Cura de dezintoxicare Oshawa

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pai le iau de la plafar.Ce sursa mai buna imi recomanzi?
Hrisca si meiul sint cele mai yang ,din cele 4 ,dar recunosc nu-s chiar topita dupa ele.
Tu cum constientizezi acumularea de energie yin?Percepi efectiv, ulterior curei,reechilibrarea sau te referi la o senzatie de bine ,pozitiva?
Momentan am o mica problema ,in sensul ca tocmai mi-a descoperit pietre la rinichi,ieri si ar trebui sa consum multe lichide ,ceea ce nu se impaca cu dieta 7 oschawa.
Oare daca beau 2 l apa si tin dieta 7 , mai are efect? N-as vrea sa o tin de pomana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Dulcetica, dupa mine, nu cred ca e o problema. Nici eu nu pot sta fara apa, m-am obisnuit sa consum mai mult de 2 litri pe zi. Si acum beau la fel, dar slabirea s-a produs. Azi am mai putin cu 2 kg, dupa 5 zile. Chiar acum mi-am pregatit un amestec de fainuri, sa fac niste turtite

Oliwia, nu cunosc celelalte diete oshawa, o sa caut. Stii tu unde pot gasi cele 7 regimuri? Da, monotonia dietei este tot ce ma deranjeaza. Si azi m-am trezit la 6, desi e simbata...O tin in primul rind pentru sanatate si reechilibrare energetica, apoi pentru slabit. Vad ca da rezultate in toate planurile!

O zi minunata va doresc!

Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

E bine ca le iei de la Plafar - ar trebui sa si scrie ca sunt bio sau ecologice. Eu de exemplu le-am gasit si la Auchan, si in magazinele naturiste. Orezul il iau de la magazine online, pentru ca nu folosesc decat rosu si salbatic. Mare atentie la hrisca, sa nu fie maro la culoare, trebuie consumata hrisca cruda, tot bio. Aia nu se poate inmuia in apa (incolteste si devine Yin), trebuie fiarta, dar mie personal imi place mai mult la gust.

Hrisca si meiul intr-adevar sunt cele mai yang, de asta pun si eu accentul pe ele, desi pe la a cincea zi ma cam satur de gustul lor. Ca sa le pot manca, uneori le pun in blender si le fac pasta, asa merge mai usor. Ca sa aiba efect cura asta, trebuie mancat bine, nu doar 3-4 linguri. Eu de felul meu mananc foarte putin tot timpul, asa ca in perioada de Oshawa fac un efort suplimentar.

In legatura cu acumularea de Yin, la mine se cunoaste imediat: oboseala nejustificata, apatie si digestie ingreunata. Nu forme grave, dar eu le simt. Nici tipul ayurvedic nu ma ajuta (Kapha), asa ca trebuie sa iau masuri. Nu fac des Oshawa, acum insa am o problema de sanatate si voi tine cateva succesive, probabil pana la vara.

Apa nu e foarte indicata in regimul asta pentru ca e Yin. Eu nu mi-am pus restrictii la apa niciodata si nu mi s-a parut ca n-ar avea efect regimul din cauza asta. Si eu beau cam tot 2 litri zilnic, cand tin Oshawa in jur de 1,5. De aceea mananc in principal hrisca si mei, pentru a contracara efectul Yin al apei. Pentru pietrele la rinichi e bine sa faci un tratament in pauza de Oshawa, asa vei scapa mai usor si de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Rondelele de orez expandat sunt recomandate? Am citit la cineva ca le manca in dieta oshawa. Cine stie? Eu nu cred, dar vreau si alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu cred sa fie bune,ca nu sint dint orez brun si apoi metoda de expandare,probabil nu e complet bio.Asa am auzit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Asa mi-e dor de un mar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cunosc sentimental,be brave!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Ariadna, nu sunt bune rondelele de orez expandat. Tot ce sa mananca trebuie sa fie cereale integrale. Acuma, si eu fac o exceptie - meiul il iau decorticat - dar la grau, orez si hrisca respect intocmai.

Nu numai tie ti se face dor de fructe. Eu salivam la propriu dupa un mango, era a opta zi si aveam impresia ca nu se mai termina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Da, din acest punct de vedere mi-e greu...mi-e dor de fructe
Nici nu aveam de gand sa iau rondele, doar am ridicat problema.
Si eu tot mei decorticat am gasit...il rasnesc si il pun la turtite.
Nu gasesc celelalte regimuri oshawa, sa vad cum sunt, internetul il scoate doar pe nr.7... Oricum, asta o sa fac, o sa adaug cite ceva, dar dupa cele 10 zile, clar maninc fructe
Tocmai ce se incheie si cea de-a 6 zi, mai sunt 4
O seara faina va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Ariadna, uite aici cele 7 regimuri propuse de dr. Oshawa. Pentru unele persoane, este mai usor sa faca treptat trecerea la nr.7, care e cel mai restrictiv, insa si cel mai eficient.

7: 100% cereale
6: 90% cereale,10% legume
5: 80% cereale,20% legume
4: 70% cereale,20% legume,10% ciorbe,
3: 60% cereale,30% legume,10% ciorbe,
2: 50% cereale,30% legume,10% ciorbe,10% carne,
1: 40% cereale,30% legume,10% ciorbe,20% carne,
1: 30% cereale,30% legume,10% ciorbe,20% carne,10% salate,
2: 20% cereale,30% legume,10% ciorbe,25% carne,10% salate,5% deserturi
3: 10% cereale,30% legume,10% ciorbe,30% carne,15% salate,5% deserturi

Acolo la deserturi cred ca intra fructele. Eu nu am tinut nici unul inafara de 7. Unele sunt cu 2 variante, una mai apropiata de "idealul" 7, alta mai indepartata.

Mergi la inceput