Sezatoarea canadiana (136)

Sezatoarea canadiana (136) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal
Locatie: www.vinniegambinis.com/page.asp?intNodeID=30700" target="_blank">Vinnie Gambini's
Data: 3 aprilie
Ora: 18:30
Participante:
Ange
cge
Diana 2007
mimitete
monicutza_bb
oanagabriela
Podeanu
nelia
simi
Simonna
pitilache


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Oana,si eu ma gandesc ca este mult mai simplu sa trimitem direct la sotul ei acasa.Ideea este ca ajung banii mult mai repede.Pune te rog adresa si numele lui pe mail(in cazul in care le cunosti).Merci.

Denisa
,scuze la multi ani cu multa sanatate.
sanatatea este cea mai importanta.florile,sampania si iubirea vin de la sine

Emma,a inceput morfina...Numai vesti "bune"!La ceea ce simt acum nu-mi ajunge doar peretele rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, stiu...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Denisa, la multi ani fericiti alaturi de familia ta draga.Sa fii sanatoasa si iubita de cei din jur.

In ce resort ziceati ca mergeti?

Oana ti-am lasat mesaj azi la birou. Am terminat mai devreme si as fi putut veni pina la tine la munca.Zi-ne te rog cum e mai bine sa facem,trimitem acasa la tine cash in plic, la adresa tipei din Laval sau cum??

Ieri am fost tare saraca in cuvinte... nu am apucat sa va zic, fetelor din Toronto, cit de nemaipomenite sunteti. Am vizionat si pozele, am cunoscut fete noi, revazut fete deja cunoscute. Donia nici eu nu te-am recunoscut, decit dupa ce m-am chiorit mai mult. Iti sta bine cu parul blond si mai lung.

Ina, cred ca semanam un pic la trasaturile fetei. Trebuie cumva sa ne mai intilnim odata.

Simonna, in principiu e ok ptr mine 3 aprilie. Roxana te rog pune-ma si pe mine pe lista.

Imi puteti spune si mie unde a-ti platit asigurare, si cit a costat ptr parintii chemati din Ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Denisam, la multi ani cu multa sanatate. Sa fii fericita si iubita.

Noroc cu ziua ta ce ne mai veselim si noi azi ca in rest... iti dai seama de ce putin tine viata ta sau a celor dragi... don't get me started.

Nelia si cei interesati, asta e compania pe care o folosesc eu la curatenie http://www.greenteahomeandgarden.com/. Daca nu folosesti serviciile lor saptaminal, pretul este evident mai mare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mihaela, mersi frumos, e cam scump pentru buzunarul nostru. Voi suna totusi pentru o consultatie gratuita, sa-i intreb ca sa stiu cam cit mi-ar lua sa vina de doua ori pe luna, permanent si cam in cit timp ar termina curatenia in apartament, ce anume ar face... Ma gindesc ca daca nu m-ar costa mai mult de doua sute, mai ca i-as chema sa-mi faca macar grosul si eu sa intretin... Cam asa fac si eu, o data la doua saptamini, imi rupa spinarea intr-o zi sau doua si fac o curatenie mai generala, in rest, doar strictul necesar. Ar fi nemaipomenit sa-mi permit sa-i platesc si sa scap. Dar mi-am promis ca primul lucru pe care il fac cind ne vom permite este sa platesc pe cineva pentru grosul curateniei (si noi sa fim in vacante sau plecati in weekenduri)... Imi ajunge! E drept ca Octav nu stie inca de promisiunile pe care mi le fac eu cind frec podele..., dar il conving eu.

Treceti-ma si pe mine la intilnire, mi-a spus Octav aseara ca in ziua in care o fixati, se duce el cu fetele la patinaj renuntind la sala, numai sa-l iau pe Lisandru cu mine. Asa ca, vin, dar cu tot cu flacau!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

La multi ani Denisa!Multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi.totodata, sa aveti o vacanta de vis!

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Dragele mele, imi cer scuze ca nu v-am raspuns, azi am fost f. ocupata la servici (in sedinte efectiv toata ziua) si nu am putut sa va raspund, dar de miine promit sa o fac mai repede.
Eu prefer sa primesc bani cash (ca sa nu ma incurc cu banca), deci va pot da adresa mea postala (la cine o cere pe email sau PM) si imi trimiteti in plic (in interiorul unei felictari de exemplu, ca sa nu se vada). Altfel, daca preferati sa trimiteti cec, puteti trimite la cealalta persoana, important este sa putem face un gest cit de mic.
Ange, eu nu am datele familiei, contactul meu direct este cu nasa lor, care se ocupa cit poate de formalitati etc.
DanaP, am incercat sa te sun inapoi de citeva ori, dar suna ocupat (poate nu am avut numarul bine scris ). Voi incerca acum, mai pe seara.

Simonna, ti-am trimis PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Am revenit si eu dupa cateva zile de relax. Imi pare rau ca nu am reusit sa ajung la intalnire sa va cunosc, dar ramane pe data viitoare! Foarte frumos gestul lui Try si al Cristinei de a organiza/aduce fetele pentru un baby-shower.
Mona, Olga- va doresc sa aveti sarcina usoara in continuare si bbi sanatosi!
As vrea si eu sa vad pozele, am inteles ca aveti un cont comun unde puneti pozele. As putea sa va vad si eu? Deocamdata nu o cunosc decat pe Try "face-to-face"

Denisa - cu intarziere, iti urez La multi ani si sa ai parte de o vacanta excelenta in Caraibe

Nu-mi vine sa cred ce am citit in cap. anterior de drama acelei familii din Qc, as vrea sa ajut si eu cumva, sa imi spuneti cum sa procedez.

si revin mai incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui romanitza

Am revenit si eu dupa cateva zile de relax. Imi pare rau ca nu am reusit sa ajung la intalnire sa va cunosc, dar ramane pe data viitoare! Foarte frumos gestul lui Try si al Cristinei de a organiza/aduce fetele pentru un baby-shower.
Mona, Olga- va doresc sa aveti sarcina usoara in continuare si bbi sanatosi!
As vrea si eu sa vad pozele, am inteles ca aveti un cont comun unde puneti pozele. As putea sa va vad si eu? Deocamdata nu o cunosc decat pe Try "face-to-face"

Denisa - cu intarziere, iti urez La multi ani si sa ai parte de o vacanta excelenta in Caraibe

Nu-mi vine sa cred ce am citit in cap. anterior de drama acelei familii din Qc, as vrea sa ajut si eu cumva, sa imi spuneti cum sa procedez.

si revin mai incolo




ai pm cu info

Mergi la inceput