac si alte analize.
Orice informatie despre aceste chisturi ar fi bine venite... pana maine sunt fiarta.

Editez sa spun ca acele chisturi aveau cam 8 mm.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

In momentul de fata, in afara de urmarirea periodica a respectivelor chiste si de compararea in dinamica a diametrelor acestora (tot ecografic)... nu prea ai ce face. Cata vreme chistele sunt bine delimitate si nu exista alte imagini de chist in alte organe parenchimatoase, nu ai de ce sa iti faci probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Multumesc, Pity. Ficatul, pancreasul si rinichii erau normali la eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

"Apendicita" a fost limfadenita mezenterica, intre timp copilului i+a trecut, nu mai are nici febra si nici dureri, merge normal, alearga...)

Numarul leucoitelor 8700, am inteles ca o valoare aproape normala, asa ca m-am linistit. La urina, 50 de elemente, si aici am inteles ca este normal.

Dimineata am facut a treia ecografie la Spitalul Colentina, iar dr. de aici este convins ca nu sunt chisturi, ci cutanatii, splina fiind in crestere. Masuratoarea de aici difera un pic de cea dela budimex, aici dimensiunea data de dr. fiind de 6 mm.

Maine o sa fac o analiza sa exclud si ipoteza chistului hidatic. Dupa care trei saptamani pauza... cand o sa mergem la dr. Stamate de la Medlife pt o noua ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Cu alte cuvinte, chiar ca nu ai motive de ingrijorare. E adevarat, nici precautia nu strica, in general.

Mergi la inceput