Tarife psihoterapie?!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Te plimbi din psihoterapeut in psihoterapeut pana ajungi la sapa de lemn. Iar cand dai peste unul bun, inveti sa-ti controlezi sentimentele. Azi le controlezi, maine iar te-abtii si intr-o buna zi te intrebi cum de ai ajuns sa-i implanti toporul in teasta

nicole - ai perfecta drepate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela

Am avut norocul sa cunosc niste PROASTE care au avut bani sa-si faca un cabinet de picai in fund din banii sotilor si care iti luau o gramada de bani doar pentru ca aveau tupeu. In calitate de cunostinte am putut vedea cu ochiul liber ca erau niste tampitele.


StMihaela, te rog, spune-ne si noua despre cine este vorba. Eu sunt acum in situatia de a merge la un psiholog, si tot caut pe net informatii despre diverse cabinete. Pur si simplu nu stiu la cine sa merg... Macar sa stiu la cine sa nu merg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Ca sa nu mai dati de "tampitele" e fosrte simplu sa intrebati: ce scoala de formare au; cine le-a fost formator; sa vedeti si voi atestatul' sa mergeti si pe recomadari.
Altfel...fiecare isi face pretul cum vrea, in functie de experienta, locatie, numar de clienti. Ca si la cabinetele particulare. De altfel, exista psihologi la care poti merge cu trimitere de la medicul de familie (nu discut aici competenta).
Mihaela, tare furioasa esti. In locul tau m-as intreba foarte serios pe cine sunt eu asa de suparata.Si de ce. da nu trisa, raspunde-ti sincer.

In alta ordine de idei: dureaza al naibii de mult sa faci o formare in psihoterapie, e un consum nervos enorm si o incarcatura emotionala fantastica. Nu mai spun de sutele de ore de autocunoastere pe care le faci in timpul formarii care te pun fata in fata cu toti demonii si fantomele din tine si din trecutul tau.
Nu mai catalogati, etichetati si emiteti judecati de valoare daca nu ati fost in situatia de a face o formare in orice metoda de terapie.

Fii TU disponibil cand vrea copilul, nu-l fa pe el disponibil cand vrei tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ashera

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela

Am avut norocul sa cunosc niste PROASTE care au avut bani sa-si faca un cabinet de picai in fund din banii sotilor si care iti luau o gramada de bani doar pentru ca aveau tupeu. In calitate de cunostinte am putut vedea cu ochiul liber ca erau niste tampitele.


StMihaela, te rog, spune-ne si noua despre cine este vorba. Eu sunt acum in situatia de a merge la un psiholog, si tot caut pe net informatii despre diverse cabinete. Pur si simplu nu stiu la cine sa merg... Macar sa stiu la cine sa nu merg


Pe doua le-am cunoscut acum zece ani. M-am straduit sa-mi amintesc cum le cheama, dar nu mai stiu , imi amintesc ca una avea cabinetul pe strada ce leaga P-ta Unirii de P-ta Libertatii si una pe strada Cluj, in diagonala cu Casa Tinerelului, vis-a-vis de benzinarie. Nu cred ca e de prea mare ajutor, ca a fost tare demult si poate s-au mutat.
La cele la ca nu le-am fost paciente nu e corect sa le nominalizez pe forum, in lipsa, fiindu-mi si cunostinta apropiate. Florina, Raluca. Daca dai peste o Raluca sau Florina iti trimit numele de familie si pe PM.
Alta e la pensie. A ignorat toata viata ca are diabet si la 50 de ani a lovit-o toata ignoranta asta ca un bumerang si de e distrusa. La ce sa-i mai dau numele?
Cea la care m-a trimis acum trei luni doctorita de familie nu stiu cat de buna e pe termen lung, dar atat de urat a vorbit cand am discutat prima oara ca nu mi-a mai trebuit. Tot ce o interesa erau banii. Lucreaza in doua locuri si daca vin, sa vin la cabinetul din Str. Titulescu nu dincolo, ca dincolo nu e cabinetul ei, e angajata, nu castiga atata si daca vreu sa vin acolo, pentru asta ce o mai deranjez Am aruncat biletul cu numele si telefonul ei, dar daca vrei, ma straduiesc sa fac rost din nou de nume si ti-l trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Mihaela, multumesc
Am vrut sa-ti trimit PM, dar vad ca nu il ai activat.
Mi-am facut o programare ptr marti.... Iti pot spune dupa ce merg parerea mea despre respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole1975 spune:

vreau sa iti precizez urmatoarele: facultatea de medicina dureaza 6 ani nici mai mult nici mai putin, iar un absolvent de psihologie dupa 3 ani de facultate, pentru a putea practica psihoterapia are nevoie de 5 ani de supervizare, iar masterat-ul dureaza 2 ani, legat de munca in invatamant a psihologilor sunt de-acord cu tine, dar in rest ...

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t

StMihaela, cu scuzele de rigoare, e amuzanta interventia ta, insa cata vreme nu ai habar de ce vorbesti...mai bine nu o faci. Nu vreau sa intram in polemici, dar cata vreme pentru tine un psihiatru e tot una cu un psiholog, cata vreme nu ai habar ce presupune formarea unui terapeut, care nu e nicidecum un medic ca sa-l compari cu ginecologul, iar psihiatrul care e medic, e la fel de subventionat de la bugetul de stat cum e si cardiologul (dar iti da mana sa te duci la el fara sa-i bagi plicul in buzunar?-asta e o alta intrebare...),nu cred ca poti emite pareri. Si iti doresc sa nu fie niciodata nevoie sa vizitezi un psihiatru, un psiholog insa poate fi de dorit, si nu numai pentru tine, pentru oricine.



Cred ca tu citesti printre randuri.
1.Un absolvent de medicina cu specializare poate fi psihihoterapeut, un absolvent de psihologie, cu toate specializarile, nu poate fi medic.
2.Stiu foarte bine diferenta dintre un medic psihiatru - care face 4 ani de Medicina si nu mai stiu cati de rezidentiat si specializare
si un psiholog, care face 3 ani la Facultatea de Sociopsihopedagogie si un an de master. Dupa care, daca nu are suficienti bani si pile sa intre in colegiul psihologilor (parca asa se numeste, imi cer scuze daca gresesc) poate sa se angajeze in invatamant, cu toata pasiunea si cunostintele lui. Am avut norocul sa cunosc niste PROASTE care au avut bani sa-si faca un cabinet de picai in fund din banii sotilor si care iti luau o gramada de bani doar pentru ca aveau tupeu. In calitate de cunostinte am putut vedea cu ochiul liber ca erau niste tampitele.
Sunt si oameni care au daruire, pasiune, inclinatie si multe cunostinte, dar pana sa ajung sa fac diferenta, nu am nici timp nici bani de risipit.

Si totusi, un medic nu are de ce sa fie considerat mai prejos decat pretiosul tau de psihoterapeut. Ca sunt si medici-rebuturi, asta e alta treaba si deja sunt off-topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ashera

Mihaela, multumesc
Am vrut sa-ti trimit PM, dar vad ca nu il ai activat.
Mi-am facut o programare ptr marti.... Iti pot spune dupa ce merg parerea mea despre respectiva.



Nu stiu de ce nu e activat PM-ul. Cum sa il activez eu?

Te rog sa ne ti si pe noi la curent. Pe mine, cel putin, chiar ma intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Dr. Cristian Andrei, portret de psihiatru într-o tara isterica. \"Femeile n-au prietene sii barbatii sunt curve!\" > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/dr-cristian-andrei-femeile-n-au-prietene-si-barbatii-sunt-curve-952939.html#ixzz2HnPevQZR
EVZ.ro

Stiu ca e un reportaj mai vechi dar eu acum l-am vazut.
Bietul domn doctor are nevoie sa primeasca cateva sedinte de psihoterapie prin Skype.
Si eu care credeam ca doar alea de la videochat si obezele morbide din America care primesc bani ca sa infulece live castiga in modul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu am dat pe sedinta acum cativa ani 150 RON in Medcare pentru copil, am fost cateva sedinta si mi s-au parut niste bani investiti cu mare folos. Face parte din principiile terapiei sa constietizezi ca platesti, sa fii constient ca faci un efort intai material si mai apoi psihic pentru terapia aia. Psihologia ca si produs de masa nu prea are efect terapeutic, puteti da un google sa va lamuriti exista o multime de literatura pe tema asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu nu am dat in 2011-pana in prezent atatia bani cat ati dat unele dintre voi cu ani in urma. Nici pentru mine, nici pentru copil.

Insa banuiesc ca pretentiile materiale cresc cu cat orasul e mai mare.

Mergi la inceput