Tarife psihoterapie?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Chiar zilele trecute era la o emisiune renumitul Dr. Cristian Andrei si, intrebat fiind cat costa o sedinta de terapie, a raspuns 'intre 300.000 si doua milioane".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

50-80 ron, depinde ce anume cauti. exista tarife minimale, stabilite de colegiul psihologilor. daca mergeti la psihoterapeut si va indoiti de pregatirea lui profesionala, solicitati sa vedeti atestatul de libera practica. sau puteti cauta in listele de aici: www.copsi.ro - trebuie atestat de libera practica - psihologie clinica- psihoterapie - cu mentiunea tipului te terapie in care psihologul este format.

aveti grija sa nu ajungeti pe mana sarlatanilor, indiferent ce rpeturi practica ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui floric_ea

50-80 ron, depinde ce anume cauti. exista tarife minimale, stabilite de colegiul psihologilor. daca mergeti la psihoterapeut si va indoiti de pregatirea lui profesionala, solicitati sa vedeti atestatul de libera practica. sau puteti cauta in listele de aici: www.copsi.ro - trebuie atestat de libera practica - psihologie clinica- psihoterapie - cu mentiunea tipului te terapie in care psihologul este format.

aveti grija sa nu ajungeti pe mana sarlatanilor, indiferent ce rpeturi practica ei.


La un cabinet de psiho+psihiat.: sedinta de o ora = 25-90 RON. Adica foarte variat... Depinde si de oras, esti din Bucuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Mie mi se pare mult. Ar trebui ca orice om sa poata beneficia de consultatii de specialitate.
Asa cum ai dreptul la un consult ginecologic, oftalmologic, ORL etc
Sau medicina lor e mai cu mot?
Stai ca unii nici nu sunt medici, sunt psihologi care au terminat 3 ani de facultate dupa care au avut finantarea necesara sa se bage in colegiu.
Sau... daca esti "dus cu capul" esti destul de dus cat sa dai atat?
A nu se simti nimeni jignit, si eu sunt dusa, ar trebui sa trec pe la un psihiatru, dar nu am timp si mi-e teama sa nu dau peste te miri ce handicapat de medic care sa ma scoata de pe linie de tot

Inca mai sper ca daca cred in Dumnezeu si imi pot pune intrebarile potrivite la care sa gasesc raspunsurile problemelor mele, fac mai mult decat un medic fara constiinta care sa ma caute, adaaanc, in buzunare nu in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

StMihaela, cu scuzele de rigoare, e amuzanta interventia ta, insa cata vreme nu ai habar de ce vorbesti...mai bine nu o faci. Nu vreau sa intram in polemici, dar cata vreme pentru tine un psihiatru e tot una cu un psiholog, cata vreme nu ai habar ce presupune formarea unui terapeut, care nu e nicidecum un medic ca sa-l compari cu ginecologul, iar psihiatrul care e medic, e la fel de subventionat de la bugetul de stat cum e si cardiologul (dar iti da mana sa te duci la el fara sa-i bagi plicul in buzunar?-asta e o alta intrebare...),nu cred ca poti emite pareri. Si iti doresc sa nu fie niciodata nevoie sa vizitezi un psihiatru, un psiholog insa poate fi de dorit, si nu numai pentru tine, pentru oricine.
Revenind la subiect, in functie de tipul de terapie, formarea si rangul terapeutului-fiindca sunt cei cu drept de practica sub supervizare, cei cu practica independenta si cei formatori, preturile din cunostintele mele variaza intre 40 si 100 de RON/sedinta. 2 mil mi se pare absurd pentru o sedinta de psihoterapie. In functie de tipul de terapie urmat, frecventa sedintelor este intre 1 si 3 pe saptamana, cata vreme clientul sau terapeutul in functie de problematica respectiva, nu solicita altceva.

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t

StMihaela, cu scuzele de rigoare, e amuzanta interventia ta, insa cata vreme nu ai habar de ce vorbesti...mai bine nu o faci. Nu vreau sa intram in polemici, dar cata vreme pentru tine un psihiatru e tot una cu un psiholog, cata vreme nu ai habar ce presupune formarea unui terapeut, care nu e nicidecum un medic ca sa-l compari cu ginecologul, iar psihiatrul care e medic, e la fel de subventionat de la bugetul de stat cum e si cardiologul (dar iti da mana sa te duci la el fara sa-i bagi plicul in buzunar?-asta e o alta intrebare...),nu cred ca poti emite pareri. Si iti doresc sa nu fie niciodata nevoie sa vizitezi un psihiatru, un psiholog insa poate fi de dorit, si nu numai pentru tine, pentru oricine.



Cred ca tu citesti printre randuri.
1.Un absolvent de medicina cu specializare poate fi psihihoterapeut, un absolvent de psihologie, cu toate specializarile, nu poate fi medic.
2.Stiu foarte bine diferenta dintre un medic psihiatru - care face 4 ani de Medicina si nu mai stiu cati de rezidentiat si specializare
si un psiholog, care face 3 ani la Facultatea de Sociopsihopedagogie si un an de master. Dupa care, daca nu are suficienti bani si pile sa intre in colegiul psihologilor (parca asa se numeste, imi cer scuze daca gresesc) poate sa se angajeze in invatamant, cu toata pasiunea si cunostintele lui. Am avut norocul sa cunosc niste PROASTE care au avut bani sa-si faca un cabinet de picai in fund din banii sotilor si care iti luau o gramada de bani doar pentru ca aveau tupeu. In calitate de cunostinte am putut vedea cu ochiul liber ca erau niste tampitele.
Sunt si oameni care au daruire, pasiune, inclinatie si multe cunostinte, dar pana sa ajung sa fac diferenta, nu am nici timp nici bani de risipit.

Si totusi, un medic nu are de ce sa fie considerat mai prejos decat pretiosul tau de psihoterapeut. Ca sunt si medici-rebuturi, asta e alta treaba si deja sunt off-topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela
Am avut norocul sa cunosc niste PROASTE

cred ca mai degraba a fost un mare ghinion. cred ca aici e problema...nu poti emite pareri numai pe baza uscaciunilor, ca fiecare padure le are. in continuare sustin ca nu stii ce presupune sa te formezi intr-o anumita terapie,cati ani presupune si ce eforturi. formarea personala a terapeutului care e cea mai importanta pe langa cursurile scolare de orice fel, plus experienta clinica facuta sub supervizare, un fel de rezidentiat.asta nu inseamna ca sunt toti buni si valabili. nu stiu cu ce te ocupi insa nu cred ca ar fi binevenita o parere apriori generalizata asupra meseriei pe care o ai, concluzie la care as ajunge in urma cunoasterii...unor proaste.
Citat:
citat din mesajul lui StMihaela
Si totusi, un medic nu are de ce sa fie considerat mai prejos decat pretiosul tau de psihoterapeut. Ca sunt si medici-rebuturi, asta e alta treaba si deja sunt off-topic.

nu consider nici un medic mai presus sau mai prejos de un psiholog, fiindca am bunul simt sa nu compar mere cu pere. nu inteleg de unde ai tras tu concluzia asta....si mai ales de ce ar putea sa-si doreasca un psiholog sa devina medic? ca sa-si masoare muschii cu cineva? sau de ce? daca vrea sa fie medic atunci n-are decat sa urmeze medicina...dar nu inseamna nicidecum ca e un incompetent fiindca nu e medic, iar tu nu ai pregatirea necesara sa poti formula o asemenea concluzie asupra competentei psihologilor cata vreme tu iti pui problema sa urmezi un soi de terapie cu un psihiatru, doar pentru ca e medic, dar nu intelegi ca problemele pe care le trateaza ei sunt unele foarte complicate,cu care inca o dat iti urez sa nu ai de-a face...
deja am degenerat mult de la subiect, putem continua pe privat aceasta dezbatere sa nu plictisim pe nimeni

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t
ce presupune sa te formezi intr-o anumita terapie,cati ani presupune si ce eforturi. formarea personala a terapeutului care e cea mai importanta pe langa cursurile scolare de orice fel, plus experienta clinica facuta sub supervizare, un fel de rezidentiat.asta nu inseamna ca sunt toti buni si valabili.


Deci raspunsul la intrebarea initiala e ca 10% din psihoterapeutii din Bucuresti si 1% din tara merita platiti. Cu ce sume, asta depinde de pregatirea lor. Restul sunt sarlatani si nu merita platiti.

Daca vrei sa-ti povestesc despre ce pregatiri fac majoritatea psihoterapeutlor de pe la noi, asa e cum zici tu, o poveste lunga, si mai bine continuam polemica pe privat.

Sa dea Dumnezeu ca tu sa fi unul din cei buni si sa ramai cu constiinta (si naivitatea) de acum si peste 10 ani. Iti urez mult succes si sa nu ne uiti cand vei ajunge mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

e trist sa crezi o buna constiinta profesionala inseamna naivitate, dar poate vorbesti din experienta...eu pana una alta sunt arhitect. si unul bun cred, nu cred ca e vorba de meserie aici, ci de cum e omul in sine. si sunt convinsa ca si ca psiholog as fi la fel de buna si daruita, si mai spun ca si cunosc implicata fiind in ce presupune formare unui terapeut, destui psihologi care tin la deontologia profesiei si care nu sunt sarlatani. in rest nu merita sa continuam discutia fiindca e pur si simplu vorba de viziuni diferite. daca pentru tine contactul cu niste rebuturi, care exista si in medicina si in orice meserie, te-a adus sa faci statistici de genul 10% sunt valabili si restul de aruncat la gunoi...eu nu tin sa mai continui nici o discutie fiindca nu-i vad sensul. gaseste-ti tu alinarea unde crezi, dar nu dezarma cu asemenea ignorante oameni care poate chiar au nevoie de ajutor dar din cauza unor preconcepte de genul asta, continua sa traiasca un calvar in loc sa apeleze la un profesionist.
numai bine

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Cine ne ajuta?
Va rog sa ne spuneti psihoterapeuti buni. Si nu numai in Bucuresti, ci si in tara.

ralu_t iti raspund pe privat, ca altfel cu tine nu se mai termina niciodata

Mergi la inceput