AZOOSPERMIE-cap 29

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arucs spune:

Buna,cam liniste pe aici,nici o veste de la PISIX?
Hai sa va amuzati un pic de mine.Aseara am visat toata noaptea numai soareci care se urcau pe plasa de la geam si eu ingrozita ii spuneam sotului sa nu intre in casa ca mor,la care el imi spune ca uite una are pui si atunci m-a apucat si mai tare disperarea si m-am trezit.
E,culmea ca le povestesc la servici colegelor, care nu stiu ca sotul are azoospermie, si au inceput toate sa-mi spuna ca sigur raman gravida.Va dati seama ce m-am amuzat?Cum sa le spun eu ca nu am cum ,sau poate doar daca imi iau amant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

DEAR_BAMBIEfelicitari,sarcina usoara,ma bucur enorm pentru tine.

Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca
Cum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Vesti de la Pisix, are 2 embrioni de cate 8 celule f frumosi in burtica si alti 4 tot de 8 celule la pachetel!!!
Bravo Pisi de acum esti graviduta!! Vine Anna!





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goss76 spune:

Bravo Pisix.Eu as mai sta o zi acolo inainte de a veni acasa. Dar te asteptam cu vesti bune.

Pupici,
Heleny 13sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Drage azoogirls, cate vesti minunate am citit.Felicitari Bambie.
Nusy, sunt bine.Am fost 3 sapt plecata si am avut ce citi la intoarcere.Ai grija de tine si de bb.
Copilitzu,
Pisix, sunt convinsa ca de data asta vei avea cele mai frumoase 9 luni.
Miki, Arucs, Bytzi, Goss,Ella, aurel cris si toate celelalte fete,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Pisule, gata esti cu Ana la purtator! Si se pare ca celalalt te asteapta frumos la frigider pana il vei lua si pe el acasa. Tu vezi ce le povestesti de Rumanica, ca astia ai tai siiiiigur au fitze de Belgia! Deci vezi cum le faci prezentarea tarii! Mai infloreste si tu un pic, sa dea bine!

Arucs ce zici tu acolo? Nu vezi ce rezultate are Pisu cu azoo, crezi ca stiinta sta in loc? Deci...sanse sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

bravo pisix,de data asta nu ai stat degeaba pe net,ti-ai gasit clinica norocoasa....asteptam peste citeva zile vesti si mai bune...



doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Dearbambie - Doamne ajuta in continuare!O sa fie bine!!!!! Abia asteptam povestea, iti dai seama, nuuuu?
Pisix, Ella - asteptam vestile bune de la voi. Pumnii stransi si ganduri bune trimit spre voi.

Haideti sa va zic, eu sunt nebuna de legat.
Dupa ce l-am chinuit pe al meu cu analize peste analize (Ella, am ajuns si la Iosub, repetat eco, nu-i varicocel sigur) am zis ca e cazul sa ii dau o pauza sa-si revina.

M-am apucat serios de treaba, facut analize de z3/14/21. Totul fain frumos pana acum, cu hormonii stau bine.
Si-acuma problema maxima e...nu stiu ce ma fac ca nu ma pot hotara incotro sa o luam in continuare.

Spre ex, reusitele lui nusy si dearbambie m-ar motiva sa ma indrept spre gynera; apoi intorc foaia , deja ma vad pe la unguri, cautand diverse info despre Kaali...

Belgia am scos-o din calcul...scump-domle, scump...(bine ca daca ajung sa fac vreo 2-3 incercari o sa zic ca de ce nu m-am dus acolo din prima) Si uite-asa o tin intr-una, ma intorc de pe o parte pe alta, ma gandesc si ma razgandesc...din dilema asta deocamdata nu pot iesi.Si in plus simt ca nici nu am legat nici o relatie suficient de buna din punct de vedere incredere/comunicare cu nici unul din dr la care am fost pana acum...

Am zis sa imi bag ochiu si pe la FIV nu pricep nimic, sunt limbi straine ce vorbesc fetele pe acolo. Trebuie sa imi fac temele mai temeinic, doar ca deocamdata sunt ca intr-un vartej, parca au luat-o toate la goana in jurul meu si nu ma mai ajung cu treaburile...

Hai ca m-am intins cu vaicareala si pe-aici ar trebui sa fie sarbatoare ca avem o gravidutaaaaa! si mai asteptam sa facem trupa mare!

pup gasca (in grup si individual) si sper sa-mi revin in simtiri mai repede



"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

April

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arucs spune:

April,si eu sunt la fel ca tine.Nu stiu incotro sa o iau.
La Gynera ma bate si pe mine gandul,insa eu ma inteleg foarte bine cu Dr.Matei si inclin si spre clinica lui Tutunaru.Anul trecut m-am intalnit cu dr.Dov Feldberg si pentru ca am inteles ca la clinica lui din Israel sunt multe reusite,parca tot la el as merge.
Eu tot sper sa scap de Fiv daca o sa se poata opera sotul meu la Dr.Voinea si mai ales daca o sa aibe reusita.Deci......Nu stiu.
Daca te hotarasti,poate o luam amndoua din loc in aceiasi directie..
Pupici tuturor si asteptam vesti cat mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Fetelor, am revenit!
In primul rand, va multumesc din suflet, tuturor pentru urari!!! Nu va mai enumar, ca stiti voi care sunteti, eu va ofer virtual cate un si o
In al doilea rand , vreau sa o felicit pe Pisixpentru cei 2 puiuti! Deci, Felicitari Pisix! Iti tin pumnii stransi de tot urmatoarele 10 zile si iti doresc sa vii cu beta mai mare decat al meu!
Ella, iti tin si tie pumnii stransi de tot si te asteptam cu beta mare, mare!
S-a deschis sezonul gravidutelor! Eu va astept si va tin un loc cald la odisee!!!

Si acum sa revin la poveste. Desi, nu le-am de nicio culoare cu povestitul, o sa-mi dau toata silinta!
Sa incepem cu inceputul, in anul 2004, in urma unui control de rutina, mi s-a descoperit un fibrom mititel de vreo 11 mm. Cand am auzit, am crezut ca pica cerul pe mine, eu stiind ca bunica din partea mamei a murit din cauza unui cancer de col uterin, mama mea la 28 de ani a suferit o histerectomie, deja eram sigura ca eu nu voi putea avea copii niciodata. In schimb, doctora m-a asigurat ca pot ramane insarcinata fara nicio problema. Ok, m-am linistit, mi-a prescris duphaston si asteptam sa raman gravi. Au trecut vreo 10 luni, in care nici urma de sarcina, ma gandesc sa schimb doctorul. Zis si facut. Merg la alta doctorita, imi spune sa faca sotul o spermograma, la mine nu este nicio problema daca am fibrom, pot sa raman gravi. Apoi primim rezulattul sotului, 0,1, asta se intampla in 2005. Ne spune ca avem sanse de 5% sa raman natural. II prescrie un tratament homeopat si sa repete analiza dupa 3 luni. Tratamentul l-a facut dar nu a mai vrut sa o repete. Nici eu nu am insistat, l-am lasat in pace, pe atunci, habar nu aveam ce inseamna azoo. Intre timp eu am tot fost la doctori, si toti imi spuneau ca pot sa raman gravi. Si uite asa am tinut-o pana in 2006, am fost la n doctori. Intr-un final, ajung la un medic, care imi spune, ca trebuie sa ma operez neaparat, ca fibromul meu, ajunsese in 2 ani de la 11 mm la 5,80 cm. il intreb, daca nu exista vreun tratament minune, imi spune ca sunt niste injectii se referea la diphereline, dar pe mine nu ma ajuta si trebuie scos, iar apoi imi tranteste bomba, spunandu-mi ca nu-mi garanteaza ca va reusi sa-mi pastreze uterul. Fetelor, pe moment nu mi-am dat seama ce mi-a spus, eu l-am intrebat cat ma costa, imi spune 400 euro, imi da lista cu analizele de facut si am plecat. Abia dupa aceea am realizat, ce mi-a spus, ma gandeam cum sa-i spun sotului ca trebuie sa ma operez si ca exista riscul sa pierd uterul. M-am linistit, am ajuns acasa, si am inceput sa caut pe net doctori din Constanta si uite asa am ajuns la un medic minunat, care a facut tot posibilul sa-mi salveze uterul. Inainte de operatie , am facut 6 luni injectii cu diphereline de 3, 75, care mi-au redus fibromul la jumatate si a redus vascularizatia la mimim. La mine asta era problema cea mare vascularizatia, mie niciun medic nu mi-a spus ca fibromul meu era intramural cu dezvoltare spre cavitate si era f bine vascularizat si nu aveam nicio sansa sa raman gravi. Am facut operatia, care a fost un succes. Eram fericita scapasem si de fibrom , ramasesem si cu uterul intreg, trebuia numai sa obtinem o sarcina. Operatia am facut-o in mai 2007 . Numai ca sarcina nu am obtinut-o si astfel ne-am hotarat pentru fiv, cam la un an si jumatate de la operatie. Cam tarziu, ca mie deja imi aparuse alti noduli fibromatosi, dar pana la urma asa a fost sa fie.
In oct 20008 am facut programare la Gynera, pentru ianuarie 2009. Am fost la prima intalnire cu Dr Dracea, care este o dr de nota 20, foarte calda si rabdatoare. Am fost foarte multumita de echipa de la Gynera. Eu am facut tratament cu diphereline0,1 si gonal de 75ui, iar sotul a luat vit C de 1gr, seleniu+ zinc, i-am dat si omega 3. In ziua punctiei, la prima recoltare si singura a avut 10000 de , i-au spus ca este nevoie si de a doua proba, dar nu a mai putut sa o dea. S-a chinuit saracul, dar nu a mai reusit. Doctorita a zis ca se descurca cu ce au si nu este nevoie de punctie, desi inainte ne-a spus sa fie pregatit si ptr punctie, sa aiba schimburi si sa fie frezat, parfumat si tot ce trebuie. Rezultatul primului fiv si singurul il stiti.
Cu detalile siropoase revin mai tarziu, k am obosit tastand.
Sper sa aveti rabdare sa cititi1
Va pup si va imbratisez pe toate cu mare drag!



"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput