Cu ce mancati germenii de lucerna, trifoi, etc.?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

azi am gustat si pe cei din seminte de mustar , sunt super iuti dar gustosi in salata cu rosii, ardei, ceapa, castravete etc...
am folosit boabe de mustar care se pun la muraturi


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:

Hop si eu la subiectul cu germeni.. :-)

Si eu ii germinez acasa, cel mai des am puse la incoltit : grau, orz atat pentru germeni cat si pus in pamant pentru iarba de grau si orz, apoi seminte de lucerna(alfalfa) si trifoi, si seminte de floarea soarelui puse in pamant pentru lastareii foarte cruzi si tineri pe care ii consum ca si pe salate sau ca adaos.

Rafturile mele din bucatarie arata ca o mica jungla insa sunt foarte multumita ca am produse super bio si in mod sigur fara pesticide. (sursa semintelor este si ea una de origine controlata). Sunt extrem de valoroase culturile mele mai ales iarna cand produsele verzi sunt extrem de scumpe si foarte neeco.

Graul si Orzul germinat le manac la atare, adaugati la salate de tot felul compuse din, radacinoase rase marunt, varza, brocoli, conopida ardei putin marinate cu lamaie si poate cu adaos de ulei aromata . Sunt extrem de satiosi.
Germenii alfalfa si trifoiul sunt preferatii mei : peste tartine, peste salate, langa tot felul de gustarele usoare formate din painici si alte bunatati si de multe ori dimineata in smoothiuri verzi.

Teoretic se poarta ca orice alta verdeata si se consuma in general crude. Se pot si gati dar sa va spun drept habar nu am cum... ca mi se pare putin aiurea sa-i omor si sa le fur nutrientii.

Adriana mi-ai dat o ideie cu semintele de mustar.
:-)



------------------------
http://alegorie.wordpress.com/ - Blog Cu Drag despre Hrana Vie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Bravo voua! . Eu am fost lenesa si nu am facut pana mai alaltaieri cand am pus niste boabe de orz la incoltit.
Daca stiti, poate ma lamuriti, nu trebuie sa miroasa a acru la sfarsit, cand esti gata sa-i mananci, asa-i? M-a traznit mirosul si am bagat borcanul in frigider repejor cu gandul sa le pun in gradina (poate creste iarba din ele si o mancam asa cum este). Oare sa fi fost din cauza vremii destul de calde si mai ales umede?

Interesant cu boabele de mustar. As incerca cum descrii tu, Adriana (cu borcanul n-am avut succes, dupa cum vad), dar cu migdale. A facut cineva?

La tzara americana (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:

ML - inca nu m-am apucat de operatiunea mustar la incoltit desi am de gand sa o fac azi.
Legat de orz.. trebuie limpezit.... musai. Singura data cand lasi apa pe orz mai mult de 8-9 ore hai 10 daca e la loc racoros este cand se face rejuvelac (un probiotic natural).. si atunci dupa 2-3 zile ramai cu apa putin aromata nu cu boabele care se arunca.
Ai schimbat apa ? Suficient de des ? Din ce an este oare orzul ? Capacitatea de incoltire scade de la an la an.. ideal pentru asemenea scopuri se alege orz, grau ori altceva din ultima recolta.

In fine. Am si o mica poveste legata de incoltirea cerealelor pe blog. Poate arunci un ochi cand ai vreme.

Ramona

------------------------
http://alegorie.wordpress.com/ - Blog Cu Drag despre Hrana Vie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

salutare

eu am gasit seminte de fl soarelui in piata si de atunci numai din astea pap ...sunt super super gustoase...merg de minune in salata de rosii
se faca foarte repede
eu le-am pus la inmuiat o noapte si apoi intr-o tava cu pamant , am pus paman asa de 1 deget si apoi semintele deasupra in 3 zile erau gata, nu ies toate odata dar e mai bine asa pt ca recoltez in fiecare zi pt salata proaspete

asa am patit eu ci soia mirosea a acru trebuie limpezite mai des ca e foarte cald
cu fl soarelui e mai simplu ca doar el ud cand se usuca pamantul

numai bine si papati sanatos

green can save your life

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu nu stiu despre ce germeni vorbiti.De grau parca banui ce sunt,dar de lucerna si trifoi???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Uite acum descopar si eu care e terminologia in romaneste..

Eu fac e obicei germeni de fasole mung. Imi plac ca sint grasi! Pe astia in particular ii adaug la orez chinezesc.

Toti ceilalti germeni ii folosesc cel mai mult in sandwhichuri. Mai putin la salata. Iar germenii de mazare ne plac si mie, si lu' fii-mea (ura- nu stiu pt. cit timp) cu o maioneza sa soia. Mniam.
In general, pun germeni la orice ar avea nevoie de ceva proaspat si verde.
Sint o groaza de utilizari cu multe beneficii. Cautati pe Internet. Auzisem de germeni de griu cu miere, dar nu mai situ la ce foloseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Adriana, interesanta metoda cu saculetul de organza. Dar acolo ii si tii la germinat? Sau doar ca sa speli mai usor semintele? Lasi semintele la inmuiat o zi?

M-am aprovizionat cu grau bio, seminte de lucerna si de ceapa si vreau sa stiu cat mai multe despre germinare sa nu dau gres

Ramo,vezi pe linkurile ce le-au dat fetele pe prima pagina si te lamuresti.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:


Eu fac asa : Un saculet sau pur si simplu o bucata de material prin care circula apa este un procedeu simplu si necostisitor. Procesul de limpezire sau schimbare a apei este mult usurat.
La inceput cand ii tineam in borcan imi scapau semintele foarte mici (trifoi si lucerna) printre degete...(bani de borcane speciale nu am si nici sursa pe la Sm nu am) Le pun in saculet (da zic ca o bucata patratoasa impaturita stil boceluta ar merge la fel de bine)apoi bag saculetul in borcanul sau recipientul cu apa cam o noapte. Strecor apa si inca odata. Imi place sa le inmoi bine, se umfla de apa si nu se usca asa de usor. Apoi las saculetul la stors si il intind pe o farturie la aerisit. Acum ies coditele. In fiecare noapte le las macar cateva ore la inmuiat sa nu se uste. Nu pun mult de odata.. cam doua linguri si ies pana la 100 de grame din ele. Cantitatea se dubleaza cel putin.
Pentru cereale folosesc metoda strecuratoare intr-un bol cu apa. Am si pe blog o descriere a metodei plus poze - pentru cereale si boabele mai mari. Daca sunteti interesate va invit sa o vizionati.

Azi am pus la inmuiat boabele de mustar... Sper sa iasa si sa nu fie decedati.
Adriana cat de mari lasi sa creasca germenii de fasole ? Mie imi plac si mai marisori si pana la 10-15 cm = asa mini sau maxi lastarei. Au un gust incredibil si inlocuiesc orice salata verde de minune.

pup.

Ce ziceti de un subiect cu ce am mancat Verde ( fructe, legume, verzoase) azi ?


------------------------
http://alegorie.wordpress.com/ - Blog Cu Drag despre Hrana Vie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

hei ce ma bucur a nu a murit subiectul si ca din ce ince mai multa lume se intereseaza de papa santoasa

Charlie foarte interesant blogul tau , am intrat repede intr-o zi dar n-am avut timp ca incepuse pitica sa planga dar promit ca o sa te vizitez mai des, sunt multe lucruri interesante de citit
fasolica inca nu am pus ...ai incurcat borcanele dar nu-i nimic , as pune si eu fasolica la incoltit numai sa ne spuna Bic decare si cum se procedeaza cu ea...si eu sunt noua in domeniu, doar de 2 luni am inceput sa pap mai sanatos, fara carne, oua, branza etc si cat mai mult raw

puisorul ti-a explicat Charlie foarte bine cum se procedeaza,
in saculet e mai usor pt semintele mici de lucerna si trifoi, eu am folosit organtza ca asta aveam in casa resturi de la perdele dar se poate folosi orice material prin perdea fiind transparenta se si vad plantutele
eu le las la inmuiat o noapte direct in saculet si apoi a 2 a zi le agat de bateria de la chiuveta sa se scurga apa le storc f putin ...pe caldurile astea ar cam tb caltite de 3-4 ori pe zi si acolo le las dar se poate pune saculetul si pe o farfurie daca nu-l poti lasa agatat deasupra chiuvetei
sa nu pui multe seminte in saculet...asa 2 lingurite la inceput sa vezi cum sunt si cum se "cresc", o s avezi ca ies foarte multi germeni
v-au iesit germenii de mustar? v-au placut?maine cred ca-mi mai pun si eu o tura ca tare buni sunt in salata de rosii

in ultima vreme am mancat mai mult de floare soarelui pt ca sunt asa gustosi si mi se par si mai usor de crescut
am gasit seminte in piata cu 2,5 lei kg...si dintr-un kg cred ca pap toata iarna

RAMONELLA da trifoi si lucerna...sunt super sanatosi, da o cautae pe google si citeste si te minuneaza ... ce sanatosi sunt...si mai sunt si gustosi

fetelor brocolli a incercat cineva? ma bate gandul ...am inteles ca la bricostore au tot felul de seminte bio pt germinat, sper sa ajung saptamna asta sa fac aprovizionarea

numai bine la toata lumea
green can save your life

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput