M-am hotarat.........adoptie(59)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Multumesc, Cons. Din pacate nu am obtinut sentinta. De fapt, asteptam din decembrie trimiterea dosarului la tribunal. De ce nu l-au trimis inca???? habar nu am. Nu primesc niciun raspuns.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Anca, ce sentinta? Si cum adica nu ai obtinut nici un raspuns? Pai cand intrebi nu intrebi pina ti se raspunde? Off, bine totusi ca o ai acasa, se va termina si cu restul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Fetelor dragelor, va anunt ca deja m-au sunat de la directie si am stabilit prima intalnire cu as. social.
Am depus dosarul miercuri pe 25, iar azi m-au sunat, am fost surprinsa pt ca mi-au spus ca ma suna dupa o sapt, dar ma bucur ca s-a intamplat asa.

Un sfarsit de sapt plin de soare va doresc.


...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Alecia, Carmenul, va dorim sa cresteti mari, sanatosi, voiosi si sa va bucurati de fiecare clipa impreuna

Doua povesti complet diferite, dar cu acelasi final minunat.

Sper sa va prind si eu si restul colegelor de topic din urma ...

Mi se pare doar mie sau in ultima vreme am auzit doar vesti bune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Buna dragele mele,
Astazi am fost si noi sunati si deja avem emotie pentru prima intalnire.
(Ma gandesc si la catelusul nostru care e tareee zglobiu daca va fii cuminte si primitor sau nebunica ca deobicei si speram sa nu avem o bila neagra pentru ca e cam ACTIV
Noi avem 2 saptamani de cand am depus dosarul si inclin sa cred ca incepe sa se adeverasca ce a precizat presedintele de la ORA si anume sa se ridice un pic birocratia si sa decurga lucrurile un pic mai repede.Sa dea Dumnezeu sa fie asa si sa ne gasim repede copilasii!
SoriLea-bine ca m-ai "tras " de maneca ca din cauza acestui secol atat de vitezoman abia mai reusesc sa citesc ce s-a mai scris pe aici!
va pup si multa multa bafta la toate fetele!




Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

SORILEA SI SIMO , ma bucur pt voi ,si ca totul merge bine si repede.
noi am fost astazi la primul curs unde ne-au prezentat etapel adoptiei pe care le stiam ,in cea mai mare parte .urmeaza sa sun luni pentru a ne programa pt evaluare si cursurile vineri si am ca terminat cu atestatul .
Pe 14 aprilie ar trebui sa avem atestatul .nu mai amrabdare pt ca deja aratasera la o familie 2 baietei unul de 4 luni si unul de 11 .chiar si la o familie care nu aveau atestat (ierau cu noi la curs) asta este
va pup si bafta tuturor

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc adenuti
Sa speram ca trecem cu bine peste tot!
Uite de aceea intrebam eu daca iti arata copilasi fara sa ai atestat deoarece am mai citit de treaba asta.De ce oare?Care e criteriul?





Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta123 spune:

multumesc de invitatie. Voi sunteti foarte avansate aici. Exista undeva sintetizat care sunt pasii de urmat? Cum demaram o asemenea intreprindere? Ce trebuie facut intai? La ce trebuie sa ne asteptam? Ce acte sunt necesare? Poate un link in alta parte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Bine ai venit greta printre noi.
Tot ce trebuie sa faci este sa incerci sa citesti cam tot ce e postat despre subiectul asta sau mai simplu sa te duci la DPc-ul din sectorul tau si sa ceri informatii.fiecare sector are cerintele lui dar in mare trebuie sa stii asa:
-copie dupa C.I.
-cazier
-adeverinta de la job (venitul net si brut + incadrarea )
-caraterizari de la colegii de la job (minim cate doua de fiecare sot , daca e cazul )
-analize (in functie de ce sector-ce iti cer ei )
-declaratie de la notar ca nu sunteti decazuti din drepturi parintesti -daca e cazul si nu mai ai copii)
-certificate de nastere + casatorie legalizate
-contractul de casa legalizat sau alt documente care sa va ateste dreptul de locuinta-
-pe langa toate astea trebuie sa mai stii asa, Daca este cazul bineinteles:
persoanele cu care locuiti (parinti,socrii etc )
trebuie sa faca si ei analize , cazier si sa isi dea acordul de a mai veni inca o persoana (in cazul in care unuii dintre ei sunt proprietari)
In mare cam asta e,dupa care depuneti dosarul, asteptati telefonul si de aici incepe vijelia ...ca sa zic asa.
activeaza-ti PM-ul ca sigur vei avea nevoie de el
te




Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrisum spune:

Mai intii trebuie sa mergi la Directia de Protectie a Copilului(DPC)a sectorului de care apartii.Acolo vei afla ce acte iti trebuie exact,pentru ca lucrurile se pare ca difera usor de la un DPC la altul.In mare insa ai nevoie de analize medicale,sunt niste certificate tip pentru adoptie,declaratii pe proprie raspundere la notar ca nu ati fost decazuti din drepturile parintesti,adeverinte de venit,caracterizari de la locul de munca,copii dupa actele voastre.Restul iti mai spun ce de acolo.Succes.

Mergi la inceput