Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici | Autor: narcisa.s

Link direct la acest mesaj

In fiecare seara ii spun la Anais cate o povestioara.Anais e destul de micuta sa participe dar asculta cu mare atentie.Nu stiu exact daca e locul potrivit in acest topic, daca gresesc ii loc pe moderatori sa mute subiectul la locul potrivit.
Fara ambitii de originalitate, sunt povestiri simple, inspirate din morala Biblica. Cateva mamici de pe aici au gasit povestioarele dragutele si ma gandeam sa le postez si aici...Sunt deschisa la critici si la sugestii...Am gandit povestioarele cam asa - un fragment din Sfanta Scriptura, o povestioara scurta, doua trei intrebari referitoare la povestioara si o scurta rugaciune...

Amin si prietenii lui sunt licurici care traiesc in micul cartier numit Luminis.Ei reprezinta copii de vreo 6-7 anisori, unii ceva mai mici.Inca nu stiu foarte bine zbura dar stiu sa mearga foarte bine, stiu sa isi faca prieteni printre ceilalti locuitori din Luminis (albinele, furnicile, carabusii, gandaceii), stiu sa puna intrebari si sunt foarte prietenosi. Pe post de mama si de tata sunt Regina Lumina si Voievod...


Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Personajele principale ale povestilor noastre sunt, dupa cum spuneam, licuricii. Amin cel rabdator, Talenta care isi doreste intr-o buna zi sa devina regina de licurici, Bufi cel pofticios, Ales cel inventiv, Prove cel intelept, Studio cercetatorul, Noa o micuta fashion victim, Extra cel prietnos, Regina Lumina si Voievod

Nimeni nu m-a vazut

Ochii Domnului sunt in orice loc, ei vad pe cei rai si pe cei buni - Prov 15.3

Astazi a fost o zi in care s-au intamplat multe lucruri bune.
Cand s-a trezit, Regina Lumina a gasit o frumoasa ramura de flori de cires la intrarea in camera regala.A luat-o, a savurat mirosul imbatator, i-a admirat culorile si a zis multumita
-Hmmmm... Ce parfum minunat!!!Ce flori frumoase!!Cine oare s-a gandit sa imi faca o asa surpriza?exclama regina uitandu-se in toate partile, doar doar va zari pe cineva.
Dar n-a vazut-o pe Talenta care statea pitita in spatele usii de la intrarea in palat, spionand regina...
Mai tarziu, dupa pranz, in alt loc, alta surpriza!
De obicei, dupa orele de curs, Voievod aranjeaza si curataa clasa.Dar astazi, in timp ce el era undeva pe afara pentru a rezolva niste probleme administrative, doi licurici au intrat in sala de curs fara ca el sa-i vada
- Repede repejor, Prove, haide sa curatam! - zise Amin prietenului sau
Cand Voievod s-a intors, micutii licurici l-au auzit spunand
- Totul sclipeste de curatenie!Dar cine sa fii facut asta?Nu vad pe nimeni pe aici!
Datorita acestor surprize frumoase, atat Regina Lumina cat si Voievod erau foarte fericiti.Ei nu stiau cine este autorul acestor lucruri dragute dar Dumnezeu stia.El a vazut tot ce au facut micutii licurici si cred ca era tare fericit.
Ochii Lui sunt peste tot si stie chiar ce gandim inainte sa spunem vreun cuvant.Si stie si tot ce facem...
Talenta, Prove si Amin nu se gandeau ca Cineva i-a observat.Doar isi doreau sa faca persoanele dragi ceva mai fericite.Intr-o zi, cu siguranta, Dumnezeu va recompensa toate faptele bune pe care ei le-au facut din toata inima.

Dumnezeu se bucura de toate faptele bune pe care tu le faci.
Ce zici sa faci o surpriza placuta unui prieten?

Doamne, iti multumim pentru ca ne dai intelepciune, creativitate si pentru ca putem face surprize placute celor dragi.

Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Gramada cere varf

Inceputul intelepciunii este frica de Domnul - Prov 9.10

- Hopa-i diri da, hopa-i diri da, hopa-i diri da buna dimineata!Prove venea tot entuziasmat tragand dupa el un saculet de polen pentru sarbatoarea Recoltei.Darul lui pentru a-i multumi lui Dumnezeu pentru mancarea din fiecare zi. Toti trebuiau sa culeaga cate ceva de prin padure sau din Luminis. Numai ca, aproape de intrarea in casa licuricilor, intalni un prieten care se straduia din rasputeri sa rezolve o problema. Bufi dorea sa mute un bulgaras de zmeura care statea fixat exact la intrarea in casa.Nu era de fapt nici inauntru dar nici afara.
Prove ii sugera lui Bufi sa incerce impreuna sa miste bulgarasul.
- Cand ajung la 3, tragi, da?...1,2,3...dar zmeura nu se misca
Trecu prin zona Ales
- Hai ca dau si eu o mana de ajutor.Sigur reusim.1,2,3...zmeura nimic, nu se clinti nici macar o jumatate de milimetru.
Atunci veni Amin, imediat dupa el, Talenta. Toti au incercat dar niciunul nu a reusit sa miste zmeura.
Alti licurici, responsabili cu ordinea si curatenia in Luminis incercau sa impinga zmeura din interior. Bineinteles ca nimenu nu reusi nici macar sa clinteasca bulgarasul.
Dar, slava Domnului, ca pana la urma exista licurici intelepti, care stiu sa asculte de vocea lui Dumnezeu Creatorul si reusesc sa rezolve o problema ce parea fara solutie.
Asa s-a intamplat ca Voievod care trecea pe acolo si i-a ajutat sa rezolve situatia. S-au rugat sa primeasca intelepciune si putere si, dupa aceea, toti licuricii au impins impreuna bulgarasul de zmeura in acelasi timp si in aceeasi directie..Dupa cateva secunde zmeura cazu rostogolindu-se.
Dupa tot acest efort, licuricii au sarbatorit.Se odihneau si radeau la umbra unei frunze verzi de salcam, unul cu un zambet mai larg decat celalalt pentru ca, datorita micului efort al fiecaruia a aparut un mare rezultat.

