Nu vreau sa alaptez!

Nu vreau sa alaptez! | Autor: Liliana82

Link direct la acest mesaj

Mituri si dezavantaje ale alaptarii !

Sunt insarcinata in 6 luni si in curand o sa devin mamica. In jurul meu meu acum tot universul se invarte in asteptarea noului membru al familiei care dupa ecografie se presupune ca este fetita. Asa ca eu imi fac temeinic temele de viitoare mamica citind mai tot ce este posibil despre ingrijirea unui nou nascut .

Petrecand majoritatea timpului liper pe astfel de site uri, ( caci diferenta o petrec la cumparaturi de articole pentru copii ) am observat un exagerat si agresiv fanatism pentru alaptare , chiar si in condintiile in care aceasta are mai mult dezavantaje decat efecte pozitive asupra mamei si copilului , respectiv epuizare fizica , rani , boli cauzate de lactatie , malnutritie sau nutritia deficiara a bebelusilor doar din ambitia unora de a avea bebelusi hraniti exclusiv cu san.

Odata cu aceasta am citit si asa zisele mituri ale alaptari , indoctrinate bine in constiintele unor mame , pe baza unor studii facute de uni asa zis cercetatori americani si totodata am avut parte si de reactii agresiv negative din partea unor persoane carora le exprimam clar dorinta si decizia mea de a NU ALAPTA! ( acuze ca o sa fiu o mama denaturata, ca nu-mi doresc copilul, ca o sa fie retardat mintat , recomandari la medic psihiatru sau usoare ameninatari cu anuntarea protectiei copilului).

Totodata sunt constienta ca am deschis cutia pandorei prin a-mi exercita dreptul la libera exprimare asupra dreptului mamei de a decide liber daca lapteaza sau nu , respect mamele care alapteaza la decizia lor , dar nu pot sa le inteleg pe cele care ajung in pragul epuizarii si depresiei datorita acestei decizii , sau care se lasa influentate in luarea acestei decizii si cedeaza presiunilor pro alaptare!

In concluzie mentionez ca sunt insarcinata cu stare buna a sanatatii, nu am nici o problema legata de sani (nici carcer nici noduli ) ,abia astept sa mi cresc copilul dar instinctiv NU VREAU SA ALPTEZ !si nici nu vreau sa inventez motive de ordin medical pentru a-mi sustine aceasta decizie .

As vrea sa stiu daca mai sunt mame care au luat aceasta decizie de a nu alapta , care a fost motivatia lor precum si modul in care au resusit sa reziste presiunilor ?

As vrea sa stiu modul in care mamele care din considerente de ordin medical nu au alaptat cum au parcurs aceasta situatie de fanatism pro alaptare precum si cum aceasta le-a influentat starea fizica si psihica?

Ce alte mituri , povesti, si situati pro alaptare ati mai auzit sau ati mai patit ? Sau pana unde poate ajunge fanatismul alaptarii?

Un articol despre dogma alaptari este aici.
http://elucubratie.wordpress.com/2008/08/27/booby-nazis-sau-cum-sa-faci-din-alaptat-o-dogma/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Liliana, daca doar de fanatism iti era frica, vestea proasta e ca tot nu ai scapat. Nu ai facut decat sa schimbi fanatismul pro-alaptat in cel anti-alaptat.
Si totusi nu inteleg care sunt motivele pentru care nu doresti sa alaptezi. Iti e teama ca sanii tai nu vor fi la fel de frumosi ca inainte? Ca vei avea dureri? Ca o sa ajungi al depresie din cauza alaptarii?
Desi... instinctiv simt ca tu nu vrei sa pui in discutie nimic, ci doar sa arunci o bomba. M-as bucura sa ma insel, insa subiectul tau imi miroase foarte mult a premeditare. Sa vedem.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Concluzia ar fi ca alaptatul e optiunea nr.1, dar daca nu puteti s-o faceti, este ok. De la concluzia aceasta, pe care am extras-o din articolul pe care ni l-ai recomandat, si pana la hotararea ta luata inca inainte de aparitia bebelusului de a nu alapta, ma gandesc ca in cazul tau fanatism anti-alaptat e putin spus, mai ales ca sustii ca nu ai niciun fel de problema de sanatate fizica.


Iubire si putere pentru Emma - sa ne rugam in fiecare zi la ora 13.
my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Mituri si dezavantaje ale alaptarii !

am observat un exagerat si agresiv fanatism pentru alaptare , chiar si in condintiile in care aceasta are mai mult dezavantaje decat efecte pozitive asupra mamei si copilului , respectiv epuizare fizica , rani , boli cauzate de lactatie , malnutritie sau nutritia deficiara a bebelusilor doar din ambitia unora de a avea bebelusi hraniti exclusiv cu san.


ma faci sa rad. desi ar fi de plans. malnutritie la copiii alaptati la san? nutritie deficitara? Liliana, fara suparare, dar nu stii despre ce vorbesti. laptele praf nu are anticorpi, iar primul efect este obezitatea pentru ca are aceeasi formula de fiecare data cand il hranesti pe bebelus. laptele praf impune sa faci program de alimentatie ( o data la 4 ore parca sau cate or fi), ceea ce poate avea efecte psihologice negative mai tarziu.

mamele care alapteaza nu au "ambitii", nu-s "fanatice" si nici nu cred in dogme. sunt ceva mai informate decat tine si, in plus, isi iubesc copiii mai mult decat propriul confort, trup, sani, celulite si alte minuni.

daca ti-ai fi exprimat opinia si alegerea si-atat, n-as fi intervenit. dar ai avut tupeul sa le faci cum ti-a venit la gura pe cele care si-au alaptat copiii, dand un link spre un site care ne face nici mai mult nici mai putin decat naziste.

cat despre epuizare, o logica minima ti-ar fi soptit ca e mai dificil sa te trezesti noaptea si sa mergi la incalzit biberoane cand bebe urla de foame, decat sa se serveasca singur la san in timp ce tu sforai bine merci.

iti dau o steluta la rating pentru dezinformare, ofense, fanatism si ignoranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

In nici un caz nu schimb fanatismul pro in cel anti alaptat.. Doresc doar o mai buna informare asupra alaptari a deazavantajelor, si riscurilor acesteia , caci tot ce am citit pana acum despre aceasta erau doar avantaje si uneori aberatii exagerate... ca aceea ca un copil alaptat ar fi mai inteligent decat unul alaptat artificial. sau ca alaptatul ar avea efecte miraculoase in preventia cancerului de san si a sanatatii mamei...
Ca viitoare mama m-am documentat asupra acestei activitati dar un asemenea activitate care prezinta doar avantajele fara a se studia si dezavantajele acesteia cu siguranta nu miroase bine. Intrand pe aceste site uri am ramas socata de atitudinile celor care alapteaza asupra celor care nu alapteaza sau nu vor sa alepteze ( probabil sunt singura ) E socant sa citesti povesti in care mamele isi infometeaza copii in speranta ca le va reveni laptele ...
Nu vreau sa arunc nici o bomba vreau doar ca viitoarele mamici ca si mine sa fie mai informate si asupra riscurilor nu doar indoctrinate precum niste oi sa alapteze neconditionat. si sa li se taie din start dreptul de a incerca macar sa ceara sfaturi despre intarcare.
motivele mele pentru care am decis sa nu alaptez natural sunt urmatoarele.
1 sanatatea copilului , a mea si refacerea cat mai curand dupa nastere .
2 reducerea din start a riscurilor ce pot afecta acest lucru ! . Copilu are nevoie de o mama sanatoasa, bucuroasa si de ce nu si frumoasa !. Nu de una epuizata fizic cu dureri, suparata si cu nervi la pamant ! singurul avantaj al alaptarii ar fi niste asa zis anticorpi... in schimb o gramada de probleme ce reies din asta . iar atata timp cat exista o solutie mai simpla nu are rost sa ma complic inutil . Sunt convinsa ca o sa am un copil cu inteligenta normala ( nu superinteligent cum sustin "cercetatorii americani") si nici nu o sa mor de cancer din cauza faptului ca nu l-am alaptat .
Iar ideea de muls si pastrat laptele prin frigider pana cand vrea copilul doar ca sa nu-i dai lapte praf.... sincer e de-a dreptul aberanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Desi pot sa vad scandalul care se va isca la acest subiect, am sa iti raspund la intrebare. Eu nu am alaptat pentru ca nu am putut. Nu am avut nici o problema fizica dar nu am putut psihic. Mi-am dorit sa alaptez dar dupa ce am nascut nu am putut. primele 3 saptamani din viata fiicei mele au fost un cosmar. Am urat alaptatul cu toata fiinta mea, pur si simplu corpul meu nu vroia sa faca asta. Simteam parca cineva imi invada corpul. Nu am avut dureri sau discomfort, totul era psihic. Zilele mele erau suferinta in timpul alaptatului dupa care urma o ora de liniste pe care o petreceam uitandu-ma pe pereti, apoi incepeam sa ma stresez: mai sunt 2 ore pana trebuie sa o fac iarasi....mai sunt 1,5 ore pana trebuie sa o fac iarasi...mai e o ora, etc. Am incercat sa vorbesc cu pediatra despre asta dar nu m-a ascultat, a dat din mana in directia mea si mi-a zis ca n-am nici pe dracu! Am ajuns in 3 saptamani la concluzia ca cel mai bine este sa fug de acasa , pentru ca evident in felul asta nu mai puteam continua. O prietena m-a salvat, mi-a adus o cutie de formula, a preparat o sticla si mi-a zis sa-mi bag mintile in cap. Dupa ce fiica mea a baut prima sticla de lapte a adormit. A fost prima data cand am observat cat de frumoasa este si mi-am dat seama cat de mult o iubesc. Lactatia s-a oprit brusc fara nici o problema. Nici azi nu inteleg cum am putut sa continui in felul asta timp de 3 saptamani. Cand eram gravida cu al 2-lea copil am hotarat sa alaptez 10 zile, in felul asta copilul avea colostru iar eu stiam exact cand se va termina. Cand am nascut am preferat sa ma mulg in cele 10 zile decat sa alaptez, dar am facut-o 10 zile. Personal cred ca fiecare persoana e diferita si trebuie sa pui in balanta avantajele si dezavantajele. Pentru mine alaptatul nu a functionat DELOC. Nu stiu de ce si nici macar nu conteaza. Am citit un studiu facut in Sydney pe femei care in timpul sarcinii au declarat ca vor sa alapteze, doar o treime au reusit sa o faca cu placere, o treime au renuntat pentru ca nu le-a placut, si asta varia de la repulsie totala (cum am avut eu) pana la discomfort, o treime au continuat in ciuda faptului ca nu o considerau o placere. Cred ca fiecare femeie are dreptul sa aleaga ce este cel mai bine pentru ele si copilul lor. Sigur copiii mei nu ar fi beneficiat daca fugeam de acasa, ajungeam pe la psihiatrie undeva sau dezvoltam respingere fata de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Bird, fiecare femeie are dreptul sa aleaga, asa e. dar unele nu pot alege linistite daca nu arunca cu noroi in cele care aleg altceva.

Liliana, ce ti se pare atat de aberant la pastrarea laptelui in frigider? ai vreo sursa de informare despre "dezavantajele" alaptarii, alea pe care le spui tu? dar da, stai linistita, ai dreptate ca e stresant, e de-a dreptul chinuitor, doare de lesini la unele femei, ti se lasa sanii dupa aia, asa si? asta le face dogmatice sau fanatice pe cele care aleg sa mearga mai departe cu alaptarea, in ciuda neajunsurilor? ti-a trecut vreodata prin cap, in infierbantarea ta anti, ca tot despre alegere e vorba si la ele?
nu ai nici cea mai vaga idee ce senzatie poti sa ai cand alaptezi, dupa ce trece perioada de adaptare. nu ajuta pe nimeni imaginatia sa-si inchipuie. asemenea relaxare si fericire nu o obtii tu cu toate multiorgasmele din lume. pe cuvant de onoare. eu devenisem addicted, as fi alaptat continuu, eram in paradis! am suferit cand s-a terminat povestea asta de dragoste pe care nu o poate suplini nici un lapte praf din lume, dintre mine si fetita mea.

si mai informeaza-te putin despre inteligenta copilului alaptat si despre efectele asupra sanatatii mamei, ca nu te-ai informat bine. una e sa nu crezi tu "cercetarile americane", alta e ca-s adevarate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Bird70... cred ca si in cazul meu decizia e mai mult de natura psihica lucru care ma face sa caut motive rationale... Pur si simplu nu ma vad alaptand ... si sunt ferm convinsa ca daca as incerca dupa nastere , probabil si in starea fizica slabita specifica unei nasteri... cu siguranta as lu-ao razna... Pur si simplu la unele din noi instinctele functioneaza diferit...
Pe mine nu asta ma deranjeaza.retinerea mea de ordin psihologic ... caci slava domnului exista lapte praf... ci faptul ca nimeni nu mai respecta dreptul de a decide in aceasta problema... , iar in cazul mamelor care nu au lapte acest lucru e considerat un handicap exrtaordinar... Dati si voi o cautare pe forum si o sa vedeti ce frumos suntem jignite cele care nu alapteaza... si dupa aceea acuzati -ma de fanatism anti alaptare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

