grupuri suport pentru parinti

grupuri suport pentru parinti | Autor: Andrea_S

Link direct la acest mesaj

Unii dintre noi, cand au un copil cu nevoi speciale, intampina atatea dificultati, atatea probleme, trec prin atatea situatii, incat au nevoie de un sprijin din partea unor parinti care trec prin ceva similar.

Propun sa scriem aici despre grupurile de suport care exista in Romania (sau in alte zone ale lumii, daca este nevoie, daca stie cineva) pentru ca nu se stie cand un parinte are nevoie de aceste locuri, de acest sprijin.


Eu stiu de un singur grup de suport, la care nu am fost personal, dar despre care am auzit de la o mamica ce a fost acolo:

(in Romania)

Iasi
Fundatia "Star of Hope" Romania - orice parinte care intampina dificultati in ingrijirea unui copil cu nevoi speciale poate intalni aici parinti care se confrunta cu situatii similare

www.starofhope.ro/site/site.php" target="_blank">http://www.starofhope.ro/site/site.php

Atitudinea naste altitudinea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Netul este un grup de suport foarte puternic.
Eu am avut probleme si am postat nemultumirea mea pe acest forul. Am inceput sa vad imediat rezultatele.
Nu am uit niciodata cand m-a intrebat o mamica in parc daca "se ia boala Alexei" si eu am inceput sa rad si i-am raspuns ca DA!....
In urma acestei peripetii am facut o intreaga campanie si am vazut o schimbare in bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

da, Paula, asa este.

totusi sunt parinti ai caror copii se indreptau vizibil spre moarte, cu simptome foarte vizibile pentru orice om, si care au avut de indurat multe atitudini ignorante, nemiloase, din partea oamenilor din jur si acesti parinti au avut o oarecare alinare cand se intalneau fizic cu alti parinti care aveau la randul lor probleme.
(nu am fost in situatia lor, dar ma gandesc cat de ingrozitor poate fi sa stii in fiecare clipa ca copilul tau poate muri oricand, caci de murit oricum moare stiind ca in cazul copilului tau e o boala letala, si sa vezi si cat de rea poate fi lumea, cat de neinduratoare)

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palantonela spune:

stie cineva un grup suport pentru satu mare?am o cunostinta care are fetita diagnosticata cu sindromul lennox gastaut.familia ei e departe la ramnicu valcea,mai nou si sotul ei a inceput sa bea dupa ce si-a pierdut locul de munca.au o situatie mai precara si chiar nu stiu incotro sa-i indrept pasii...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Aici s-a mai discutat si despre acest sindrom: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100040&whichpage=4 Nu stiu adrese de grupuri de suport din Romania, dar pe cele din alte state le gasesti rasfoind postarile.
Cunostinta ta are un PC? Daca nu, cred ca ajutorul cel mai mare din partea ta ar fi sa o ajuti sa-si achizitioneze unul. Situatia ei este intradevar delicata. Este laudabil ca incerci sa o ajuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palantonela spune:

Ms
dar cred ca e vb numai de umanitate.atat.are si voi merge sa o invat sa caute pe internet.sa intre si ea eventual pe contul meu pe acest site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

palantonela,
incearca la Star of Hope din Iasi cu un telefon sau ceva.
ONG-urile se mai stiu intre ele, poate au auzit ceva care v-ar putea folosi.

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu am avut multe experiente neplacute si netul m-a ajutat sa le depasesc. Nu pot spune ca in totalitate, dar in urma sesizarilor mele am vazut si reactii. Cel putin acest forum unde intru destul de des, m-a ajutat foarte mult.
Eu consider ca trebuie sa faci si tu ceva daca vrei sa se si schimbe ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Ce este in sufletul meu nu cred ca ma inteleg toti. Atunci cand iti este copilul bolnav, cand toti dr. spun ca-l doare pe pitic burtica datorita sindromului.......si te simti neputiincios.
Fetita mea, este foarte des bolnava, fac eforturi mari sa nu se agarveze, sa o pot duce in conditii bune la gradinita si sa nu avem neplaceri. Pe perioada unei afectiuni nu pot descrie in cuvinte ce simt, la ce ma gandesc si cat de greu imi este. Incerc sa le depasesc, sa fiu pregatita pt. orice schimbare, reactie...incerc sa fiu tare.
Pe mine cel mai mult ma doare cand un prieten apropiat fetitei mele imi supara fetita sau fam. intr-un fel. Ma doare pentru ca ei sunt cei ce o cunosc mai mult si mai bine decat restul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Te inteleg Paula.
Copilul meu nu sufera de acest sindrom(tetra cu sindrum piramidoextra), totusi cea mai mica raceala il pune la pat si achizitiile se duc pe apa sambetei, plus ca orice stare febrila ne tine cu nervii intinsi din cauza convulsiilor,a facut doar la nastere si nu mai trebuie sa se repete acest episod.Si nu inteleg cand vin la noi prieteni/familie si sunt raciti sau chiar bolnavi, parca nu le pasa si uneori am impresia ca nici nu pricep ceea ce incerc sa le explic.
Mereu am citit postarile tale si am observat ca esti un om puternic sper ca in viitor sa pot ajunge asa.Este greu cand iesi din casa si ai eticheta pe tine.
Am intrat sa las mesaj aici pt ca mi-ai parut trista si sunt momente in care ma simt la fel dar din pacate nu am cu cine vorbii sau mai bine zis cine sa ma inteleaga.Pe sotul meu nu il mai stresez ca il doare la fel ca si pe mine, daca discutam mai mult ne amaram iar jurnal parca sunt prea mare ca sa imi fac .

pupici

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sa nu crezi ca nu observ comentarii, priviri sau....jicniri pe strada, dar ma fac ca nu le vad. Acum m-am si obisnuit sa se uite lumea la ea, noi. Nu-mi mai pasa. Vad zilnic oameni cu copii mult mai grav bolnavi. La mine in sector sunt foarte multi. Ii vad pentru ca am si eu acesta cruce. Cu siguranta daca nu aveam fetita nu i-as fi vazut/observat ca sunt multi.
Important este sa depasesti tot si sa mergi mai departe cum nu ar fi nimic. Este greu, dar nu imposibil. Uneori imi dau seama ca se uita si pentru ca o imbrac frumos.

Mergi la inceput