copii nascuti cu polidactilie la picior

copii nascuti cu polidactilie la picior | Autor: nicoleta85

Link direct la acest mesaj

cauza acestei boli?
e grea operatia


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

din cate stiam, este vorba de o mostenire/mutatie genetica, deci nu poti sa-i spui "boala". bine ca nu sunt degete in minus, pana la urma.

despre operatie nu stiu sa-ti spun nimic, probabil ca nu este ceva foarte complicat, dar trebuie discutat cu un chirurg pediatru.

multa sanatate.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicoleta85

cauza acestei boli?
e grea operatia


nicoleta


Din cāte am mai citit, operatia nu e grea.
Mai important e sa stii daca nu are o cauza cromozomiala de tip sindrom Patau (trisomie 13). De obicei īnsa doctorii īsi dau seama "din prima" daca e sau nu asa ceva, din cauza unor trasaturi/malformatii specifice.
De vazut cu pediatrul, poate recomanda efectuarea cariotipului copilului.

Dar polidactilie poate aparea foarte bine si fara sindrom Patau. Asa, din senin, si fara alte consecinte.
Ce vārsta are copilul? S-a nascut la termen? Greutate normala? Pb. cu respiratia, cu hranirea, cu luatul īn greutate?
Daca nu, cel mai probabil n-ai de ce sa te īngrijorezi.
Oricum, doctorii te vor lamuri mai bine.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta85 spune:

va multumesc la amnadoua pentru raspunsuri.
am nascut la termen la 42 de sapt , 3540g,50cm,in spania.doctorii de aici nu mi-au dat un rasp clar, tinand cont ca la noi in fam nu a existat cineva cu asa ceva.avem programata opratia in decembrie aici in spania si imi este tare frica.in dec fetita va avea 1 an jumatate si inca o alaptez la san.nu papa lapte praf sau la cutie.am citit si eu pe internet despre asa ceva dar toti sp ca este ceva genetic dar se poate sa fie de acum 3 generatii si noi sa nu stim nimic adica inaintea strabunicilor sa fi avut cineva?sau poate fi din cauza anticonceptionalelor ce le-am folosit inainte(plasture) si am ramas f repede insarcinata la 2 luni de la renuntarea lor????
mai tarziu as vrea sa mai fac un bebe si nu mi-as dori sa mai pateasca asa ceva )???va multumesc mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta85 spune:

tocmai am citi despre sindromul patau si ce scrie acolo nu corespunde cu ce are fata mea.sa va descriu:la degetul al doilea de la piciorul drept unghia parca este impartita in doua.degetul are 2 unghii(ca un muguras).

Mergi la inceput