Cum se conserva porumbul pt fiert?

Cum se conserva porumbul pt fiert? | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Azi am vazut in Herastrau porumb fiert de vanzare si m-am intrebat cum de il au la ora asta? Sa il ia de la marketuri si sa il vanda acolo nu cred ca e rentabil, deci trebuie sa existe vreo metoda de a-l conserva...stiti care e?
Multumesc anticipat!

Mariuca (02.08.2006) si Andrei (05.05.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Se congeleaza porumbul de fiert si il scoti,il dezgheti si il fierbi.Testat de mine.Merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Am incercat si eu sa congelez insa nu mi-a placut gustul.

Stiu ca aduc din alte tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

April, porumbul autohton de fiert,cel rupt din lan,nu e acelasi lucru cu porumbul dulce care se gaseste boabe la cutie.Banui ca din acelasi soi ,fiert e diferit gustul.Eu am incercat asta vara,l-am congelat pentru ca-i placea foarte mult minunatului meu si mi s-a parut in regula.Evident ca e o problema de gust pina la urma,deoarece nici mie nu-mi place fasolea verde congelata la domiciliu .Am incercat dar n-am putut-o minca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Readuc in discutie subiectul pt. ca am o sacosa de porumb de la tara si as vrea sa-l pun la congelator.
Pot sa-l pun crud sau trebuie fiert inainte? Cum e mai gustos?

Cel zaharat care se gaseste iarna nu-mi place, insa din acesta normal mancam toti cu mare placere.


Diana 9+, mami de Iulia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Crud. Asa-l pui in congelator.
Si-l fierbi numai de sarbatori, sa moara vecinii de pofta...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Crud. Eu nu stiu ce sa mai cred ,dar e posibil si porumbul de fiert sa fie adus de undeva?Vad ca il au in piata in saci ,toti la fel.Nici porumbul nu mai e ce a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ieri am vazut la Marta Stewart la Euforia ca se poate congela si fiert. Si cica poate rezista congelat pana la un an, dar cred ca e indicat sa se consume mai devreme.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

eu am si testat.L-am congelat crud.Dupa fierbere e ok.

cristina si Andrei

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."

Mergi la inceput