- Cine l-a ajutat pe Voievod sa isi dea seama care e problema? Daca si voi va rugati Domnului Iisus Hristos, El va va ajuta si pe voi sa descoperiti solutia problemelor voastre.

Doamne Iisuse iti multumim ca ne ajuti sa ne rezolvam problemele de fiecare zi.



Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

narci nu stiam ca ai talent si la scris foarte frumoase povestioarele! te rugam sa continui sa le impartasesti cu noi! vreau sa le printez sa ii citesc si eu piticului multumesc fetili!

-------

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=16" target="_blank">ALEXANDRA IN CONCURS - MAY1 + MAY2

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ana tu sa nu-i spui la Ale pitic daaaaaa????Hihi...Multumesc ca ai trecut pe aici...Nu stiu daca e talent, sunt doar niste povestioare cu licurici.Incerc sa pun totusi daca va vrea Dumnezeu in fiecare zi cate o povestioara.Atat cat ma tine ca doar nu-s eu Creanga

Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Narcisa ai un dar extraordinar...tu esti de meserie "mama"..bravo tie...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

6+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Camy tu stii ca te iubesc tare si te respect tare.Esti o femeie puternica pentru ca numai oamenii cu adevarat foarte puternici pot sa duca ce duci tu...Si daca vine din partea ta complimentul asta cu adevarat inseamna ceva si iti multumesc tare mult pentru aprecieri.
Oricum, daca iti plac, cu mare drag sa scriu cateva cu desene cu tot sa i le citesti la Timy dupa ce se naste...


Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

atunci astept muuuuulte povesti frumoase de la tine pentru Timy a mea!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

6+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

eu am votat subiectul

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

6+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Multumesc Camy..ma apuc ca nu mai e mult si apare Timy

Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

As vrea sa povestesc cu cineva
Rugati-va neincetat - 1 Tes 5.17

Licuriciul Amin tocmai ce s-a intors din Poiana de Narcise unde si-a
petrecut aproape toata ziua jucandu-se cu Davida, albinuta cea roscata
si cu multi pistrui.
E atat de fericit...incat isi doreste sa le povesteasca tuturor
prietenilor ce frumos si-a petrecut ziua si ce jucarii frumoase are
Davida!!
Primul licurici intalnit a fost Talenta dar ea era tare ocupata cu
lectiile pentru a doua zi si nu avea timp de stat la povesti. Apoi,
Amim l-a vazut pe Bufi care tocmai intra in stupul albinelor...
-Offf, Bufi merge iar sa caute ceva miere.Are altceva de facut acum...Ei, ia stai!!Dar unde spuneau Ales si Prove ca se intalnesc?Sunt absolut sigur ca ei ma vor asculta.Lor le place intotdeauna sa auda ceva interesant - isi spuse Amin in sinea lui
Atunci micutul licurici si-a amintit ca cei doi au mers sa repare bicicleta lui Prove, facuta dintr-o coaja de ghinda, si se hotaraste sa ii caute la atelierul de reparat biciclete.
Acolo, mesterul i-a spus ca tocmai a terminat de reparat bicicleta iar
cei doi sunt afara pe colina de langa musuroiul furnicilor sa o
incerce.
Hmmm,era clar ca nu se vor opri tocmai acum din joaca sa-l asculte pe
Amin, era prea mult prea interesant ce faceau.Si in plus, Ales de abia astepta sa isi repare bicicleta, toata saptamana ce a trecut povestise numai despre asta.
Vazand ca prietenii nu au timp pentru el, Amin se hotaraste sa
vorbeasca despre ziua lui minunata cu licuricii adulti, cu Regina
Lumina si cu Voievod.Numai ca si ei erau intr-o intalnire foarte
importanta cu ambasadorul vulturilor pestriti.
Trist, Amin se simte singur.Nimeni nu are timp pentru el, nimeni nu
are vreme sa-l asculte.Atunci, intins fiind pe iarba din spatele
stejarului urias,s-a uitat spre cer si si-a amintit de marele lui
Prieten, Iisus Hristos, care intotdeauna are timp sa-l asculte pe Amin
si niciodata nu este prea departe sau prea ocupat.
Asa ca micuta gaza a inceput sa-i povesteasca toate noutatile zilei.Si i-a povestit si i-a povestit...Minute bune pana a vazut ca soarele se pregateste sa apuna...
Cat de bine e sa stim ca Domnul Iisus Hristos e langa noi si
intotdeauna poate sa ne asculte si sa ne ajute!!

Tu povestesti cu Dumnezeu asa cum povestesti cu prietenul tau cel mai bun?Ce i-ai povestit astazi?

Doamne, iti multumim ca ne asculti si iti multumim ca esti
langa noi in fiecare moment al vietii noastre.
--

Blogul meu - artizanat pentru copii - www.artizababy.blogspot.com


Mergi la inceput