Acte ptr cumpararea unei masini second hand?

Acte ptr cumpararea unei masini second hand? | Autor: babyyy

Link direct la acest mesaj

Doresc sa imi cumpar o masina second-hand inmatriculata in Romania dar din alt judet.
Care sunt pasii pe care tre sa ii urmez?(ma refer la acte)
Spre exemplu cineva a achizitionat o masina si a "preluat-o" cu tot cu datoriile vanzatorului(datorii la fisc etc).As vrea sa nu fiu in aceeasi situatie si as dori sa stiu unde pot verifica o masina sa vad ca este in regula cu toate actele si ca vanzatorul nu are datorii.
Cine trebuie sa o radieze?Vanzatorul sau cumparatorul?Masina este din 2004 si e inscrisa in alt judet.

Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Eu am cumparat o masina neinmatriculata in Ro, cu care am avut mai mult de umblat pt acte, si inca una inmatriculata, cu care a fost f simplu. Am facut contract de vanzare-cumpare, pe baza caruia m-am dus si mi-am inscris-o pe numele meu la dir. de taxe si impozite, si acum urmeaza sa ma duc cu hartia luata de acolo sa-mi schimb talonul si sa ma treaca in cartea de identitate a masinii. Am luat procura de la fostul proprietar prin care pot pastra actualele numere de inmatriculare , si atat am de facut.

Vanzatorul radiaza masina, iar ca sa faca asta trebuie sa fie la zi cu platile, taxe, impozite, amenzi... etc. O masina nu poate fi scoasa din evidenta daca nu sunt facute toate platile. Probabil cel de care zici tu nu s-a asigurat ca masina este radiata si probabil nici nu a inregistrat-o pe numele lui. Pur si simplu au facut contract de vanzare-cumparare si atat. Tu trebuie sa te asiguri ca masina este scoasa din evidenta inainte de a o cumpara.Dovada de radiere trebuie sa o iei de la vanzator, pt ca fara asta nu o poti inscrie. Iar daca te hotarasti sa o vinzi, radiaz-o inainte de a o preda cumparatorului pt ca, in caz ca el face vreun accident tu esti trasa la raspundere... Si inca ceva, dupa ce cumperi masina, trebuie sa o inscri in cel mult 2 saptamani de la data inscrisa pe contractul de vanzare-cumparare, pt ca daca nu o faci in acest timp dupa aceea platesti amenda....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Multumesc mu7lt ptr raspuns,trebuie facut si RAR-ul la o masina deja inmatriculata in Ro in momentu in care se schimba propietarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Da trebuie sa faci REIDENTIFICARE si te costa 50 ron.... nu e mare lucru doar ca trebuie sa stai un pic pe acolo...Ai insa mare grija la acte....sa fie cel care semneaza si propietarul ca eu tocmai am luat o masina de curind a semnat altcineva in locul vinzatorului iar masina s-a stricat dupa 4 zile , acuma trebuie schimbat motorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pasii sunt urmatorii:
la un birou de copiat acte, de pe langa politie (unde se va face inmatricularea), contra a 20 lei(aprox), iti face tot setul de acte si copii necesare. Iti trebuie cartea masinii (in original, trebuie facuta mentiunea schimbarii de proprietar), actele voastre, talonul masinii (pe care se scrie"instrainat catre...).
Ei completeaza o fisa, pentru Impozite si taxe locale (de la vanzator), pe care cei de acolo pun o stampila, dupa ce impozitul a fost achitat (cu toate eventualele restante). Adica masina nu ajunge la tine cu datorii.
Fisa ajunge la tine, tu te duci la tine la Impozite si taxe locale si ti-o iau in evidenta; iti pun si aia o stampila.
Apoi, cu actele pregatite de aia (printre care e si un contract de vanz-cumparare semnat de voi), fisa stampilata in ambele locuri, asigurare obligatorie noua (chiar daca avea una de o luna!), taxa de inmatriculare si taxa de talon (la CEC, stiu aia sumele-cam 50 lei), identificarea la RAR deja pomenita, valabila 60 zile (te duci, se uita aia la serii motor si sasiu, platesti si-ti dau o tidula-teoretic, o face vanzatorul, dar am vazut ca se practica si invers!) mergi la politie si-ti inmatriculezi masina (platesti numerele acolo la politie).
Din ce stiu eu (de asta-vara), poti merge fara vanzator la inmatriculare.
Sper ca am fost coerent...


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput