David, de la fasolica la soricutz

David, de la fasolica la soricutz | Autor: malinas

Link direct la acest mesaj

octombrie 2006, disctie pe messenger.
eu: stii, eu vreau copii.M-am gandit ca e bine sa-ti zic ce vreau de la viata.
el: si eu vreau copii, la un moment dat.
Bun asa, ma gandesc eu.Ne cunosteam de 1-2 saptamani.

decembrie 2006, discutie face to face.
eu: stii, eu vreau copii.
el: bine, hai sa facem analize sa vedem daca suntem sanatosi.

Ianuarie 2007.Facem analize, ies prost, ne tratam, facem analize, ies bine.Discutie face to face.
eu: stii, eu vreau copii.
el: si eu vreau, dar acum nu e momentulNe cunoastem de catev luni, e prea devreme.
eu (suparat a): bine, in urmatarele 6 luni nu mai deschid acest subiect, dar dupa aceasta perioada vreau sa hotaram:alba sau neagra.
el: bine.

Iulie 2007. Discutie face to face.
eu: stii, au trecut 6 luni.Ce facem?Facem si noi copii?
el: hai sa repetam analizele, sa vedem ca suntem sanatosi.

Facem analize, ies bine.
El: ok, renuntam la anticonceptionale si incercam dupa ce ne protejam cu prezervativ cateva luni.Mancam cat mai sanatos si facem cat mai mult sport.vreau sa fim in cea mai buna conditie fizica cand concepem copilul.
Eu - fara replica, imi venea sa ma dau cu capul de pereti.Pentru mine trecea timpul, parca, fara rost.

Decembrie 2007.Discutie face to face.
El: ce vrei cadou de Craciun?
Eu: nu conteaza, ce-o fi.Dar, de 8 martie vreau o burta mare.
El: nu cred ca se poate, mai sunt doar 3 luni pana pe 8 martie, nu ai cum sa ai burta mare.

Ianuarie 2008.Discutie face to face.
El:Cred ca ar fi cazul sa incepi sa iei acid folic si sa renuntam la prezervativ.
Eu :zambesc tamp, dar imi venea sa chiui de fericire.

5 Martie 2008.Discutie face to face.
Eu: Auzi, stii ca mi-a intarziat si de obicei vine ceas.
El: Hai sa nu facem speculatii, cumparam un test si vedem.

6 Martie 2008. Dimineata in drum spre birou intru la o farmacie.Cateva persoane in fata si un bunic povestea cu o farmacista despre nepoti.Ajung in fata si:
eu:un test de sarcina si visin.
tataie: si daca o sa fie baiat?
eu (ma uit la el prostita si ma gandesc:cum de-o sti ca noi vrem fata?): sanatos sa fie, nu conteaza daca e baiat sau fata.

6 martie, seara.Discutie face to face.
Eu: am cumparat test de sarcina, vrei sa-l fac acum sau dimineata?
el: cum e mai bine?
Eu: dimineata e mai relevant.
el:Ok,il facem dimineata.

7 martie,dimineata.Fac testul, il las in baie si plecsa ma imbrac.
el:eii, cum e testul?
eu (fara sa-l fi vazut): cum sa fie,2 linii, asa cred.Du-te sa vezi...sau vrei sa ma duc eu.

Ma duc...siiiiiiiii, 2 linii.Iupiiiiiiiiii ... o sa avem un bebe.

O saptamana am cautat un medic care sa ma convinga si in cele din urma pe 19 martie m-am dus la control, la primul control.L-am vazut pe ...fasolica, asa l-am botezat.Era mare si bine infipt.Cumva stiam ca e baiat, dar impreuna am decis ca e fata si ne-am apucat sa cautam nume de fete.Aveam DPN: 9-10 noiembrie.

Am facut toate analizele ce se puteau face, ca sa ne asiguram ca fasolica e bine.Am facut si amniocenteza si a iesit bine si am avut confirmarea faptului ca o sa fie BAIAT, nu fata.Aveam nume, de fata, Daria.Stiam ca e baiat de la 17 saptamani, dar nu am fost capabili sa ne hotaram asupra unui nume.

Primul nume pe care l-am propus eu a fost David.Dar a fost respins.Decisesem impreuna sa-i punem un singur nume, si fiecare dintre noie sa aiba drept de veto la propunerile celuilalt.Singurul nume asupra caruia am cazut amandoi de acord, fara a fi 100% convinsi, a fost Vlad / Vladimir.Apoi, in diverse etape, am mai adaugat la lista de nume posibile Sergiu si Emanuel.

Am avut o sarcina usoara, fara complicatii, fara probleme, fara greturi mari.Nu am putut sa mananc carne si ciocolata.Tatii statea mereu cu gura pe mine: proteine, unde sunt proteinele?

cand fasolica avea 4luni am hotarat sa ne casatorim, astfel incat sa avem toti acelasi nume cand se va naste.Am depus hartiile la primarii si ne-am anuntat parintii.Parintii lui au zis ca ar vrea sa facem si nunta, acolo, la ei in sat.Sunt oameni importanti si toata lumea ar vrea sa vina la nunta.Zicem OK, dar noi nu avem timp sa ne ocupam, le dam bani dar de restul trebuie sa se ocupe ei.Peste o saptamana ne anunta ca au facut lista si sunt...120 de persoane. Ooooooo, doamne.Eu ma gandisem ca facem o petrecere mica, nu m-am gandit sa-mi iau rochie si tot tacamul.Eram la a doua casatorie, nu-mi venea sa ma imbrac mireasa (desi nici prima data nu m-am imbracat).L-am intrebat daca e ok sa ma imbract cu rochia albastra.S-a uitat lung la mine si nu a zis nimic, dar din privirea lui am inteles ca nu este Ok.Asa ca mi-am cumparat o rochie crem, eleganta, de mireasa.A fost o nunta foarte frumoasa, avand in vedere ca am organizat-o in 2 saptamani. Am dansat (nu foarte mult, ca sa nu-l deranjam si sa nu-l obosim pe fasolica), am mancat si...am facut singurul exces din toata sarcina...am baut un pahar de colo.Oricum, nu am baut nici un gram de alcool cat am fost insarcinata, nu am fumat (ma lasasem de fumat din septembrie 2006) si am evitat sa mergem in locuri in care se fuma.

Dupa nunta am plecat in concediu, in grecia, iar cand ne-am intors l-am dus la concert la Metallica.In septembrie l-am dus la concert la Leonard Cohen, dupa ce in august am fost la Timisoara.Ne-am plimbat toata sarcina si ne-am simtit bine.Am avut mereu grija ce mananc si sa fac miscare.Din saptamana 28 am inceput sa fac gimnastica speciala pt gravidute.Mi-a prins bine cand am naascut.

Pe 8 noiembrie dimineata am inceput sa pierd din faimosul dop gelatinos.dacanu ar fi fost cu firicele de sange cred ca nu as fi vazut.I-am zis sotului ca bebe nu o sa vina fiindca noi nu ne-am hotarat ce nume sa-i punem. "Daca nasc azi ce nume ii punem?" "M-am gandit, ii punem numele David, e un nume puternic si frumos."

Pe 9 noiembrie la ora 3 dimineata au inceput contractiile.Dureroase si destul de regulate, la 8-10 minute.La ora 6 am zis ca e cazul sa plecam la spital.Sotul m-a intrebat daca are timp sa faca un dus.Cat se spala el frecventa si intensitatea contractiilor s-a micsorat, asa ca am decis sa mai asteptam.La ora 17 l-am sunat pe medic, incepusem sa fac frisoane la fiecare contractie.M-a chemat la spital, era de garda.Cand am ajuns, m-a pus la monitorizare si mi-a zis..."Sa stii ca nasti azi" . Si, asa a fost, dupa 24 de orede la debutul contractiilor fasolica s-a gandit sa vina.La 3.32 a iesit la lumina.Nu tipa, nu plangea, nu zicea nimic.Doctorii il invarteau si-l roteau iar eu intrebam ca un disc stricat: "ce are?de ce nu plange?ce are?"Si dupa cateva secunde, ce parca au fost o vesnicie a inceput sa tipe, nu plangea, tipa, dar a fost cel mai frumos sunet pe care l-am auzit.Iar medicul mi-a zis: "Nu are nimic, a fost mai lenes, atata tot.Ce nume are?" Pai, ce sa zic, trecuse 8, trecuse chiar si 9 noiembrie, deci nu stiam daca David mai e sau nu valabil."Nu ne-am hotarat ce nume sa-i punem." "poate va hotarati zilele astea, ca sa-l scoateti din maternitate."

Dupa ce m-au dus inapoi in sala de travaliu l-am sunat repede pe sot, nu stiam daca stie ca am nascut.trebuia sa-i zic.Mi-a raspuns cu o voce evident emotionata si mi-a zis:"Sunt cu bebe!".Acum cateva zile imi povesteste:
"Si infirmiera care-l tinea in brate imi zice: Pai, faceti-i poze. Dar eu ii zic:pai n-am cu ce, ca n-am aparata.Iar ea zice: pai, cu telefonul. AAAAAaa, da.Multumesc."Si asa avem poze cu soricutul nostru la cateva minute dupa ce s-a nascut.

Asa a aparut pe lume soricutul nostru, ingerasul si dragostea noastra.Are 4 luni si o zi, si nu a trecut zi de cand s-a nascut sa nu ma minunez de ce am reusit sa facem.Nu-mi vine sa cred ca e al meu, ca e al nostru, ca am reusit.E cea mai mare realizare a mea, a noastra.

Monicus, multumesc ca m-ai inspirat si am scris si eu povestea lui David.
Si uite asa, intr-o zi cu soare, am incalecat p-o sa si v-am spus povestea, povestilor, de la fasolica la soricut.



Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_____________________
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Frumos povestit tot evenimentul .Sa fiti fericiti impreuna cu "fasolica...soricutul...voinicelul " vostru

Criss de Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez
PovesteaNasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Superrr
sa va traisca sa fie sanatos!!!


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

frumoasa poveste.sa vatraisca micutul soricut sa va aduca multe bucurii,sa fie sanatos si norocos.

andreea mami de bibu papacios(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Z_IULIA spune:

Frumos povestit!
M-ai emotionat pana la lacrimi!
Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

Iulia lui Claudiu George (23.04.2002) si Diana Maria (20.12.2008)
http://picasaweb.google.com/savanta.iz/Botez15022009#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Minunata poveste, mami de Fasolica! Sa fiti sanatosi si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti, ca-n povesti!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Doamna FASOLE..sa-ti traiasca FASOLICA-SORICEL....
Superba relatare...MA bucur pentru voi!Sa fiti fericiti si sa va bucurati de David...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Va multumim mult ca ati avut timp sa treceti pe aici si sa cititi povestea noastra.Va multumim de urari si dorim asisderea.Sa aveti zile frumoase si senine, fericire si sanatate.

Va pupa doamna Pastaie, mama de fasolica.

Sorana, fasole a fost ovulul, eu mi's madame pastaie sau teaca, cum iti place tie.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Impresionanta poveste...sa fiti fericiti si sanatosi, mi-a placut atitudinea lui tati...echilibrata si chiar stie...cati ani are?




Denisa, super mami de Leyre Alexandra 08.11.08

www.flickr.com/photos/32020823@N08/" target="_blank">Fotografii noi cu bombonica mea

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mey, dar voi voiati copii sau faceati teste sa zburati in spatiu?
ce atatea discutii si analize? la bebedoi tot la fel abordati problema?



ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Malinas, f frumoasa povestea soricutului David!
Sa va traiasca, sa creasca mare, sa fie sanatos si norocos!
Chiar, mi-aduc aminte cat de nehotarati erati asupra numelui, aveai vreo 4 nume la semnatura

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput