hemangiom plan

hemangiom plan | Autor: aka29

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu s-a nascut cu mai multe pete printre care un hemangiom plan pe frunte in forma de floare si cateva pete mici rosii pe ceafa. A fost consultat de doi medici care mi-au spus ca va disparea in timp. Ieri am fost la al treilea pentru niste bubite si cand a vazut pata a zis ca s-ar putea sa nu se duca. Daca aveti copii care s-au nascut cu hemangiom pe fata va rog sa-mi spuneti daca a disparut in timp sau daca ati vazut vreo ameliorare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Dispare stai linistita.Fetita mea a avut si a disparut in cateva luni.pata rosie de la ceafa a mai ramas dar se vede doar cand ii fac baie.

adelina si piticii
Vacanta 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

la noi au disparut dupa virsta de un an. Se mai vede cind plinge, dar foarte vag. Nu credc aerau inca hemangioame, erau pete rosii pe ceafa si pe o pleoapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Cel mic s-a nascut cu hemangiom dar pe spate. Doctorul ne-a zis ca s-ar putea sa se retraga pana la 11 ani (nu un an, unsprezece), daca nu se modifica sa il lasam in pace. Apoi, daca nu dispare sa mergem la dr ca sa il scoata.
Am inteles tot atunci la consult ca nu e bine daca sunt mai multe chestii din astea..dar nu mai retin de ce.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

briana aa vut pe cap vreo doua si au disparutin primele 6 luni. In schimb luna asta i-a aparut unul pe picior. nu stiu dc sa merg la medic sau nu.

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Viatza intre roz si bleu
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Lui Dani i-a trecut V-ul din frunte cam pe la varsta de 13-14 luni. Petele de la ceafa inca se mai vad...are 2 ani si 3 luni.

Cu cat au pielea mai alba cu atat trec mai greu. Dani al meu e alb

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka29 spune:

Mersi tare mult de raspunsuri. Am fost deja cu el la inca 2 medici pediatrii si ambii mi-au spus ca se va duca in timp pentru ca este doar pe piele. Numai doctorita de familie insita ca nu vrea sa-mi faca vaccin din cauza petei. Ieri am sunat-o pe doctorita de familie la care a fost inscris in prima luna si mi-a spus ca nu are nicio legatura cu vaccinul. Daca nu vrea sa faca vaccinul cred ca ma mut la alt doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancaiordan spune:

Bune fetelor,
Fetita mea s-a nascut cu 5 hemangioame raspandite pe tot corpul, insa din fericire nu pe fata.In cazul in care sunt asa multe, ti se cere sa faci ecografii abdominale si transfontanelare - pentru ca hemangioamele sunt niste anomalii al vaselor de sange - si trebuie sa te asiguri ca aceste anomalii nu exista si pe organele interne, pe creier.Ale noastre nu s-au modificat semnificativ (fetita are 1,6 ani) - asa ca stam si asteptam sa dispara...
Daca nu dispar, cresc mari, sunt in zone in care incomodeaza sau sunt inestetice se pot indeparta chirurgical sau cu laser - dar e mai bine sa ai rabdare, poate nu o sa fie necesar.

Bianca, mami de Maya
Blogul meu organic http://organicka.ecosapiens.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

buna!fetitza mea a facut un hemangiom.....din pacate nu mai stiu ce tip, cand avea 2 ani si 4 luni.am observat pe fruntea ei, mai intai un punct rosu. in timp s-a marit pana ajunsese ca un bob de piper.de vreo 2 ori l-a rupt in timpul somnului si a sangerat abundent(am avut in casa un hemostatic, din fericire). Dupa sperieturi si cautat pe net, plus consult la diversi medici, am ajuns la un dr care ne-a rez prb.Cateva sedinte laser si acum suntem ok. Dr respectiv lucreaza la Policlinik SRI, insa, spre norocul nostru, l-am gasit si la un cabinet particular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Si Leia mea a avut un hemangiom piciorus. Dr mi-a spus sa nu imi fac griji, ca la inceput se va mari, apoi se va retrage. Asa a fost. Acum la un an si 3 luni, mai este doar o mica umbra, ca o vanataie. Cred ca se va retrage definitiv. Mi-a zis ca, in niciun un caz, daca voi consulta alt medic, sa nu o operez, ca e destul de complicata operatia si nu are sens. Si eu am avut pe cap 2 cand m-am nascut si au disparut la cativa anisori, 3-4 ani, din cate isi aduce amminte mama.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiyki spune:

Buna seara,fetelor,
Sunt membru de mult timp si urmaresc mult acest forum,dar am scris destul de putin.Azi a venit randul meu sa va cer ajutorul.Chiar in urma cu cateva ore fetita mea de 5 ani jumate a fost diagnosticata cu rabdomiosarcom embrionar.V-as ruga daca stiti ceva despre acest subiect,daca este cineva care a trecut prin asta si poate sa-mi spuna ceva despre acest diagnostic as fi foarte incantata.Am inceput sa cautam pe net in acest moment,dar nu stim incotr-o sa o apucam.Va multumesc.Diana si Alex(baietelul meu de 3 ani si jumatate sunt iubirile mele.

Mergi la inceput