PCOS (13)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluka83 spune:

Anda....felicitati pentru sarcina....sper ca te simti mai bine si ca totul e ok cu bebelul. ma simt mult mai optimista cand vad ca tu ai avut rezultate atat de bune dupa metformin. si eu am inceput tratamentul de 3 saptamani si desi luna trecuta am luat anticonceptionale ca sa scap de niste chisturi voi renunta la ele si poate am si eu norocul tau.

iti doresc multa sanatate si sa continui sa gandesti pozitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizia spune:

Citat:
citat din mesajul lui AndreeeaNogy

Dragele mele va scriu din nou dupa mult timp...imi pare rau ca nu am mai intrat demult sa povestim insa nu aveam chiar nimic nou....Dar acum........am aflat acum 3 zile ca sunt insarcinata....dupa ce am luat tratamentul cu metformin timp de aproape 3 luni(fara 2 zile).Acum am alta problema...am o usoara scurgere ca la ciclu..cand maronie cand sangerie...am fost la medic si mi-a dat duphaston...sper sa nu pierd sarcina....doar voi stiti cu cata greutate si nerabdare obti o sarcina...as fi foarte dezamagita..mai mult de atat..insa o sa gandesc pozitiv...Doctorul mi-a mai zis ca sarcina e foarte mica...si nu o vede clar la ecogrfia pelviana..dar endometrul gros indica sarcina si mai e si testul de sarcina care e clar pozitiv...asa ca....o sa va mai dau vesti peste o saptamana cand aflu noi vesti pentru ca sunt din nou chemata la control...Pana atunci doamne ajuta...si va doresc sa simtiti aceeasi bucurie ca mine acum.......

Anda


Buna Anda,
Ma bucur foarte mult pentru tine si felicitari ca ai reusit ceea ce ti-ai dorit foarte mult ,cand am citit mesajul tau mi-ai dat mai mare incredere in tratamentul cu metformin, deoarece vad ca din ce in ce tot mai multe rezultate sunt.Daca, te rog si poti sa-mi spui mai multe despre tratamentul pe care l-ai urmat.
Si nu in ultimul rand felicit! toate fetele care au reusit sa ramana insarcinate.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Anda, felicitari!!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeeaNogy spune:

Va multumesc foarte mult iubitele....va multumesc ca ma sustineti si sunteti intotdeauna aici cand am nevoie ...Draga Alizia inainte de a incepe tratament cu metformin eu am luat Duphaston dar nu a avut nici un efect...doar ca imi venea ciclul ceva mai normal...asta insemnand ca nu mai intarzia asa mult...dar tot intarzia. Apoi am mers la un endocrinolog care mi-a dat sa iau reductil si sa tin dieta cu exercitii fizice etc.....si am tinut cu strictete tot ce mi s-a spus...iar dupa o luna am reusit sa dau jos 11 kg si eram foarte fericita dar din pacate nu a durat mult fericirea mea pentru ca am intrat in spital la Cardiologie ..unde mi s-a spus ca sunt a doua persoana care vine cu probleme din cauza reductilului. Medicii de pe salvare s-au speriat in prima instanta ca am facut preinfarct...in sfarsit dupa 2 saptamani de spitalizare la cardio...am iesit...bineinteles ca mi s-au pus o gramada de diagnostice si mi s-au dat medicamente pe care nu le-am mai luat dupa ce am venit acasa...Apoi pe toamna am fost la consult la alt medic endo, caruia i-am aratat toate analizele mele (erau o gramada) si i-am spus ce am patit cu reductilul...si mi-a dat sa iau metformin dar inainte mi-a dat sa fac testul de glicemie provocata..pe care l-am facut a iesit ...asa si asa...nici rau nici bine...iar din luna Ianuarie am inceput cu Siofor(metformin). Bineinteles ca trebuia sa tin dieta si sa fac exercitii fizice...dar sincer va spun si iti spun Alizia...eu am tinut regim primele 2 saptamani si exercitii fizicee mai deloc...asa ca nu am slabit mult...vreo 4 kg...si m-am mentinut...ptr ca mai apoi nu am mai tinut regim dar nici nu mancam multe grasimi si lucruri care stiam ca fac rau...am luat metformin...imi era rau...Eu am inceput sa iau de la un sfert de pastila si daca am vazut ca imi e bine dupa 3 zile am luat jumatate si tot asa...pana la trei pastile pe zi...dar pastila o luam tot timpul in timpul mesei...deci trebuia sa manac ceva chiar daca nu imi trebuia ...altfel exista pericolul sa fac hipoglicemie..Cam asta e si luna asta pe 5 aprilie se implineau 3 luni de cand luam metformin si cand incetam tratamentul dar vineri seara in 4 am facut testuld e sarcina si mi-a iesit pozitiv.....A fost cea mai mare bucurie...nu imi venea sa cred....am mai facut teste de sarcina si mi se parea ca visez ca nu vad bine cele doua linii...am chemat-o pe mama sa se uite si ea...si mi-a confirmat ca sunt 2 linii.......Cam asa cu bebe meu...Acum e bine...nu mai am nici scurgeri de nici un fel...sper sa fie bine..o sa merg smabata la un nou control si sa vedem daca poate stabili medicul data nasterii si daca e bine bebe sau nu...Va rog sa imi tine-ti pumnii! Chiar am nevoie...A , si inca ceva...daca nu vi se regleaza ciclul dupa metformin sa nu va faceti probleme nici ciclul meu nu s-a reglat tot cum a vrut el a venit...dar finalul a fost fericit!!Va pup...si scuze ca am scris asa mult...Va doresc la toate ....sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizia spune:

Buna Anda,
In primul rand, vreau sa-ti multumesc mult pentru toate informatiile pe care mi le-ai dat,m-am bucurat foarte mult pentru tine ca in final esti fericita si iti doresc din suflet multa sanatate si nu in ultimul rand o sarcina usoara.
Sa auzim numai de bine.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna fetele, vin si eu pe la voi cu o intrebare. Din pacate sunt si eu suspectata de PCOS dupa o eco si mi s-au dat sa fac analizele hormonale. Acum am o problema, ar fi trebuit sa fac aceste analize in z3, dar in aceasta luna, in loc sa imi vina normal menstruatia de ieri am ceva ca o secretie maro din cand in cand. A mai patit cineva sau stie ce inseamna si daca asta se considera menstruatie? ca eu sincer nu mai pricep nimic doctor ginecolog nu am pe cine sa intreb deoarece tocmai am renuntat la o doctorita si mi-am facut programare la altcineva pe care nu cunosc de loc. La endocrinolog am programare pe data de 21 aprilie la doamna Magda Bajenaru, dar as fi vrut sa merg totusi cu niste analize, ceva. Si inca ceva, stiti cumva daca stresul poate fi o cauza? luna asta cred ca am depasit pe toate planurile nivelul acceptat de organism : o nunta de organizat , tensiuni "de criza" cu viitorul sot , probleme la serviciu si aflarea vestii despre aceasta posibila afectiune . va rog sa ma iertati pebntru mesajul lung si daca intrebarile sunt prostesti, dar incerc sa inteleg ce se intampla cu mine apeland la experienta voatra. va multumesc

http://mt.lilypie.com/VvQFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Cori,

Mult succes in organizarea nuntii! Cand e ziua cea mare? Eu m-am casatorit vara trecuta si tot asa pe ultima suta de metri stresul a crescut exponential. Si eu eram ca si tine, cu umblatul pe la doctori in paralel, mai ales ca eram doar cateva saptamani in tara si voiam sa profit, asa ca-mi facusem "abonament" la Medlife, aproape in fiecare dimineata eram prezenta la analize, iar dupa-masa aveam program de alergat cu nunta. Si-mi casuna si mie pe cei mai apropiati, adica sotu' saracu' si parintii.. eu care in viata de zi cu zi nu tip, nu urlu la nimeni niciodata, imi sarea tandara din orice, eram de nerecunoscut. Dar la un moment dat m-am stropit un pic cu apa rece si-am zis fi-r-ar sa fie, pana la urma toata nebuneala cu nunta nu-si mai are nici un rost daca eu ma cert cu sotu' - si-am lasat-o ceva mai moale, am zis ca nunta o iesi cum o iesi, e o zi si gata, da' relatia cu sotu' e o viata. Si-a iesit si nunta f bine pana la urma, asa cum sunt convinsa ca va iesi si la voi

Si eu tot la dr. Bajenaru am fost in tara si mi-a placut f. mult de ea, si profesional si personal.

Cu menstruatia - eu stiu ca se considera ziua 1 prima zi in care ai sange proaspat, rosu. E posibil sa ai o dereglare menstruala din cauza stresului (dar nu neaparat sau nu neaparat numai din cauza asta).

Cu PCOS - din pacate daca-l ai, il ai, nu stresul il cauzeaza, si nu va disparea o data cu diminuarea stresului. Evident insa ca nici stresu'-n exces nu e bun in general si poate accentua unele dintre probleme.
Insa daca pana acum doar eco sugereaza PCOS, e posibil sa nu fie PCOS (sindromul ovarelor polichistice), ci doar ovare polichistice, ceea ce ar fi f. bine. Rezultatele analizelor hormonale plus o evaluare clinica pe care ti-o va face Dr. Bajenaru iti vor spune daca e PCOS sau nu.

Nu e neaparata nevoie sa te duci la ea cu analizele facute, e foarte posibil oricum ca ea sa mai adauge si altele la lista pe care o ai tu acum.

Daca se confirma PCOS, nu-i o fericire, ca-i un sindrom pe care trebuie sa il tii in frau toata viata, dar nu e nici sfarsitul lumii - uite aici la noi pe subiect in ultimul timp am avut multe multe vesti bune, gravidute proaspete si frumoase, si speram si noi celelalte sa ne alaturam cat de curand.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Multumesc frumos Lai pentru raspuns. Nunta, de fapt nuntile ca sunt doua, le am pe 30 mai in Romania si pe 20 iunie in Ankara, de unde este viitorul sot. Emotii duble... si sincer daca mi s-ar face un portret acum as arata cam asa
In legatura cu dilema mea de ieri, ei bine m-am trezit de dimineata si am fost la medlife si le-am facut , era singurul fel in care sa ma linistesc putin macar, oricum menstruatia normala tot nu mi-a venit, mai este si rosu dar nu in cantitati normale . In ceea ce priveste recoltarea am fost fff multumita de Medlife: nu am stat deloc la coada, toate ustensilele s-au desigilat in fata mea si mi s-a atras atentia in acel moment, si avand in vedere ca am venele foarte subtiri au folosit cel mai subtire ac pe care l-am vazut in viata mea si au stat trei asistente pe langa mine doua recoltau, a treia ma intreba diverse, cred ca incerca sa imi distraga atentia desi nu am avut niciodata probleme. As vrea sa gasesc si un ginecolog bun acolo, dar deocamdata nu am fost multumita de cei la care am mers pentru ca pentru mine este foarte importanta comunicarea.

Inca o intrebare mai am Lai si sper sa nu te superi , in ce consta examenul clinic pe care mi-l va face doamna doctor Bajenaru ? nu stiu nimic despre asta si tare as vrea sa stiu la ce sa ma astept.
Stiu ca fiind facute in alta zi decat z3 e posibil sa imi ceara sa repet analizele, dar tare mult mi-am dorit sa poata sa imi spuna macar cel mai mic lucru la consult pentru ca incertitudinea asta ma omoara pupici


http://mt.lilypie.com/VvQFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Cori, examenul clinic nu e nimic neobisnuit, iti palpeaza gusa, se uita sa vada cum ai abdomenul (la PCOS in general e multa grasime acumulata in jurul abdomenului), altceva nu mai tin minte, dar in orice caz nimic invaziv. De asemenea te intreaba de istoricul medical personal si familial (cand ai avut prima menstruatie, de atunci cum ai avut menstruatiile; in familie ce antecedente ai, ce boli etc.)
In cazul meu cum unele analize au iesit mai aiurea si putea fi din cauza de PCOS sau din alte cauze, a vrut sa elimine alte posibile cauze si m-a trimis sa fac analize suplimentare, am ajuns si pe la Parhon cu tiroida, la Medlife cum iti scriam inainte zici ca eram "abonata" la analize dar nu-mi pare rau ca le-am facut, macar stiu cum stau si in ce privinte pot sta linistita si ce lucruri trebuie tinute sub observatie. Si, de unde inainte eram stresata rau de PCOS, cum aceste alte posibile afectiuni erau mult mai grave, cand mi s-a confirmat ca nu le am, am rasuflat atat de usurata si bucuroasa ca am "doar" PCOS

Eu nu am fost la ginecolog la Medlife, dar cred ca sunt fete aici pe forum care merg la Silviu Predoi.

Eu cred ca pentru primele faze de tratament al infertilitatii date de PCOS (1. metformin; 2. metformin + tratament de stimulare a ovulatiei) se poate lucra ok doar cu un endocrinolog care stie ce si cum cu PCOS cum este Magda Bajenaru. Pt. monitorizare oricum te trimite ea in cadrul Medlife la cine sa-ti faca eco etc.

Si noi am avut doua petrecanii, de fapt una principala la Bucuresti, si a doua la Belgrad, dar mai mica, si fara rochie de mireasa. Belgrad a fost cu o saptamana inainte de Bucuresti si, avand in vedere ca noi oricum traim in SUA si am avut f. putin timp la fata locului sa ne ocupam si de nunta principala, cu atat mai putin de cealalta, de organizarea de la Belgrad s-au ocupat practic in totalitate socrii - si putin sotul, iar eu ff putin spre deloc. Oricum marea majoritate a invitatilor acolo au fost rude si prieteni de-ai socrilor - spre deosebire de Bucuresti unde am avut si de-ai mei, si de-ai lui, si de-ai nostri, adunati de peste tot - iar eu sincer le-am fost foarte recunoscatoare, ca si-asa la Bucuresti cu tot ajutorul parintilor mei si cu toate implicarea sotului (uneori din cauza de prea multa ) mi-au iesit peri albi cu organizarea

si cat mai mult spor si cat mai putin stres


Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna Lai, esti o draguta ca imi raspunzi desi am napadit cu intrebarile pe tine . In 4 zile imi vor da rezultatele si pe 21 am consultul asa ca o sa aflu si eu ce si cum cu ce mi se intampla. Oricum sunt mult mai linistita mai ales ca ai spus ca se poate si bebe in situatia asta. Alte efecte mai grele ale bolii nu am ( am 54 kg si 1.72, nu am acnee sau hirutism) asa ca problema mea cea mare ar fi ca vreau mult de tot bebe .

Despre nunta si la mine e la fel: socrii o organizeaza pe cea din Ankara , la cea din Romania eu trag in weekenduri ca in timpul saptamanii nu am timp deloc si seara cand vin de la lucru ..sotul nu se implica in organizare in schimb stiu ca va fi un critic minunat

Mi-ar placea tare mult sa vina bebe la scurt timp dupa nunta...pentru asta lucrez acum . Tu incerci de mult Lai? Sper ca Domnul sa ne aduca in curand bebeii doriti

http://mt.lilypie.com/VvQFp3.png

Mergi la inceput