Animale de companie

Animale de companie | Autor: emilia_m

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Ce animale de companie aveti, va plac sau ati vrea sa aveti?

Eu am 2 pisici pe care le iubesc la nebunie (singurul lucru care ma dispera este ca lasa par MUUULT peste tot).
Motanul - Toby - e alb complet, rasa angora turceasca (si evident parul lui se vede pe absolut orice lucrusor negru din casa).
Pisica - Momo - e neagra complet, rasa europeana (din fericire parul ei cade in cantitati considerabil mai mici si nu am prea multe haine albe asa ca nu ma deranjeaza chiar asa de tare).
Are vreuna dintre voi vreo solutie minune pentru indepartarea parului de pisica pe care mi-o poate impartasi?

Multumesc anticipat
Em


Emilia M

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Emilia eu am un siamez de 9 ani care lasa atat de mult par incat ma gandesc ca ar trebui sa fie chel deja ! Eu am gasit in magazine un dispozitiv misto, arata ca un trafalet mic, si are o ruola de cauciuc lipicios cu care se curata foarte bine parul de pe haine. Intreaba si tu la magazinele de animale, sigur gasesti.
Si eu il iubesc tare mult, am invatat impreuna pt. bac, adica eu citeam si el dormea pe burta mea (asta se intampla acum muulti ani), cat am fost gravi ii placea sa doarma cu capul pe burtica si sa o simta pe asta mica cum ii dadea ghionturi. Acum e fascinat de fetita, dar nu se apropie de ea, sta la distanta si se uita la ea, dar e mai mereu in preajma ei.


Dia - "Diet" is "die" with a "t"!
si bebe
Miruna (15.07.2008) - Love me, feed me, never leave me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Emilia,e normal...vine primavara.Eu in iarna nici nu vedeam parul de animalutze (2 pisici + 1 bichon frisee).Acum aspir zilnic,pina si bichonul lasa "puf",mai ales ca impartim acelasi pat : )).

Solutia: cind port haine inchise la culoare(nu mai sint de mult rolele).Imi pregatesc hainele de seara,le curat cu palma umeda si nu le las in locul unde au acces.

M-am obisnuit.Le iubesc atit de mult si imi ofera atit de multa dragoste incit...le iert .



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
O sa caut la pet-shop "trafaletul".
Imi mai zisese o colega de servici de niste benzi adezive din Carrefour dar de'alea mi-ar trebui o groaza fiindca eu trebuie pe langa haine sa curat si canapeaua ca pe ea si pe centrul de joaca din balcon isi fac veacul toata ziua si cum te asezi cum te-ai umplut de par all over. :)
Am inceput si eu sa aspir mai des dar chiar zilnic nu am timp si nici rabdare plus ca ma ucide al meu ca nimic nu il enerveaza mai tare ca vajaitul aspiratorului si al uscatorului de par (fuge si se ascunde o data cu pisicile cand aude aceste ustensile )
Eu le si perii zilnic cu peria speciala si cade atat de mult incat deja imi e frica. Am impresia ca din clipa in clipa o sa cheleasca complet. O sa incerc sa ii mai dau si vitamine de'alea speciale PetPhos.. desi in toamna cand le-am dat nu am vazut mari imbunatatiri.
Al meu se teme ca tot parul asta il inhalam noi (eu sunt sigura ca nu-i chiar asa) dar din cauza asta fac ce fac si mai curat putin pe ici pe colo... mai stau putin, mai curat ceva... tot asa... am vesnic o ocupatie care sa ma mentina in forma

Emilia M


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carabusa81 spune:

eu am un catel pechinez corcit cu coker si lasa la fel de mult par
nu stiu ce sa mai fac cu el
astept si un bebe
ce ma sfatuiti sa dau catelul
oo nu nu sigur nu o sa pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:

oo nu nu sigur nu o sa pot


Nu,nu sigur nu o sa pot.
Sa dau pechinezul meu.
Lasa par...nu'i bai.
Ma feresc,
Ma ingrijesc,
Copilasul eu mi-l cresc.


Sa ai parte de o sarcina usoara,de un bb papacios,sanatos si cuminte.Restul,se rezolva...cu grija si atentie din partea ta.Catelusul ti-a daruit multe momente placute si afectiune in viata.El nu cere nimic,nu are cum : )).



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Eventual cand esti in perioada premergatoare nasterii sa-l dai bunicilor sau unor cunoscuti, unde sa-l poti vizita des, pana va mai creste bebelasul.
Noi am pierdut ieri catelusul nostru si nici nu pot sa-ti spun ce greu ne este, unde mai pui ca eu inghit distonocalm ca plang ca proasta.L-am anuntat si la politie, si la o aspciatie care se ocupa cu astfel de cazuri, dar...nu stiu!Eram la cca. 140 km departe de casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

carabusa81 de ce sa dai animalutele? iti scriu ce am mai postat la un alt topic asemanator:

exista ideea (preconceputa, consider eu) ca, in momentul aparitiei unui copil in viata familiei, animalul de casa trebuie sa dispara, fiind mult mai sanatos pentru copil. dar...
1. exista studii (medicale) care au demonstrat ca, in cazul familiilor cu copii mici si pisici/ caini, procentul bolilor datorate terenului atopic (alergii, astm bronsic, eczeme atopice, etc) este mult mai scazut comparativ cu copii proveniti din familii fara pisici/caini
2. exista studii (psihologice) care au demonstrat ca, in cazul copiilor proveniti din familii cu animale de casa, acestia dau dovada de un simt al responsabilitatii mai mare, un grad de sociabilitate si de interrelationare crescut, fiind mai echilibrati din punct de vedere psihoemotional comparativ cu copii proveniti din familii fara animale de casa.
3. parul de pisica/caine (inghitit) NU provoaca cancer!...si nici alte boli
4. cata vreme animalul traieste numai in casa (pisica), riscul de a contacta boli este mai crescut pentru animal, nu pentru copil! (mai degraba aduce copilul/parintele microbi/paraziti din afara casei, pe cand mata, daca a fost deparazitata in momentrul introducerii in casa...)
5. cainii, daca sunt corect deparazitati si "igienizati" si ei sunt "safe". chistul hidatic ar ridica niste probleme (la noi in tara), dar...procentual, riscul de aparitie este relativ scazut.


mai poti vedea ce au scris si alti proprietari de animalute aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132271

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

emilia_m rulouri din acelea cu hartie lipicioasa (trafaletul) am vazut de curand la magazinul Real, la Jysk. se vindeau cate 2 la pretul de 5 RON (amandoua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

emilia_m rulouri din acelea cu hartie lipicioasa (trafaletul) am vazut de curand la magazinul Real, la Jysk. se vindeau cate 2 la pretul de 5 RON (amandoua)

Multumesc mult Maddutz. Este cu atat mai binevenita informatia cu cat in cateva zile trebuie sa primeasca al meu bonurile de masa si atunci o sa merg in Real sa cumpar cate ceva pentru frigiderul nostru si pe langa mancare o sa iau si rolele respective. Sper sa imi ajunga cat mai mult timp. Nici nu ma gandesc sa dau pisicile cand voi avea un bebe. Voi face curat mai des (mai ales ca voi avea mai mult timp ca voi sta in CIC) si poate (doar in caz ca o sa insiste al meu prea mult), o sa duc pisicile la parintii mei pentru o perioada (cateva luni). Sa le tina ai mei o perioada nu m-ar deranja prea tare pentru ca stau la 2 statii de tramvai distanta si le-as putea vedea oricand (desi nu e acelasi lucru cu a le avea non stop langa mine).


Emilia M


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

ideea e ca oricum nu se vor putea ocupa de catel imediat dupä nastere si vor tebui sa se acomodeze, fara doar si poate, cu bebe.Asa, ca sa impace si capra, si varza.

Mergi la inceput