veruca plantara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

se pot trata cu acid salicilic, lichid, le "arde" si usuca, in citeva zile - important este sa fie scos tot snopul de radacinute uscate, altfel cele ramase se pot remultiplica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

Fete dragi spuneti-mi si mie veruca este acelasi lucru ca si durionul plantar?
Mie mi s-a pus acest diagnostic dupa ce mi-a aparut in talpa o umflatura mare si dureroasa. Medicul mi-a dat tratament cu unguentul Tractopon, si umflatura s-a ameliorat putin, dar tot ma doare... in plus, au aparut in jurul ei o "salba" de 6-7 umflaturi mici, dureroase si ele...
Aveti idee ce ar putea fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

nu stie chiar nimeni...
Macar spuneti-mi cum e cu cauterizarea? La cata vreme dupa asta se poate calca cu talpa respectiva? Trebuie sa-mi iau cateva zile libere de la serviciu? Spuneti-mi si mie pleeeeeeeeeasee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Eu am avut un neg (veruca) in talpa si unul mai sus de calcai, cu vreo 13 ani in urma. Am rezolvat problema chirurgical, deci fara cauterizare. Am scapat de cel de deasupra calcaiului, dar in talpa mi-a ramas un fel de gaura care s-a intarit in timp pe margini. Cand merg mult pe jos ma doare un pic, dar e suportabil. Nu stiu cum doare dupa cauterizare, dar dupa interventia chirurgicala nu am putut pune imediat piciorul in pamant si, in plus am cam ametit nu mai tin minte daca era de la anestezie sau de la faptul ca am cam pierdut mult sange... Oricum, se reface repede...

Bafta andreea!

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

Multumesc Elise, ma tot dor si inca nu am curaj sa le cauterizez...dar o s-o fac pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

am avut asha ceva pe timpul sarcinii. este un virus, care apare pe fondul imunitatii slabe. m-am chinuit toata sarcina, insa imediat ce am nascut a disparut

problema a fost ca a luat si sotul meu, iar el nu s-a lasat pana nu a gasit un tratament, ca nu o putea suporta (eu am rezistat eroic...nici prin cap nu mi-a trecut sa caut tratament), plus ca incepusera sa apara multe altele in jurul ei.
a gasit niste plasturi de la Scholl, se numesc "Verruca removal system", pe baza de acid salicilic. se gasesc in farmacii, dar si la magazinele Kaufland, pe la raionul cu pietre de calcaie, pile de unghii...

tratamentul e asha: se spala bine pe picioare si dupa ce pielea este ff bine uscata se aplica un plasture exact pe veruca. lipiciul de pe palsturi nu tine f bine, asha ca sotul meu punea pe deasupra si leucoplast. se tine 24 acest plasture, apoi se schimba, repetand procedura. in cateva zile trece! pielea se face alba si veruca va cadea. va mai dura cateva zile pana se vindeca bine

daca le tai, se inrautateste situatia!!

sanatate!!

blog cu basca

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Eu nu prea cred ca are legatura cu sistemul imunitar, sunt foarte "tare" la capitolul asta, si tot am doua veruci de 2-3 mm in talpa. Nu ma dor sau deranjeaza deloc, dar totusi as vrea sa le vad disparute. O data mai demult a mers cu rostopasca, acum am incercat de cateva ori si nu a avut nici un efect. In schimb sotul meu care nu sta asa de bine cu imunitatea nu are si nu a avut niciodata, sa nu mai spun ca ne purtam unul altuia pantofii de casa... A, si inca ceva, el face herpes de cateva ori pe an, eu niciodata. Cred ca pur si simplu purtam unii dintre noi anumiti "microbi" si cand ii apuca se declanseaza. As incerca si eu plasturii de la Scholl.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

A trecut un pic de cand am scris aici si vreau neaparat sa va spun ca am scapat (sper ca definitiv) de veruci cu produsul Cryopharma. Intre timp numarand verucile de pe talpa ajunsesem la impresionantul numar de ...12. cateva mai mari ma dureau ingrozitor, calcam strangand din dinti.
Am zis ca inainte de cauterizare sa incerc si asta, sa nu zic ca n-am incercat. Am urmat instructiunile din prospect (se da cu spray pe un buretel, apoi se aplica buretelul pe veruca), apoi am asteptat. Timp de doua saptamani nu s-a intamplat nimic, deja ma gandeam ca l-am luat degeaba. Insa exact dupa doua saptamani una din veruci a inceput sa ma manance (ca atunci cand exista o coaja care trebuie sa cada) si apoi a trecut! Imediat am mai luat un Cryopharma si am repetat operatia, si iarasi in doua saptamani au mai disparut cateva. Complet au disparut abia dupa a treia aplicare (cu un interval de doua saptamani intre ele), dar macar am scapat de cauterizare si de doctori.
Bineinteles ca in aceasta perioada le-au aparut si celor mici (am inteles ca fiind virus se transmite f. usor) dar le-am dat imediat cu Duofilm si au disparut, n-au apucat sa se extinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_mg

A trecut un pic de cand am scris aici si vreau neaparat sa va spun ca am scapat (sper ca definitiv) de veruci cu produsul Cryopharma. Intre timp numarand verucile de pe talpa ajunsesem la impresionantul numar de ...12. cateva mai mari ma dureau ingrozitor, calcam strangand din dinti.
Am zis ca inainte de cauterizare sa incerc si asta, sa nu zic ca n-am incercat. Am urmat instructiunile din prospect (se da cu spray pe un buretel, apoi se aplica buretelul pe veruca), apoi am asteptat. Timp de doua saptamani nu s-a intamplat nimic, deja ma gandeam ca l-am luat degeaba. Insa exact dupa doua saptamani una din veruci a inceput sa ma manance (ca atunci cand exista o coaja care trebuie sa cada) si apoi a trecut! Imediat am mai luat un Cryopharma si am repetat operatia, si iarasi in doua saptamani au mai disparut cateva. Complet au disparut abia dupa a treia aplicare (cu un interval de doua saptamani intre ele), dar macar am scapat de cauterizare si de doctori.
Bineinteles ca in aceasta perioada le-au aparut si celor mici (am inteles ca fiind virus se transmite f. usor) dar le-am dat imediat cu Duofilm si au disparut, n-au apucat sa se extinda.




Mai ieftin , simplu si fara batai de cap este cu rostopasca.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mie mi-a aparut un sg. neg pe un deget la mana dreapta... la inceput nu am deranja, si l-am lasat in pace, o vreme... dar s-a marit... am luat plasturi de la scholl... si intr-o sapt. scapasem de el.
Insa dupa aprox. o luna... in loc de un neg, aveam 10 pe acelas deget Si inca unul pe degetul de langa.
I-am dat cu diverse: rostopasca, plasturii de la scholl, duofil... o parte au disparut si nu au reaparut nici dupa niste luni, dar o parte au ramas (vreo 5 pe degetul cu pricina plus 2 pe degetele de langa )
Acum nu mai stiu ce sa le fac... nici asa nu-mi place sa-i las... dar nici sa-i ard iarasi cu diverse solutii si in loc de 1 sa apara 10

As incerca si cu ceva de al plafar... dar ce???
Rostopasca (palta, rupta de pe strazi ) n-a avut efect deloc.
Si ar trebui sa iau si vitamine... pt. ca am observat ca am perioade cand se retrag singuri, iar apoi perioade cand cresc la loc... clar si imunitatea are un rol. Dar de dsiaprut nu vor disparea doar cu vitamine... pt. ca undeva, in piele, raman... chiar daca nu se vad decat daca te uit f. atent.



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput