Nasterea in Japonia

Nasterea in Japonia | Autor: lara_c

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Nu stiu daca mai exista un subiect asemanator, am cautat dar nu am gasit multe amanunte.
M-ar ajuta foarte tare daca mi-ati putea impartasi din experienta voastra, a celor care ati nascut in Japonia.
Eu imi doresc deja bebe doi si am ales sa nasc in Japonia.Imi este insa foarte foarte teama deoarece am avut o prima nastere foarte traumatizanta in UK si nu as vrea sa mi se intample si a doua oara.
Mai ales ca nu stiu absolut nimic despre sistemul medical de acolo.Am de ales insa, intre a naste in Japonia, Malaysia sau UK(Malaysia nu prea imi inspira incredere iar in UK nu as mai naste niciodata).
M-am gandit ca ar fi bine sa ma interesez din timp, pt a lua o decizie in cunostiinta de cauza.
Cum se naste in Japonia?Cu doctor?Sau cu moasa ca in UK?
Exista epidurala, gas&air sau asemanator?
Este o sala de nastere pt. fiecare gravida sau o sala mare cu mai multe paturi?
Copii stau in salon cu mama sau in salon separat?
Si cel mai important lucru, cel care pe mine m-a traumatizat enorm in UK, in caz de suferinta fetala se face cezariana?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si daca considerati ca e ceva anume ce am omis sa intreb si e important, va rog sa imi spuneti.


Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Lara,pt a naste in Japonia, in primul rand vei avea nevoie de o viza pe termen lung(minim un an) si de asigurare de sanatate care trebuie activata cu minim 9 luni inainte de a ramane insarcinata,din cate am inteles eu.Sistemul nu este prea friendly in ceea ce-i privveste pe straini...
Aici sarcina se confirma pe la 6-7 saptamani si se merge la consultatii lunar pana prin luna a 8-a,dupa care saptamanal.Doctorul vine doar in ultimele 10 min,insa nu stii cu cine nasti in cazul in care sunt mai multi doctori intr-o clinica/spital.Nu-ti garanteaza nimeni ca va veni doctorul tau special pt tine la delivery.
Eu inca nu am experienta nasterii dar m-am confruntat cu destule in privinta spitalelor...sunt locuri ff bune in Tokyo unde poti naste linistita ' in stil occidental' pt ca aici inca se merge pe vechea metoda 'naturala'...adica fara epi si cu doctori care nu te prea baga in seama la controalele de rutina-ti se spune ca esti ok sau nu si atat.O eco dureaza maxim 2 minute si daca ai noroc de un doctor mai open minded o sa-ti si explice cate ceva..in rest,pace.

Cu cezariana depinde f mult de flexibilitatea doctorilor/spitalului la care mergi,am auzit si de cazuri urate dar si de altele cu happy end,pana la urma e si chestie de noroc cred..

In Tokyo sunt 4 spitale mari si late care sunt orientate catre expati dar notele de plata sunt pe masura(majoritatea bat spre 7-8,000$)..Seibo Catholic Hospital,Sanno Hospital,Aiiku Hospital, Saint Luke's Hospital.
Mai ai optiunea de a naste intr-o clinica privata super fancy,cu epidurala si tot tacamul.Dar trebuie sa mergi din timp la primul consult si sa-ti faci rezervare pt nastere(valabil si pt spitalele mari, e ff aglomerat si nu se intra in sistem decat pana la un anumit nr de sapt.
Iti dau un link pt mai multe info,iar daca mai ai intrebari intra pe topic la viata in Japonia pt ca tocmai s-a discutat pe tema aceasta.

http://www.tokyowithkids.com/discussions/messages/35/316.html?1205487669

Cam asta,sper ca n-am omis ceva si sa-ti fi fost cat de cat de ajutor.

Bafta multa

Samburel 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Legat de salile de nastere-depinde f mult de sistemul spitalului la care mergi,insa in general spatiul fiind f limitat in Japonia ai f putine sanse sa nasti in aceeasi camera in care ai fost in timpul travaliului,desi sunt locuri care au asa ceva(Saint Luke's daca nu ma insel).
La fel si cu rooming-in,poti lua copilul cu tine daca ai camera privata,din cate stiu,altfel e mai greu.
Aiiku,Seibo,Sanno au camere de cate 4 pers,Saint luke's are doar camere private iar nasterea acolo costa cam 8000$. Spitalizarea in Japan e de o sapt aprox dupa nastere,de aceea si costurile sunt f ridicate.

Samburel 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Ti-am dat linkul gresit,uite mai multe discutii despre nasterea in Japonia aici http://www.tokyowithkids.com/discussions/messages/35/102.html?1214032706

Samburel 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu am nascut 2 copii in japonia si am ales sa o fac la moase.Prima nastere a decurs fara probleme,cealalta din nefericire nu.
A trebuit sa merg la spital pt. o interventie (la o ora dupa nastere).
Eu am numai cuvinte de lauda la adresa sistemului.Nu am intilnit medici badarani ,spitale mizerabile sau alte "minuni" care iti sunt asigurate in ro.

Am inteles ca si la clinicile particulare de obicei se naste cu moasa,de fapt pe timpul travaliului moasele sunt cu tine,dr.-ul venind pe ultima suta de metri.
Mereu am oscilat ,am fost la controale si la clinica particulara si la moase si la spital de stat.Si la clinici si la spitalul de stat e aglomerat si astepti mult ca sa iti vina rindul.
Despre sistemul rooming-in,de ex. la moase poti,iti ofera doar camera ta,dar in primele zile ele iti vor lua copilul peste noapte ca sa te poti odihni si tu (daca nu vrei nu0i nici o problema,insa mie mi s-a parut de ajutor)
La spitalele mari din ce am vazut cit am fost internata dupa nasterea care a necesitat interventie ...mamicile mergeau la alaptat dar si bebelusii erau adusi in camere pt. anumite perioade.(mie personal mi se par benefice aceste perioade,te poti odihni,poti merge undeva daca ai nevoie ...)
De epidurala nu stiu multe ,dar am inteles ca la spitalul de stat nu se practica ,la moase nici atit doar la particular .
Alta "belea" la stat fiind "taietura" aia magica,cica multe femei aleg sa nasca la moase urmatorii copii din cauza acestei traume.

Aaa,despre suferinta fetala.Si la moase bebelusul se monitorizeaza atent iar daca prezinta semne de suferinta ,imediat vor chema salvarea (aceste cabinete lucreaza cu citeva spitale...te trimit la sigur undeva unde un dr. te ia in primire)
Timpul maxim in care ajunge salvarea e 5-6 min,si e gratis.
Cred ca la spital in cauza de suferinta fetala se face cezariana.Sunt mamici pe forum care pot confirma/infirma,dupa caz.

Nu stiu cite paturi sunt in sala de nastere la spital.

Un alt amanunt,in japonia se face echo la fiecare vizita iar moasele au cea mai mare limbarita la detalii dar dupa cum am zis ,eu am intilnit dr. draguti.Chiar si de la aia "mai scumpi la vorba" am reusit sa scot ce ma interesa .Asa sunt eu,nu renunt cu una cu doua.


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132399&whichpage=15, dar cu 1-2 pag in urma a mai fost discutie despre nastere.

dar de ce Japonia pt a naste?

O zi plina de bucurii!
Eliza & Florence Maria & Stefan Takeshi
Nasterea broscutei
PoZe CaLdE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Fetelor, va multumesc frumos pt. ca mi-ati impartasit experientele voastre.Si multumesc pt. linkuri, imi vor fi foarte utile.
Kawaichan, nu cred ca va fi nevoie de acea viza de un an, si nici de asigurare(o sa ma interesez din timp despre formalitati, dar nu se pune problema sa locuiesc acolo, vreau sa merg decat pt. nastere)
Noi vom locui in Bangladesh pt 3 ani (Eli, de aici alegerea de naste in Japonia, in Bangladesh nu pot sa nasc).O alta varianta ar fi Malaysia , dar nu stiu de ce nu imi inspira asa siguranta.Poate sunt fete pe forum care locuiesc acolo??
Sotul meu este diplomat si ambasada britanica se va ocupa de toate formalitatile si de asemenea de costuri.
Sarcina va fi supravegheata de medicul ambasadei, eu sper ca in Japonia sa stau foarte putin (o sapt, max 2, cu tot cu formalitatile de calatorie pt bb).Am inteles ca o sapt se sta in spital....eu dupa o nastere complicata am stat 12 ore, normal ar fi fost 6...Exista plusuri si minusuri peste tot...
Mai multe nu stiu si ma sperie ideea de a naste intr-o tara unde nu vb limba si unde ajung cu cateva zile inainte de nastere.Din ceea ce mi-ati impartasit pare ok, dar 'o loterie' ca peste tot....

Hannen, si aici doctorii sunt draguti....merg pana acolo incat se ofera ei sa iti faca un ceai sau o cafea....mai ales cand se simt cu musca pe caciula..ina sunt f prost pregatiti.Nu e numai parerea mea..Eu am avut probleme doctorii si cu diagnostice soc (care au mers pana la a-mi spune ca am pierdut copilul, si, recent, dupa ce au incurcat niste analize au vrut sa ii faca fiicei mele transfuzii sanguine.Dupa ce am insistat eu si au refacut analizele (storcandu-i sangele din mam pic cu pic, ca nu are ea vene de luat sange de 2 ori pe sapt)au ajuns la concluzia ca e perfect sanatoasa.Si muulte altele...Plus ca nasterea a fost foarte traumatizanta.Nici daca nu am pleca , nu as mai naste aici.
Osbserv ca spuneti ca spitatlele sunt decente, si exista spitale cu conditii.Ma sperie insa ca nu a spus nimeni ca a nascut cu epidurala (o sa accesez linkurile acum sa citesc si ce s-a vb mai demult) si de prezenta sotului la nastere.La nasterea fiicei noastre sotul a asistat dar datorita faptului ca am nascut in sala de operatii(poveste lunga..) nu a avut sansa de a taia cordonul ombilical..Ne dorim enorm ca pt al doilea bb sa se poata.
Va multumesc inca o data pt. raspunsuri si mai astept sfaturi daca doriti.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

eu am nascut cu epidurala la o clinica particulara. doctorul vb binisor engleza. sotul a asistat la nastere.
stiu ca poti naste si fara asigurare.
la stat mai greu cu epidurala sau cezariana, conditii extreme.
problematic mi se pare cum iti vei rezerva loc pt a naste la spital sau clinica. de pe la 6 luni se fac programarile si daca nu ma insel de atunci trb sa te si prezinti la ei pt control.
si la spit de stat a asistat sotul la nastere, chiar si in travaliu aici putea sa stea sotul cu mine. la stat in cazul meu salonul era dif de camera de travaliu si camera de nasteri.
camera de nastere, 1 era chiar camera, restul erau separate intre ele prin perdele.

in caz de urgenta (Doamne fereste) cum vei proceda? dupa nastere, ce faci, te intorci cu bb mic de 1 sapt pe avion? dar te lasa, daca ai depasit 7 luni sa circuli cu avionul?

succes si multi pupicei!

O zi plina de bucurii!
Eliza & Florence Maria & Stefan Takeshi
Nasterea broscutei
PoZe CaLdE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Lara,am inteles.Se poate cred si ceea ce vrei tu cu ceva insistente si daca se va lua legatura din timp cu unul dintre spitalele de care ti-am zis(in afara de Saint Luke's).De ce spun asta..pt ca exista un doctor ff renumit(Sakamoto il cheama) care consulta la Tokyo Medical and Surgical Clinic(http://www.tmsc.jp/) si vine la nastere la tine cu conditia sa nasti intr-unul din spitalele sus mentionate cu care are contract de colaborare.Desi la Seibo nu se face epidurala de ex,daca nasti cu Sakamoto ti-o va face el.In general aceste spitale sunt f flexibile si iti respecta modul in care vrei sa nasti-tatal in delivery room,etc etc,insa va trebui sa-ti faci o lista si sa-i intrebi tu personal ca sa fii sigura sigura.Au personal medical care vorbeste engleza fara probleme(asistente,moase,doctori) asa ca in privinta asta nu cred ca tr sa-ti faci griji.
Problema e alta,ca nu vei putea merge la consultatii inainte de nastere si aici depinde de el(Sakamoto)daca va accepta sau nu...in orice caz,persoana mai flexibila ca el si care sa vb engleza cred ca nu vei gasi,din pacate.
Iti dau pagina lui de web ,da-i un telefon si intreaba-l ce si cum,daca se poate face ceva
http://www.sakamoto-obgyn.medem.com si aici
http://www.tmsc.jp/aframe,5phy.html

Sper ca n-am fost prea incoerenta,sunt pe jumatate adormita la ora asta.Bafta multa,iti tin pumnii

Samburel 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Lara,eu am o amica in Bangladesh.Vorbeam des pe mess inainte,dar de cind a nascut vorbim ff rar.Acum doi ani a nascut si ea un baietel.
Despre nasterea in sine,cum a decurs,cum e sistemul...n-am intrebat-o.Incerc cu un mail,poate reusesc sa o prind si sa o intreb cite ceva despre nastere.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Fetelor, multumsc pt raspunsuri.

Eli, bucur sa aflu ca se poate naste cu epidurala si ca sotul poate fi prezent la nastere.Si mai ales ca se vb engleza....Trebuie sa fie groaznic sa ti se spuna sa faci ceva si sa nu intelegi un cuvintel...sau mai grav sa nu poti sa intrebi nimic despre sanatatea lui bb.
Despre calatoria cu avionul, am inteles ca daca sarcina este ok se poate calatorii cu scrisoare de la medicul care supravegheaza sarcina.Cand am fost insarcinata cu fiica mea, nu am calatorit decat pana in luna a 6a.
Ce se intampla daca nu este chiar o sarcina 'ca la carte'?Nu stiu.
Ce se intampla daca, doamne fereste, nasc prematur.Iarasi nu stiu.
Cred ca sunt niste riscuri pe care tb sa mi le asum.Cand incercam sa raman insarcinata cu fiica mea, locuiam in Belarus.Nu s-a intamplat insa acolo, ci la scurt timp dupa ce ne-am intors in UK.Asa cum v-am mai povestit la scurt timp (8 sapt) am ajuns la spital cu hemoragie.3 medici mi-au spus ca am pierdut sarcina si m-au sfatuit sa fac chiuretaj.Numai la insistentele mele (care au durat cateva ore)mi-au facut un scan- mai mult sa scape de gura mea.Si ..surpriza bebe era ok si facea tumbe...iar acum ma uit la ea cum se joaca...Sotul meu imi spune mereu...daca se intampla in Belarus?Crezi ca ti-ar fi oferit vreun scan?Cum te intelegeai cu ei?
Situatia este insa diferita insa, din punctul de vedere al guvernului, in Belarus nu sunt trimise familii cu copii(din cauza de spitale si scoli nesatisfacatoare)deci daca doresti sa ramai insarcinata te priveste.In Bangladesh te sprijina cu absolut tot, de la formalitati, pana la trimiterea in tara unde tb sa nasti, plata costurilor, etc.Dar sigur ca tot iti asumi un risc.
Mi se pare insa prea mult insa sa astept 3 ani pt a incerca sa raman insarcinata din nou.Plus ca nu am garantia ca se va intampla foarte repede si s-ar putea deja sa fim in alta tara pana vine vremea sa nascc.Deci ajung in aceeasi situatie.
Ba chiar acum am avantajul ca ma pot interesa din timp, de aia am initiat topicul, pt ca vreau sa stiu in mare, la ce sa ma astept..

Kawaichan, multumesc mult pt linkuri si incurajari.

Hannen, omg. Din 'investigatiile mele' am aflat ca sunt 5 romani in Bangladesh.Deja am cunoscut (virtual deocamdata) pe unul dintre ei.Si mi-a spus ca mai exista o familie de romani(4 persoane).Poate e chiar vb de prietena ta...Sau poate sunt mai multi romani decat credeam...
Oricum e o lume mica...
Daca prietena ta doreste, iti pot da adresa mea de mail pe pm.Mi-ar face placere sa vb cu ea mai ales ca are si ea un bebe.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput