garsoniera transformata in 2 camere

garsoniera transformata in 2 camere | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Ati vazut vreo garsoniera de 40 m transformata in 2 camere? Am observat ca garsonierele cf 1 au cam aceeasi suprafata cu apartamentele 2 camere cf 2, intre 36-42m. O garsoniera e mai ieftina cu 10000 euro decat 2 camere cf 2. Se poate face asemenea recompartimentare? E nevoie de autorizatie? Ce parere aveti? Ati vazut asa ceva? Cum arata? E locuibil? Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Am stat candva intr-o garsoniera de aprox. 42 m3 si am vazut ca unii vecini o amenajasera in doua camere. Practic desfiintasera debaraua (destul de mare) de pe hol si amenajasera in hol a doua camera.

Deci, din usa intrai direct in camera, in stanga era baia, in fata bucataria si langa bucatarie era a treia usa catre sufragerie (la sufragerie era si balconul). Pe hol era si un fel de perete despartitor unde putea incastra un sifonier.

Ideale in cazul spatiilor mici sunt dulapurie suspendate, rafturile, sau dulapurile foarte inalte si inguste. Eventual, daca vrei ceva mai 'open space' poti sparge peretele intre sufragerie si bucatarie, daca nu e de rezistenta, evident (off topic: cred ca suntem singurii din blocul nostru care nu si-au fact casa svaiter - mi-e si groaza sa ma gandesc la un eventual cutremur).

Alte idei... canapea extensibila in loc de pat, masute care intra una sub alta, scaune pliante mai degraba decat fixe, pe balcon rafturi, eventual inca un dulap in balcon pentru haine, daca e balconul marisor si fara igrasie.






Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Se poate dar iti trebuie ceva banuti si pt asta. Si da, trebuie autorizatii, proiect care costa muuult. Majoritatea o fac de capul lor dar daca te reclama un vecin .....

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Poti face orice cu rigips,indemanare si imaginatie.Cunosc multe persoane ce au mutat bucataria in balcon si au castigat un dormitor.
Cand pleci la vizionare,oricum pleci cu ideea de modificare,asa ca in functie de configuratia apartamentului,iei decizia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc pentru raspunsuri. La garsoniera pe care am vazut-o este deja mutata bucatarie pe balcon si am putea face dormitorul copilului in locul unde a fost bucataria, dar problema e ca nu are geam. Ne gandim.Cam cat ar costa proiectul si autorizatiile, estimativ, aveti idee? Ca eu stiu, daca sa ma risc cu vecinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Poti sa te inspiri de aici:
http://un-arhitect.blogspot.com/search/label/articole%20domus

Mergi la inceput