Regasiri(32)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

salutare,

si noi va dorim un 8 Martie frumos si dulce. La multi ani mamicutzelor!

azi noapte mi-a fost mai bine - adica nu am mai tusit decat in 3 reprize de crize. Azi insa - am luat-o de la capat. Ma simt daramata - ma dor umerii de mor si de cap .... nu va mai spun - l-as da la schimb.

Bambo - mercic - sunt la a 3-a sticla de Stodal - nika - frectie la picior de lemn - chestia e ca-mi trece putin si apoi iar intru intr-o pasa naspa - apoi iar imi revin - si iar cad lata prada racelii - deci puse cap la cap zilele - sunt in a 3-a saptamana de raceala. Aseara mi-a dat tanti de la farmacie sirop Prospan - il stiam de la Ruxandra - i-l dadeam Karei - insa deja nici la ea nu maiare efect - am citit prospectul si m-am riscat - poate si de aia am dormit asa de bine .... cine stie. Continui cu el.
Dbunny am tot citit de laptele asta cu usturoi - ia detaliaza si la baba nitel - ca iar am uitat - deh neuronu asta. Cat lapte? Cat usturoi? Zahar am voie sa pun? Sau macar miere - ca altfel io nu pun gura pe lapte - daca nu e cald si dulce. Sau macar ceva cacao, nesquik.
Angy vazut pozele - abia astept sa pot vedea si filmuletele - o astept si pe Kara sa se trezeasca sa le vizionam impreuna.
Maya merci de homeopate - maapuc sa caut in cartea mea - despre aceste remedii si le comand daca mi se par ok pt mine. Mi-am luat anu trecut un arsenal de remedii - si nici acum nu le-am inceput - pentru mai multe boli si mai multe simptome - asa - sa le amin casa - si acolo zac.
Ma bucur pentru voi pentru faza cu pampi - sunteti din ce in ce mai bine. Noi stagnam.
No - ca mi-ai bagat microbul cu Quercetti. Sa vad cum il vrajesc pe Begu sa ma lase sa-i cumpar ceva la Kara de pe acolo.
La faza cu dormitul dupa-amiaza si apoi lalaitul seara pana la 12-1 noaptea .... noi am rezolvat-o trezind-o mai repede la somnul de amiaza. Adica nu o mai las sa doarma decat o ora - sau o ora jumate - apoi seara pica lata ca doara nu si-a facut somnul. Incercatisi voi - vezi cat doarme acum - si incepe sa o trezesti cu cate o jumatate de ora mai repede - si vezi apoi cum reactioneaza seara.
La faza cu imbracatul, imaginatia, personalitatea - nu am ce comenta - doar ma minunez, cat e ea de cocheta, de inteleapta si de minunata. Ai uncopil minunat sisi frumos pe deasupra!

no - va pup - inca o data sa fiti fericite de acest 8 martie - ca o meritati cu toatele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

no - ca am mai vrut sa scriu ceva - si io stiu ce-am apasat si s-a dus mesajul.

si asa era de foileton.

azi am fost la prima zi din cursul de "Arta si creatie" la care am inscris-o pe Kara. A avut loc la un loc de joaca/magazin de jucarii - si tare ma temeam ca nu vor fi copiii atenti la lucrari - ci vor dori sa se joace. Normal ca asa a fost.

hm - nimic entuziasm - eu m-as fi decurcat de 10 ori mai bine cu copiii. ma rog.

la intrare - super - copiii au tabarat pe jucarii - deci cine sa mearga la curs din moment ce erau jucarii in jur. In fine - au pus niste mese si tabureti in micuta camaruta din spate - si au inceput.
Kara a fost din start interesata - s-a asezat la scaunel si i s-a pus in fata un carton pregatit pentru a fi o felicitare de 8 martie.
Eu nici nu a trebuit sa intru cu ea - era in elementul ei acolo.
Buuuuunnnnn!
am vazut asa - cartoane colorate, folii autoadezive colorate, foarfeci, lipici si culori cerate. Domnul .... cumva cam nepregatit mi s-a parut mie. Avea pregatite doar cartoanele - cate o felicitare pt fiecare copil si decupate cate o inimioara aurie pentru fiecare copil - si basta.
Kara a fost interesata atata timp cat asta i-a dat ei atentie - a lipit inimioara si ... si ... gata. Asta era concentrat si pe ceilalti copii - unul voia sa taie cu foarfeca, unul voia lipiciul, astia mai mari normal ca se descurcau si singuri - dar trebuiau supravegheati - asa ca ... m-a strigat ca vrea afara. Nici cu buna, nici cu draga nu am mai putut s-o retin acolo. Asa ca am plecat la joaca. In timpul acestei ore am mai reusit s-o mai duc in acea camaruta de vre-o 3 ori - odata a lipit niste resturi de folie autoadeziva taiate de alti copii - adica ei au dezlipit folia- si spatele ei ramas de aruncat la gunoi - noi il luam de bun si il lipeam pe felicitare cu lipici - deh - daca nu era nenea pregatit pentru copii asa de mici - asta mica nu avea cu ce lucra, se plictisea.
Se mai invartea pe acolo una din animatoare - si il mai ajuta din cand in cand - asa ca ea s-a pus sa-i decupeze fetei cate o floare, cate un pom, un soare, raze - si asa a mai avut si a mea de lucru. Pe rand insa toti copiii s-au carat la joaca - mai veneau, mai plecau - unii plangeau, altii transpirau - eu cel putin am crezut ca-mi dau duhul acolo - eram toata rosie in fata - m-au si scos astia din sala aia mica sa nu-mi vina rau - ei bine - din moment ce am iesit - nici Kara n-a mai vrut sa stea.

No - ce sa zic? pentru prima zi a fost ok - dar na - cam nepregatit nenea, as fi avut atatea idei sa-i dau, atatea sugestii - poate data viitoare o fi mai bine. La plecare ne-a spus Simona- tipa organizatoare- ca ii va imparti totusi pe grupe de varste - ca asa nu merge si sunt prea multi - voiam eu sa-i mai sugerez cate ceva pentru nenea - dar m-am abtinut - asa ar fi fost ca acasa si poate nu ar mai fi fata interesata. O duc acolo tocmai pentru a fi altfel - si normal pentru compania copiilor.
Sa vedem cum o fi duminica viitoare.


in rest - ce sa va mai spun de ea?
e la fel de iubitoare, ma pupa toata ziua - chit ca-s cobza de racita, burtoku e inca atractia ei - si-l mangaie si-l batuceste zilnic.
Ma innebuneste cu cantecelul Saniuta fuge - si la fiecare telefon - vrea si ea sa vb cu respectivul si ii canta refrenul de la acest cantecel. Pe drum pana in parc si inapoi spre casa il canta pe strada - si intoarce lumea capul dupa noi, zambitori toti nevoie mare.
Am terminat fluturasul - si acum ne pregatim de altceva - ca doar toata saptamana asta va ploua - deci tre sa avem activitate - asta daca nu o voi convinge de o lipaiala prin baltile de afara.

ce sa va mai zic?
vineri a fost tati plecat la o berica cu baietii si noi ne-am facut de cap acasa - ia priviti si voi. Mai tre retusat pe alocuri - dar io ma bucur ca m-a lasat sa o tund. Nu ma mai lasa sa-i fac codite - asa ca era mai in permanenta cu latele in ochi. Creste el la loc. Ta-su a fost putin dezamagit - dar cand o vede cat e de frumoasa si asa tunsa ... uita. In spate ii sta super fain - asa cu bolta - mama ce mandra sunt de arta din mine. Sper sa ma lase intr-o zi si sa retusez ce ar mai fi de retusat.

ce mai era? ce mai era?
aaaa .... la noi au inceput fricile - se uita la 101 dalmatieni - strict pana dupa nasterea puilor - desi l-a vazut in totalitate de vre-o 4-5 ori. Acum nu mai vrea - ii e frica de nenea cu burta - Horas. Sau ii e frica de nenea rau care il impusca pe Fulger - desenul animat la care se uita catelusii inainte de a fi furati.
La fel la Alba ca zapada - are pasaje peste care trebuie sa sarim - ca ei ii e frica - si fuge din camera - fix la o secunda inainte de a aparea faza de care se teme - sau pune manuta la ochi si spune sa-l oprim.
La cartea junglei nici nu a vrut sa se uite - cand a inceput Baloo sa danseze cu Mogly si sa-l invete sa se bata - ii o faza in care ii da una de se duce bietul Mogly de-a berbeleacu in spate. Ei bine - s-a apucat a mea sa urle ca nu mai vrea si sa-l opresc .... de nici nu mai vrea sa auda de acest desen animat.
Cam la fiecare desen animat gaseste ceva de care sa se teama si ne pune sa-l oprim.
Seara - ritualul cu lapticul - se uita la Veronica - in fiecare seara aceeasi faza - de la inceput si pana in momentul in care pleaca straitutza de la ea - nimic mai mult - apoi oprim si mergem la culcare. Mama - da deja e flasneta - nu alta. Rar se intampla sa mai urmareasca mai departe - dar ori se sperie de vulpe, ori de corb, ori nu-i place ca a prins-o noaptea pe Veronica in padure - sigur gaseste ea ceva.

voi aveti asa ceva? aceste frici? asemenea probleme?
no - va las - ca deja acaparez totul pe aici

va pupez pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

La multi ani tuturor femeilor, si-un brat de flori pt fiecare!!

In Spania ziua mamei e...numai stiu cand, ziua tatalui e acu in 19 martie(SF Iosif) si-m mai e ziua mamei, din pacate ( martie nu se sarbatoreste

da Miro, cand vine lupul in Cei trei purcelusi si ataca...Dani se sperie intotdeauna si striga purcelusilor sa se ascunda, dar nu in gluma ci serios...este foarte activ la desene animate, rade cu ei, se intristeaza cu ei, danseaza cu ei, vorbeste cu ei...mi le mai explica pe limba lui

Poti pune ce vrei in lapte, atat vreme cat baza e 80-100 ml laptic cald clocotit cu 2 catei de usturoi. pune miere si pune si-un praf de scortisoara. a stat cuminte la tuns? ai facut-o frantuzoaica ii simpatica foc, da' eu tot am boala fetitelor cu codite,agrafe, fundite, bentite si alte ciumbuslucuri in par...

am vazut si frumoasa adormita iulia...filmele le vad acasa..cu sonor

Ma sparg cu replicile anei...auzi dom'le..o doare sufletul

ma pun la munk

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Buna fetele

Ieri am petrecut bine am fost la mama,soacra,bunica si spre seara am iesit la restaurant ,avem si poze la cererea publicului poze caprita

Miro-si noi avem frici la unele desene animate,am mai lasat-o pe la soacra si ii e frica de bau-bau ,imi place freza Karinei ,trebuia sa fii educatoare
Angi-ce scumpica a Iulia vb bine
Kokorina-pe unde esti?hai scoate manichiura la inaintare ,sandokanii sunt bine?

inca mai doarme



Bamboletta si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

gagici ,,,,,,sunt imprastiata pe fundul butoiului ! mi-am pus un afis : don't disturb !
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

repede pe toata lumea inainte sa ma apuc de munca. azi pare a fi o zi de primavara pe la noi.
Danita iesi de acolo. suntem alaturi de tine. Ce s-a intamplat?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

neata,
va pupam pe toate cu drag.

ieri vazut bb Raul - s-a intors cu capul in jos - semn ca e pregatit. Ma-sa inca nu. mi-e tare teama ca nu voi putea reusi sa-i conving sa-mi faca cezariana si iar o sa trec prin trauma nasterii naturale - chinuitoare si groaznice - ma apuca tremuriciul numai cand imi amintesc cum fu la Kara.
Bebe are deja 2.650 g - de saptamana viitoare incepem fazele cu revederea lui saptamanala - mama mama - asta chiar inseamna ca voi naste curand. bai fetelor - ce mi-o fi trebuit mie copii mai multi? de ce nu m-am multumit cu Kara? mi-e atat de frica ....
Doamne fa - minune sa pot naste cu cezariana si asta in garda dr. meu!!! of of

in alta ordine de idei:
Dani - stii ca eu nu te disturb - da un pusi primesti? unul mare si gras.
Bambo - super pozele cu caprita.

bai - iar m-o apucat un dor de cele care nu mai posteaza de fffmult timp. nu va nominalizez - caiar uit pe vre-una - va pup doar si aduceti-vaaminte ca mi-e dor de voi.

mai am o rugaminte la voi:
avem 2 carti cumparate dintr-o colectie faina -parca tot tu Danita mi le-ai aratat pe vremuri - colectia cu cei doi prieteni - ariciul si iepurasul - www.edituratrei.ro/product.php/Ce-ti_aduci_aminte_pentru_copii_intre_4_si_10_ani/1113/" target="_blank">asta si www.edituratrei.ro/product.php/Bulgaras_de_primavara_pentru_copii_intre_4_si_10_ani/1112/" target="_blank">asta. Si suntem in cautare de www.edituratrei.ro/product.php/Dorinta_iepurasului_pentru_copii_intre_4_si_10_ani/1114/" target="_blank">asta si www.edituratrei.ro/product.php/Cadou_de_ziua_ta_pentru_copii_intre_4_si_10_ani/1150/" target="_blank">asta.
Daca stie careva de unde le-as putea gasi - de unde le-as putea procura - da-ti va rog de stire. Kara e innebunita dupe cele doua pe care le avem deja.
MULTUMESC.

am fugit afara - trage fii-mea deja de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DANItA iesi din butoi,auzi???

MIRONA-o sa vezi ca iese totul bine,nu te mai gandi la ce a fost,nu trebuie sa fie la fel,o sa fie totul bine,Miro,draga mea,ai sa vezi ce repede scapi si o sa fie bine! iti tin pumnii ! cand ai DPN?

BAMBOOO ,cat de frumosi sunteti !!!!

KOKOOO?????

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Miro curaj draga mea. Nu trebuie sa te gandesti decat la faptul ca ai sa-l ti pepuiul tau in curand in brate si asta recompenseaza tot. Si am auzit ca intotdeauna a doua nastere e mai usoara.
Bambo, Iulia tare frumoasa sunt capritele.
Cat despre temeri: la desene nu ne speriem, dar vrem tot ce au personajele , dar ne e frica de taiat unghiile, de muste (mai nou), cand auzim cate o bormasina sau ceva prin bloc, etc...

pe toata lumea.
Dodo o fi nascut?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui ank999
Dodo o fi nascut?

Inca nu pe 25-26 martie merg la dr si stabilesc exacta care poate fi 27 cel tarziu 3 aprilie.
Noi am fost la control marti,Isabelle e maricica pregatita de iesire(in pozitie craniana),f miscatoare si saltatoare.Eu insa nu am voie sa stau urmatoarele doua saptamani decat la pat .Dr meu vrea sa nasc dupa saptamana 38 poate fi chiar 38 si 1 zi.Prin urmare abia mai intru pe net citesc odata dimineata iar seara il pun pe al meu sa-mi citeasca.F rar scriu.Azi nu ma mai simt asa umflata si am intrat sa va povestesc starea natiunii.
Eu una sper sa nasc natural desi la Bodo m-am chinuit si raschinuit dar DD e mare si stie ce va fii.





Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu' Bodo

Varsta lui BB2 100% Isabelle
goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput