Gravidute prin FIV (35)

Gravidute prin FIV (35) | Autor: Micky2007

Link direct la acest mesaj

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap. 5;cap.6;cap.7; cap.8; cap.9;cap.10;cap.11; cap.12; cap.13; cap.14;cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22; cap.23; cap.24; cap.25; cap.26; cap.27;cap.28;cap.29; cap.30; cap.31; cap.32; cap.33; cap.34;




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.





dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


doris 71
Et 9 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano


lorelai_lorelai
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu


Laura Garner
Et - 24 februarie 09, DPN 12 noiembrie 2009, FIV2, dr. Kovacs, Kaali Budapesta


betty78
Et - 18 februarie 09, DPN 09 noiembrie 2009, FIV, dr. MNL


pishko
Et cu blastocisti - 14 februarie 09, DPN 05 noiembrie 2009, FIV Viena Goldenes Kreuz, dr. Obruca


Evy28
Et 12 februarie 09, DPN 28 octombrie 2009, FIV Gynera


dariaioanaxx
Et cu blastocisti - 06 decembrie 08, DPN 24 august 2009, FIV Giulesti, dr. Laura Dracea + dr. Monica Dascalescu


missy
Et 04 decembrie 08, DPN 25 august 2009, FIV 3 Ungaria - Szeged, dr. Zadori


vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, DPN 12 iulie 2009, FIV-Austria -Viena


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels,


ana_p
Et 31 oct 08, DPN x.x. 2009, FIV Gynera, dr. Dracea


nusy
Et 10 oct 08, DPN 30 iunie 2009, FIV Gynera


kineta
Et 3 oct 08, DPN 23 iunie 2009, FIV Giulesti


Buluna
Et 29 sept 08, DPN 22 iunie 2009, FIV, Szeged


Sima1
Et 15 sept 08, DPN 8 iunie 2009, FIV Ungaria, Debrecen


Katykaty
Et 11 sept 08, DPN 04 iunie 2009, FIV, Sibiu


Raloucoutza
ET cu blastocisti - 16 sept 2008, DPN mai/iunie 2009, FIV Gynera (Dracea+Dascalescu)


Liana30
Et 06 septembrie 08, DPN 29 mai 2009, FIV Ungaria - Szeged


Micky2007
Et 4 sept 08, DPN 14 mai 2009, FIV Ungaria, Szeged


Bombonique
ET 03 august 2008, DPN 24 aprilie 2009, FIV Wels, Austria, dr Loimer ]







Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

[size=1]1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro







Micky 31+ +

AMR 7 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Moni la multi ani si multa sanatate, bebei sanatosi si fara probleme.
rami frumoasa mogaldeata ta, abia astept sa vina si ai mei.


Micky 31+ +

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Doris te rog sa ni te alaturi si sa ne spui povestea ta. Te primim cu drag si ne bucuram cand auzim de o noua reusita.
pishko te-am trecut pe listuta.


Micky 31+ +

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pishko spune:

micky multumesc mult ca m-ai trecut pe listuta. Ce placut e sentimentul cand ma vad si eu acolo printre fete! Iti doresc multa sanatate si bebelusi frumosi si sanatosi si la termen!

Moni La multi ani si sa fii iubita! Multa sanatatte iti dorim si fetite sanatoase si la termen!

Rami cu bebelusa frumusica foc brunetica asa cum imi plac mie brunetelele! Multa sanatate!

pishko 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Moni: La Multi Ani si multa sanatate!Sa ai doua fetite sanatoase si frumoase!

Rami: e superba Ilinca,sa fie sanatoasa si sa creasca mare!

In legatura cu utrogestanul luat pana la varsta inaintata a sarcinii...eu,una,nu cred ca aceasta este cauza placentei accreta...Nu cred pentru ca mie mi-a prescris medicul ginecolog sa iau pana in sapt.34,in conditiile in care insasi sotia lui,insarcinata fiind cu gemeni prin FIV,a luat la fel si a fost ok...nu cred ca mi-ar fi recomandat asa ceva,daca ar fi existat acest risc...si nu numai mie,ci tuturor fetelor care sunt pacientele lui cu FIV(ayda_m, elenada).De asemenea,stiu de la Kittykie ca e bun utrogestanul pana pe la sapt.34,caci impiedica contractiile uterului..ea imi povestea ca a luat si nu a avut contractii,nu a avut nici o problema pe perioada sarcinii si nici la nastere...ei i-a recomandat doctorita ei de la Giulesti(deci nu acelasi medic cu al meu).Asadar,daca ar exista acest risc datorat utrogestanului,nu cred ca medicii ar fi inconstienti sa-l prescrie...mai ales medicii care stiu cu ce se mananca FIV-ul,cum e al meu.

Iata ce am gasit pe net despre aceasta anomalie a placentei...



"Anomalii ale placentei (II) - placenta accreta
placenta accreta anomalii
Autor: Echipa NN
Placenta - puntea de legatura prin care se fac schimburile de substante intre mama si fat - este, in mod normal, atasata de peretele uterin. Corionul, invelisul exterior al placentei formeaza mici proiectii microscopice, de forma unor degete, numite vilozitati coriale. Acestea sunt responsabile cu fixarea placentei in peretele uterin.

Exista cazuri foarte rare (unul la 2500 de sarcini) in care vilozitatile coriale patrund prea adanc in peretele uterin. Pentru a denumi aceasta afectiune se foloseste termenul general de placenta accreta care acopera trei afectiuni de gravitate diferita.

Placenta accreta (75% din cazuri) apare atunci cand vilozitatile coriale se ataseaza prea adanc in peretele uterului si ajung la miometru.

Placenta increta (20% din cazuri) apare cand vilozitatile patrund adanc in peretele uterin, invadand miometrul, muschiul uterului.

Placenta percreta, cea mai rara (5% din cazuri) si cea mai grava dintre cele trei afectiuni, apare atunci cand vilozitatile ajung pana la peritoneu, membrana care acopera uterul la exterior, sau chiar pana la alte organe din cavitatea abdominala, de exemplu rectul sau vezica urinara.

Cauzele exacte ale placenta accreta nu se cunosc, insa aceasta afectiune a fost legata de nasterile anterioare prin cezarina si de placenta previa. Se pare ca 10% din femeile care sufera de placenta previa, vor suferi si de placenta accreta.

O nastere prin cezariana mareste mult riscul de placenta accreta la urmatoarea sarcina, mai ales daca placenta se insereaza exact pe locul unde s-a facut taietura pentru cezariana. De altfel, aceasta afectiune apare destul de des in zilele noastre, tocmai pentru ca multe femei aleg nasterea prin cezariana.

Placenta accreta pare a fi legata si de un endometru prea subtire, varsta inaintata a mamei, sarcini multiple sau interventii aspura uterului, precum avortul prin chiuretaj. In cazuri foarte rare placenta accreta poate exista si fara vreun motiv apparent, la femei aflate la prima sarcina, care nu sufera de placenta previa si care nu prezinta cicatrici pe uter.

Din pacate, mama nu poate face nimic pentru a preveni aceasta afectiune, si nici medicul nu poate face mare lucru chiar daca banuieste ca ar putea exista o placenta accreta. De obicei va recomanda repaus la pat si va monitoriza sarcina, asa incat aceasta sa fie dusa cat mai aproape de termen, pentru ca unul din efectele placentei accreta este nasterea prematura.

De obicei, placenta accreta este aproape imposibil de diagnosticat pentru ca la ecografie nu se poate vedea cat de adanc sunt implantate vilozitatile coriale. Foarte rar este observata placenta accreta inainte de nastere, iar daca este observata, pacienta poate fi declarata doar suspecta de placenta accreta pentru ca un diagnostic sigur nu se poate pune.

Pot aparea sangerari vaginale in timpul celui de-al treilea trimestru de sarcina, dar de obicei, acestea sunt puse pe seama placentei previa. Exista posibilitatea ca placenta accreta sa fie diagnosticata prin ecografie transvaginala.

Gravitatea acestei anomalii a placentei consta in faptul ca placenta nu se poate desprinde de la sine de peretele uterin, iar la incercarea medicului de a o desprinde pot aparea hemoragii grave. In jumatate din cazuri este nevoie de transfuzii, iar uneori singura modalitate de a salva viata mamei este histerectomia."


Nusy 26+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragele mele, am fost si eu azi la primul eco...foarte emotinant... si am aflat cum ca bb-le meu are 7,5 mm, are activitate cardiaca si vezicula vitelina prezenta, sacul 15,3 mm .
Rami, ce frumusica e minunea ta!Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!
Micky, ma treci si pe mine in listuta?Et pe 24 februarie ,dnp noiembrie 2009.
Va sarut si va urez zile cat mai usoare pana la finalul...fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

MONI LA MULTI ANI SA FI SANATOASA SI IUBITA ,SA AI O SARCINA USOARA CU BEBELUSE SANATOASE SI FRUMOASE]. AMZUma bucur ca sunteti bine,chiar daca stiu ca este greu acum la inceput,dar probabil ca este si foarte frumos. RAMIsa-ti traiasca printesita,si sa va bucurati de ea.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Rami73 sa stii ca si Mario plangea f mult dupa alaptat si credeam ca nu s-a saturat, iar la inceput la indicatiile pretioase ale medicului i-am dat si supliment, apoi cam pe vremea in care Mario avea cam 2 luni am ascultat la o fata de pe forum care m-a consiliat si atunci inteles de fapt ce inseamna alaptatul. In primul rand organismul matern produce laptele dupa cerere si oferta, iar daca tu ii dai sa suga putin iar apoi ii bagi completare atunci pierzi lapticul in cateva luni maxim, iar in al doilea rand bebelusii f mici au obiceiul sa adoarma la san si sa nu suga si atunci trebuie sa nu ii lasi sub nici o forma sa motaie, ii ciupeste usor de talpita, de obrajor, oricum le faci ceva care nu le place si astfel ii tii treaz. Apoi ce mai este f important este contactul piele-piele intre mama si fat: adica cel mai bine il alaptezi intinsa in pat sau in pozitie iti place tie, dar in chiloti tu si pampers el...nu am retinut exact care este mecanismul, dar sa stii ca functioneaza. Un alt criteriu este bineinteles greutatea: De acum, media evolutiei inaltimii si greutati este urmatoarea :

Intre prima si a treia luna, copilul va castiga intre 170 - 250 de grame pe saptamana.
Intre a patra si a saptea luna, va lua 700-900 de grame pe luna. Cresterea incetineste putin in jurul lunii a sasea, asa incat copilul va lua 450-560 de grame pe luna.
La opt luni, copilul va cantari de doua ori si jumatate mai mult decat la nastere.
Intre opt si doisprezece luni, va continua sa creasca, dar mai incet. Pana la prima aniversare ar trebui sa cantareasca de trei ori mai mult decat la nastere.
Insa, greutatea corporala nu este singurul parametru care trebuie avut in vedere in aprecierea starii de nutritie a sugarului: aceasta trebuie corelata cu talia, evolutia curbei ponderale (stationara, ascendenta sau descendenta), prezenta sau absenta tesutului adipos pe abdomen, torace, membre si fata, aprecierea pliului cutanat.
Uite un www.desprecopii.com/info.asp?id=94" target="_blank">articol f interesant.
Colostrul

In primele zile de dupa nastere se produce un lapte special care arata vascos, lipicios si galbui. Acest lapte special se numeste colostru si contine o mare cantitate de anticorpi si factori de crestere. De asemenea ajuta la dezvoltarea tractului gastro-intestinal al bebelusului si prin agentii sai antiinfectiosi actioneaza ca o prima imunizare.

Colostrul are efect laxativ care ajuta bebelusul la eliminarea meconiului (primul scaun) si de asemenea ajuta la prevenirea icterului neonatal eliminand bilirubina din intestin. Desi in cantitate redusa, colostrul este suficient pentru nevoile bebelusului in primele zile.

Laptele de tranzitie

In urmatoarele doua saptamani, laptele creste cantitativ si isi schimba aspectul si compozitia. Imunoglobulinele si proteinele scad in timp ce continutul in grasimi si zaharide creste. Angorjarea sanilor, normala in aceasta perioada, denumita si "aparitia" laptelui poate fi usurata prin alaptari frecvente.

Laptele matur

Laptele matur arata mai subtire si mai apos decat laptele de vaca ceea ce poate produce confuzii, desi contine absolut toate nutrientele necesare pentru dezvoltarea sanatoasa a bebelusului. La inceputul alaptarii, laptele este sarac in grasimi si bogat in lactoza, zahar, proteine, vitamine, minerale si apa. Pe masura ce alaptarea continua, laptele devine bogat in grasimi. Continutul in grasimi creste constant de la inceputul pana la sfarsitul sedintei de alaptare.

Sper ca am fost de folos tuturor mamicilor care vor sa alapteze

Betty78 7+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Lorelai_Lorelai felicitari pentru inimioara, vai ce frumos!! O sarcina cat mai usoara si la termen i-ti doresc! Sa stii ca te urmaresc indeaproape, pentru ca-mi dai multa speranta. Pentru ca si eu ca si tine am doua ET-uri si doua sarcini oprite in evolutie si la nici una nu am apucat sa vad inimoara. Asa ca daca a 3-a a fost cu noroc pentru tine, sper sa fie la fel si la mine. Felicitari inca o data!!
Moniland La multi ani fericiti, alaturi de minunile tale!


"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor" W. Makepeace Thackeray

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Ioana, stiu istoria ta!Si eu sunt stresata in continuare dar asa cum ai remarcat si tu, acum am apucat sa-i vad inimioara.Asa ca ...poti spera si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Lorelai te-am trecut pe listuta, dar sa imi spui te rog si unde ai facut FIV si cu ce doctor. Felicitari pentru activitatea cardiaca a lui bebe. Cred ca esti in culmea fericirii. Asa am fost si eu, nici nu imi venea sa cred.



Micky 31+ +

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput