Cura de dezintoxicare Oshawa

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Bun gasit, tuturor!

De mult timp vreau sa tin aceasta dieta, insa diverse obstacole m-au impiedicat s-o fac. Acum, insa, hotarata! Am cautat zona de suport si aici cred ca am gasit cele mai bune informatii si impresii. Multumesc tuturor pentru ele. De aceea am ales sa ma alatur voua!
Vad ca este o pauza acum, nu tine nimeni, dar îmi sunt de folos informatiile gasite aici. Asa ca, daca cineva vrea sa mi se alature este binevenit. Am început de luni, fiind prima zi de post, deci deja sunt în a 4-a zi. Pot sa va spun ca nu am nici o senzatie de foame, oboseala, dureri de cap...nimic din toate astea. Ceea ce ma face sa spun ca e...uor, mai usor decat m-am asteptat, cel putin pentru mine. Bine, eu sunt obisnuita cu postul, cu mâncat putin, sunt vegetariana...poate si din aceasta cauza mi-e mai usor. Am tinut si post numai cu pâine si apa 7 zile.
Recunosc, kg au cam luat-o razna în ultimile luni si am zis ca trebuie sa iau masuri. Am încercat înainte Dukan, dar nu e de mine, prea multe proteine si cum nu consum carne...greu...apoi am comutat pe Monti, dar kg nu pareau sa doreasca sa plece, asa ca am decis ca este momentul sa tin Oshawa. Am renuntat de vreo luna si la cafea, de aceea am toate premisele sa reusesc. M-au încurajat mult mesajele voastre, în special ale tale, Yang. Credeam ca te gasesc pe aici. Dar poate vine cineva...Oricum, eu sunt destul de multumita pâna acum, este ok totul: starea, energia,.... privelistea de pe cântar. Am dat un pic jos, ceea ce este încurajator. O sa pun un istoric sub semnatura, pe zile, când ajung acasa.
Oricum, sunt pe val!
Astept companie si sustinere

Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Salut!
Am si eu o curiozitate;cum de ai kg in plus fiind vegetariana?Totdeauna am asociat acest regim de viata si cu o silueta rezonabila.
Parca ma bate si pe mine gindul si chiar propusesem sa tinem in post.Esti deja in ziua 4.Eu nu slabeam cu Oschawa,asa cum se spune slabitul e efectul dezintoxicarii.
Deci cit ai dat,ca sa ma atragi .Eu recunosc ,slabitul pt mine e vital,altfel dieta nu e usoara ,deloc.
Ce maninci?Turtitele erau pasiunea fiului meu.Ce s-ar mai bucura sa incep ...
Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Buna,

Kg acumulate sunt, cred eu, datorate unei dereglari hormonale, dar si unei vieti destul de sedentare. Am stat multa vreme pe o greutate buna, pina in 60, dar cind au intervenit aceste schimbari (datorita unui tratament medical, sunt convinsa de acest lucru) lucrurile s-au schimbat. Am tot pus, incet si sigur, de-a lungul anilor, pina a devenit alarmant. Am avut momente in care am slabit, dar au revenit la loc. Desi nu le arat pe toate (nu ai zice ca am chiar atat de multe kg), am acum un excedent de vreo 15 kg. Eu as fi multumita daca reusesc sa scap de 10, s-ar vedea. Ideea e ca am inceput noua campanie de slabit asa cum am spus: intai Dukan si n-a mers, apoi am dat-o pe Monti gasind ca e mai apropiata de stilul meu de viata. Acum, la inceputul postului am fost hotarita sa incerc Oshawa, e prima mea incercare in aceasta directie. Dupa cele 10 zile (sper din toata inima sa o duc pina la capat), voi reveni la Monti...de post.
De data asta nu ma opresc pina nu vad -10 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Asa...am uitat sa-ti povestesc ce maninc.
Am luat informatii din postarile lui Yang si dimineata intai de toate beau un pahar de apa calda, apoi cele 2-3 linguri de orez brun crud, inmuiate de cu seara...si am facut intr-o zi hrisca, adica tot asa, am lasat-o la inmuiat de seara, sa se umfle. Mancam si inainte hrisca la mic dejun, dar recunosc ca era varianta imbunatatita, cu miere si nuci. Si am facut aseara griu si hrisca, coapte in teflon, cu putina sare. Au fost bune. Baza ramin turtitele. Sunt usor de luat in poseta si le poti minca oriunde. Am facut doua variante - din punct de vedere al continutului - am facut si numai din faina integrala si apa, dar si in amestec: faina integrala, orez brun, hrisca si mei, prima mai mult, restul in cantitati aproximativ egale. Din cele doua sortimente recunosc ca-mi plac mai mult cele doar din faina integrala. Dar pentru ca trebuie sa consumi 4 cereale, nu una, le alternez. O zi asa, o zi asa. Si in zilele in care maninc turtite simple, completez cu cina amestec, coapte. Ca mod de preparare, le-am facut la cuptor, pe hartie de copt.
Alte sortimente nu am incercat si din lipsa de timp, dar si pentru ca nu ma atrag. Apa beau destul de multa, pentru ca asa sunt obisnuita. In prima zi mi-a fost mai sete, apoi a fost mai ok.
Hai, vino, e ok si pentru sanatate, nu doar pentru slabit. Eu vreau sa determin organismul meu sa revina la normal, sa scap de acele oscilatii.
Dar am fost placut surprinsa ca imediat a inceput sa se vada si pe cantar...acum a inceput sa se vada si pe pantaloni... Am dat aproape doua kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Dieta Oshawa este extraordinara, eu am descoperit-o acum multi ani si m-a ajutat enorm. Principalul efect este acela de reechilibrare energetica, care antreneaza dupa sine si alte efecte benefice. Mie una mi-e greu sa o tin (sunt "dependenta" de legume si fructe), dar nu am incotro, fiind o tipologie care acumuleaza energie Yin in exces.

Pentru fetele care isi propun sa o tina: incercati s-o urmati in perioadele de Luna in descrestere. Efectul detoxifiant va fi mai puternic, probabil si slabirea se va produce mai usor. Poate de asta apar diferente aici, sunt persoane care slabesc mult si persoane la care abia se observa. Unele, cu sau fara stiinta, o tin in perioada buna.

Eu am incheiat o tura de 10 zile, acum sunt in perioada de pauza, cat Luna e in crestere. Ma apuc iar pe 28 martie, poate tine cineva in aceeasi perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Am inteles...ok. La mine e a 5-a zi. Am inceput-o la debutul postului. Stiu ca exista si varianta cu 14 zile. Daca pot, mai prelungesc un pic, sa-ti tin "companie" citeva zile, pentru ca eu termin cand vrei sa incepi tu. Eu am dat jos, chiar daca luna e in crestere. 1,8 kg in 4 zile. Sunt foarte bucuroasa. Plus ca am foarte multa energie. Oricum, cred ca o s-o mai repet in postul acesta. Si mie imi lipsesc fructele si legumele. Am inteles ca exista si o varianta...light, in care poti minca si fructe si legume pe linga cele 4 cereale. Ma gandesc sa maninc asa in acest post. Sa alternez. Povesteste-mi despre experienta ta, inteleg ca ai mai tinut. Tu ce ai mincat si ce efecte ai observat?
O zi minunata sa ai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oliwia

Dieta Oshawa este extraordinara, eu am descoperit-o acum multi ani si m-a ajutat enorm. Principalul efect este acela de reechilibrare energetica, care antreneaza dupa sine si alte efecte benefice. Mie una mi-e greu sa o tin (sunt "dependenta" de legume si fructe), dar nu am incotro, fiind o tipologie care acumuleaza energie Yin in exces.

Pentru fetele care isi propun sa o tina: incercati s-o urmati in perioadele de Luna in descrestere. Efectul detoxifiant va fi mai puternic, probabil si slabirea se va produce mai usor. Poate de asta apar diferente aici, sunt persoane care slabesc mult si persoane la care abia se observa. Unele, cu sau fara stiinta, o tin in perioada buna.

Eu am incheiat o tura de 10 zile, acum sunt in perioada de pauza, cat Luna e in crestere. Ma apuc iar pe 28 martie, poate tine cineva in aceeasi perioada.

Oliwia ,ne intilnim pe 28 martie pregatite!
Ariadna16,succes!
Imi pare rau ca nu tinem impreuna,dar daca e asa documentata Oliwia ,incerc asa.Idealul meu e sa le imbin ,dezintoxicarea cu slabitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Acum ce sa zic, succes!
Eu am zis ca le voi imbina, dupa cele 10 zile, si vedem rezultatele.
Sunt bune si incercarile. Din ele putem trage anumite concluzii.
Adica, ce am de gand. Sa pastrez din oshawa turtitele din faina integrala si amestecul de boabe copt. Dar sa adaug un mar, un ardei gras, o rosie...ceva de genul...asta ma gandesc sa fac.
E prea mult sa maninci numai 4 cereale mai mult de 10 zile.
Si vedem si ce efect are si pe slabit, aceasta oshawa light

Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Ariadna, spor la slabit in continuare! Poti sa tii fara probleme dieta si in varianta combinata - cu legume (fructe nu te-as sfatui). Ar fi cred regimul 6 al dr. Oshawa, el a conceput mai multe, de la nr.1 in care cerealele sunt intr-o proportie mai mica si sunt permise si alte alimente, pana la nr.7, cel de care discutam aici si in care cerealele sunt in proportie de 100%. Acesta este cel mai restrictiv, dar si cel mai eficace.

Dieta se poate tine si 14 zile - prima data cand am tinut-o asa am facut. Nu cred ca as avea puterea sa o tin exclusiv pentru slabire, desi la unele persoane da rezultate remarcabile. Eu o tin pentru reechilibrarea energetica de care am nevoie destul de des. De mancat, mananc totul fiert (la aburi), nu mi-am facut niciodata nici un fel de turtite sau altele de genul acesta. E destul de fad asa, dar nefiind deloc pofticioasa, imi convine. Incerc sa pun accentul pe hrisca si mei, desi nu-mi plac. Orez numai rosu si salbatic, iar grau mai putin.

Singura mea problema la regimul Oshawa este apa. Beau de cand ma stiu foarte multa apa, asa ca aici ma abat putin de la recomandarile stricte. In rest, e o cura plictisitoare, dar destul de comod de tinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

dulcetica, ma bucur ca vei tine odata cu mine! E prima data cand voi avea o "colega de suferinta" :))
E foarte bine ca vrei sa imbini slabirea cu dezintoxicarea. Un mental echilibrat si gandirea pozitiva potenteaza efectele regimului. Sa ai grija la cerealele procurate - trebuie sa fie bio sau din surse de incredere.

Mergi la inceput