Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Cum se conserva porumbul pt fiert?

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Taty
Taty
membru junior

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

682 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 22/03/2009 :  23:05:07 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Taty un Mesaj Privat  Reply with Quote

Cum se conserva porumbul pt fiert?

Azi am vazut in Herastrau porumb fiert de vanzare si m-am intrebat cum de il au la ora asta? Sa il ia de la marketuri si sa il vanda acolo nu cred ca e rentabil, deci trebuie sa existe vreo metoda de a-l conserva...stiti care e?
Multumesc anticipat!

Mariuca (02.08.2006) si Andrei (05.05.2008)
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
dulcetica
dulcetica
membru de baza

Romania
4165 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 23/03/2009 :  11:43:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Se congeleaza porumbul de fiert si il scoti,il dezgheti si il fierbi.Testat de mine.Merge.

dulcetica
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
april
april
floare de cires

Donator desprecopii.com
 Montserrat, undeva, candva
4339 Mesaje
18 Prieten(i)
Trimis la: - 24/03/2009 :  18:18:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite april un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am incercat si eu sa congelez insa nu mi-a placut gustul.

Stiu ca aduc din alte tari.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
dulcetica
dulcetica
membru de baza

Romania
4165 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 25/03/2009 :  17:31:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat  Reply with Quote
April, porumbul autohton de fiert,cel rupt din lan,nu e acelasi lucru cu porumbul dulce care se gaseste boabe la cutie.Banui ca din acelasi soi ,fiert e diferit gustul.Eu am incercat asta vara,l-am congelat pentru ca-i placea foarte mult minunatului meu si mi s-a parut in regula.Evident ca e o problema de gust pina la urma,deoarece nici mie nu-mi place fasolea verde congelata la domiciliu .Am incercat dar n-am putut-o minca.

dulcetica

Dianami
membru senior

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator Teodora
 Romania, Bucuresti
3282 Mesaje
20 Prieten(i)
Trimis la: - 25/07/2009 :  18:02:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dianami un Mesaj Privat  Reply with Quote
Readuc in discutie subiectul pt. ca am o sacosa de porumb de la tara si as vrea sa-l pun la congelator.
Pot sa-l pun crud sau trebuie fiert inainte? Cum e mai gustos?

Cel zaharat care se gaseste iarna nu-mi place, insa din acesta normal mancam toti cu mare placere.

Diana 9+, mami de Iulia si Andrei

Rufus
Caprul cu trei iade

Donator  Sange
 Romania
9327 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 26/07/2009 :  09:46:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rufus un Mesaj Privat  Reply with Quote
Crud. Asa-l pui in congelator.
Si-l fierbi numai de sarbatori, sa moara vecinii de pofta...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
ANITA75
ANITA75
optimista

Romania,
1466 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 26/07/2009 :  15:14:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ANITA75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
dulcetica
dulcetica
membru de baza

Romania
4165 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 26/07/2009 :  19:08:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Crud. Eu nu stiu ce sa mai cred ,dar e posibil si porumbul de fiert sa fie adus de undeva?Vad ca il au in piata in saci ,toti la fel.Nici porumbul nu mai e ce a fost!

dulcetica

puisorul
mamica de ochi albastri

Donator R. MoldovaDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Floresti / Cluj
3817 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 29/07/2009 :  09:31:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite puisorul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ieri am vazut la Marta Stewart la Euforia ca se poate congela si fiert. Si cica poate rezista congelat pana la un an, dar cred ca e indicat sa se consume mai devreme.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele
cristina22
cristina22
am baiat mare si frumos

Romania, oradeaBIHOR
3518 Mesaje
11 Prieten(i)
Trimis la: - 29/07/2009 :  10:20:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristina22 un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am si testat.L-am congelat crud.Dupa fierbere e ok.

cristina si Andrei

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com