revin cu completari...
Departe de mine intentia de a jigni persoanele care alapteaza ... Le apreciez pe cele care reusesc sa faca acest lucru si se bucura de aceasta !
Daca o sa cititi mai bine o sa vedeti ca asa zisa dogma sau fanatism se adreseaza celor care incearca sa te convinga sa alaptezi cu orice chip si jignesc daca nu alaptezi... si tot sustin niste asa zis studii carora nu le-am gasit o baza stiintifica solida... pentru ca nu exista...Or fi adevarate sau nu studiile astea cu siguranta nu se aplica si nu decid in cazul meu.
Am tot incercat sa ma documentez despre ce lapte praf ar fi cel mai potrivit, respectiv cel mai laudat , si la fiecare postare despre formula de lapte... aceleasi raspunsuri... anti formula . pro alaptare,,, care bineinteles mai contineau si jigniri de genul " mamele care nu vor sa alapteze sunt de condamant " sau sunt denaturate ..
Conchita nu stiu cat de aberant sau este sa tii laptele muls la frigider dar eu sincer nu ma vad facand asta si nici nu vreau sa trec prin chinurile iadului cu adaptarea ca sa testez o forma de fericire ipotetica , care poate fi sau nu.... Daca tu ai reusit felicitari!
Nu ma vad nici mulgandu-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ma intreb cum ai gasit motivele alea,in special cel mentionat la punctul 1(sanatatea copilului).Au aparut cumva studii care arata ca alapatul dauneaza sanatatii?

Stii ce faci tu,iti cauti motive sa-ti "sustii" alegerea.E a ta,(alegerea),viata,copilul...fa ce crezi ca-i cel mai bine pt. tine si pt. copil dar oare nu puteai sa faci asta fara sa ataci partea ailalta a baricadei?Nu puteai sa nu alaptezi si sa nu zici nimanui?De ce ai nevoie de confirmari sau justificari?Sau poate ca vrei sa le demonstrezi celor pro alaptat cit de mult gresesc....

Eu personal n-am nika nici cu tine ,nici cu "fanaticele" pro alaptat insa nu pot sa nu ma minunez cum poti macar sa insinui ca alaptatul ar avea ceva daunator...
Daca erai gravida pe la "1800toamna" ma intreb daca tot asa multe dezavantaje si mituri gaseai in alaptare.Sau poate si atunci alegeai sa "alaptezi" cu ciorba nou-nascutul.

Atitudinea asta contra alaptat si motive inchipuite de dezavantaje si "suferinte" sunt doar fitze!Fitze pe care ni le permitem deoarece ne aflam in secolul tuturor posibilitatilor.
Atita timp cit macar nu ai nascut si nu ai simtit/trait nimic din ceea ce povesteste Bird70 sau o alta mamica care a suferit incercind sa alapteze(dar care a incercat...si totusi nu a putut indiferent de motive)tot ceea ce iti induci tu singura sunt doar mofturi...pt. ca se poate si altfel.

Repet,decizia ta poate fi respectata(probabil nu in totalitate inteleasa) atita timp cit nu incerci sa inventezi motive cum ca alaptatul dauneaza .Nu are cum sa dauneze ceva atit de natural cu care am fost inzestrate nu numai noi ,ci mai toate mamiferele care nasc pui vii.(iote ca nu-mi amintesc cum ii cu balena,deh,juma de neuron...)

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82
1 sanatatea copilului , a mea si refacerea cat mai curand dupa nastere .
2 reducerea din start a riscurilor ce pot afecta acest lucru ! . Copilu are nevoie de o mama sanatoasa, bucuroasa si de ce nu si frumoasa !

Liliana, nu te amagi. Incearca sa fii onesta cu tine insati. Principala ta grija in momentul de fata pari a fi tu. Tu cu sanatatea ta, bucuria ta si frumusetea ta. Si pentru asta nu te condamn, caci multe gravidute se intreaba daca isi vor reveni la forma initiala sau cand se va intampla asta.
Pe mine stii ce ma ingrijoreaza cel mai mult? Nu atat faptul ca iti vei priva copilul de lapticul mamei si ca il vei hrani cu formula, ci ca nu pari a fi deloc disponibila in momentul de fata pentru nevoile copilului tau. Am senzatia ca in momentul de fata nevoile voastre sunt concurente, iar nevoia lui de a se alimenta vine in contradictie cu nevoia ta de autonomie, de independenta.
Insa mai sunt trei luni pana vei naste, sper din toata inima ca vei gasi la un moment dat inspiratie, resurse, pentru a te lasa in voia bucuriilor maternitatii.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput