Alegerea numelui copilului si destinul ...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micos spune:

noi vom avea un baietel. Inca nu ne-am decis asupra numelui. Mie imi plac cateva nume si sotuli altele. Mie imi plac: Tudor si Codrin iar lui Vlad, Mircea si Tiberiu. Sper ca pana se naste bebe sa ne hotaram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepper-Queen spune:

Eu si sotul meu am facut o listuta pe care dupa ce am tot adaugat si am taiat nume de fete am ramas la 3 nume: Beatrice sau Alice sau ... pe-al trei-lea l-am uitat. Am lasat-o balta. Inainte cu cateva zile inainte de nastere, evident ca inca nu ne hotarasem, am sarit ca arsa si am strigat ca din gura de sarpe: Jacqueline (nu ma mai gandisem demult la ce nume sa-i punem si alegerea era oricum dintre cele trei de pe lista). Sotul m-a privit stupefiat si mi-a raspuns de parca despre asta vorbisem toata ziua, excelent, super, imi place. Si asa i-am pus numele fetitei. Dupa 2 ani am plecat in Belgia. Nu ne gandisem niciodata sa plecam din tara. Totul s-a intamplat in cateva luni. Jacqueline- Belgia - Destin?

Adriana 4+ si mami de Jacqueline (29-05-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

eu una sunt intr-o dilema totala , imi doresc enorm un baietel dar am in cap numai nume d fetita , daca ar fii fetita ar avea numele d sofia cu accent pe a, iar la baietel inca mai caut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepper-Queen spune:

Adinuzza, spune-mi si mie la ce nume te gandesti tu pentru ca si eu sunt in acceasi dilema . merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

Si eu am stiut intotdeauna ca o sa am baiat, de fapt doi baieti! Nu stiu de ce sau cum! Inca de cand eram adolescenta am stiut asta. Deocamdata sunt doar la primul, dar mai e timp... :)
Am ales numele baiatului nostru Teodor deoarece inseamna Dar de la Dumnezeu si pentru noi chiar a fost un dar primit dupa mai bine de doi ani in care am incercat sa avem un bebe.
Succes la nume si cred ca trebuie sa va ascultati intuitia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

draga mea pt baietel am in cap cateva nume dar sotul meu stramba din nas imi place iustin, andrei, rafael ..... inca mai caut ceva sa ne placa amandurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

La primul copil am gasit un singur nume de baiat care sa ne placa si mie si sotului. In rest, aveam preferinte taaare diferite.
Asa ca primul nostru copil s-a numit Andrei. (Al doilea nume nu l-am mai pus, ca ne-ar mai fi luat un secol sa-l gasim).

Acum asteptam bb2 si tot baiat... Am inceput sa radem amandoi, gandindu-ne ca o vom lua de la capat...
Dar Andrei ne-a salvat si a gasit el urgent un nume pentru fratiorul lui: Horatiu (si nici nu accepta sa-l numim altfel!)
Clar ca nici eu nici sotul nu ne-am fi oprit asupra acestui nume, dar intre timp ne-am obisnuit asa de tare cu ideea, incat acum ne place si nu ne mai imginam ca l-ar putea chema altfel...

Daca are sau nu legatura cu destinul...? Nu stiu.
In cazul lui Andrei ne-am amintit dupa o vreme ca pe cand eram insarcinata in 2 luni luasem un calugar la ocazie, pe cand ne intorceam dintr-o excursie. Si calugarul ne-a rugat sa ne abatem putin din drum si sa-l ducem pana intr-un loc... Asa am ajuns (fara de veste) sa vizitam Pestera Sfantului Andrei - un loc absolut deosebit, despre care poate nici nu am fi aflat ca exista daca nu mergeam cu acel calugar.

Despre Horatiu - ma gandesc ca poate e si-aici vreo taina pe care inca nu am descoperit-o... dar poate dupa ce se naste, o sa ne luminam de ce i-a fost dat acest nume...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

Cred k ne-am hotarat intr-un final si am ajuns la un consens il va chema ALBERT ..... dar pana in iunie mai e timp de gandire

[link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;0;19/st/20100627/dt/7/k/f36c/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Eu mi-am dorit fetita si stiam in mod special nume de fetita. Dar cum as fi fost la fel de bucuroasa si cu un pustiulica, incercam sa descopar si nume de baietei, desi mi se parea mai complicat. Am simtit ca va fi fetita si am stiut ca o va chema Sophie. Interesant este ca s-a nascut pe 17 sept, ziua Maicii Sofia si a fetelor sale. Am gasit pe net. Am descoprit acest lucru cu o seara inainte de nastere. Asa ca nu a facut decat sa-mi confirme ca ii este destinat acest nume. Pe fetita mea o cheama Sophie Amelie si are doua luni si jumatate.

Asteptandu-l pe Mos Craciun...
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Povestea gogoshicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

vad ca nu sunt singura care este in dilema cu numele. si eu mai un baietel de 4 anisori si juma si trebuie sai placa lui numele..... si neam oprit la Petru Catalin sau Catalin Ioan. mai vedem nici eu nu am gasit pe siteuri nume care sa ma atraga in mod deosebit.... miar fi placut Rares foaaaaaaaaaaaaaaaaaarte mult si la primul baiat, dar sotul meu e raraitsi a fost total impotriva. vreau doar sa ii gasim un nume frumos, care sa il caracterizeze si sai placa ca doar il va purta toata viata....
intradevar poate e legat de karma... nu stiu noua Andrei nea placut foarte mult (andrei-gabriel il cheam pe primul) si acum cautand semnificatia... inseamna razboinic!!!!!!!!! si intradevar andreiut al meu eun taur foarte razboinic... chiar i se potriveste numele asta...
gravi 32+

Mergi la inceput