Greutatea bebelusului la 5 luni

Greutatea bebelusului la 5 luni | Autor: Flory_28

Link direct la acest mesaj

Buna ,

Am ceva nelamuriri legate de greutatea bebelusului meu, un baietel de apoape 5 luni . S-a nascut cu 3.66 kg si 54 cm, in prima luna a luat 1.1 kg, in cea de a doua 1 kg si apoi a inceput stresul. In luna a treia a luat doar 250 g !!!, intreband pediatrul mi-a spus ca baiatul este bine! Cum este bine, cand el a luat asa putin?! Da, din cate am citit si eu, este in grafic, dar cresterea nu a fost una constanta. NIMIC nu s-a schimbat la el, nu i-am schimbat laptele, ii dau Humana 1, nu a fost racit, nu temperatura...absolut nimic. Doar ca bineinteles, a devenit mai activ, crescand automat s-a intamplat acest lucru. In luna a patra a luat 450g, ajungand la 6.250 ?!!! si a crescut, am uitat sa mentionez, ajungand la 65 cm.
Da, este in limite...dar de ce o discrepanta asa mare intre cantitati?

Sa stiti ca in luna a IV a , i-am notat de fiecare data cat manca...era in limite , ajungea la 700 ml lapte.

Ce sa fac? Urmeaza diversificarea...poate atunci va mai lua cate un pic in greutate. El arata bine...este vioi...
Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme?

Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!

Copiii in marea lor majoritate nu se incadreaza in graficele binecunoscute. Ar fi bine pt mamici ca cei mici sa manance toti la fel sa creasca la fel.... mai putin stres pentru noi.

Cred ca baietelul tau este perfect sanatos si va creste frumos si de acum incolo indiferent daca va urma graficul intocmai sau nu. Am o fetita de 2 ani sanatoasa tun care nu se incadreaza in nici un grafic. mananca din toate dar putin, a urat laptele cand era mica si tot asa. Am nascut-o cu 3350g si acum la fix 2 ani are 10600g. E sub grafic dar asa e ea. M-am stresat enorm din cauza alimentatiei dar a fost greseala mea. Si dc ma stresez eu si dc nu ea tot cat vrea mananca. mai important e sa ma asigur ca nu slabeste si ca mananca cat mai sanatos(nu-i dau dulciuri, semipreparate, carne de porc etc.- mananca in fiecare zi fructe desi la inceput nu-i placeau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flory_28 spune:

Multumesc mult pentru incurajari...


se vede ca esti mamica si ca stii ca pot fi nelinistita din aceasta cauza. Da, asa e, fiecare copil are ritmul lui, ce sa facem? nu-i putem obliga sa manance cand, ce si cat vrem noi.

Dar mai vine cate cineva si te descurajeaza...dar ar trebui sa nu-i bagam in seama, nu? Asa e lumea, fiecare isi da cu parerea...


Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut dupa vaccinul de 2 luni a inceput sa nu mai manince.

Oricum teoria e asa: in primele luni ia 1 kg, pe urma cite 500 gr sau si mai putin. Daca maninca bine si nu plinge si e in grafic, inseamna ca e bine, nu ai motive de ingrijorare. Trebuie sa manince zilnic 110-150 ml inmultiit cu greutatea pe care o are.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este foarte normal sa nu isi pastreze acelasi ritm de crestere... unde ar ajunge daca ar lua 1kg pe luna in fiecare luna
asa ca stai linistita, atata timp cat e vioi si doarme bine, mananca ok.. e totul perfect.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Buna. Am si eu o fetita de 4 luni jumate. Acum are 6,400 g, s-a nascut cu 4 kg. Mi-a luat foarte rau in greutate, dar nu ma stresez, atata timp cat e vioaie, mananca bine etc, nu vad de ce m-as stresa... Daca era sa ma i-au dupa grafice acum trebuia sa aiba 8 kg, ceea ce mi se pare exagerat de mult pentru un copil de 4 luni... Fiecare copil are ritmul lui. Sanatosi sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Diana s-a nascut cu 3060 g..in prima luna a luat 570 g, in a doua luna a luat 800g, a treia doar 400g...acum sa vedem..deci ia oricum aiurea...eu incerc sa nu-mi fac griji..ca sunt mai panicoasa de felul meu ...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ady80

Buna. Am si eu o fetita de 4 luni jumate. Acum are 6,400 g, s-a nascut cu 4 kg. Mi-a luat foarte rau in greutate, dar nu ma stresez, atata timp cat e vioaie, mananca bine etc, nu vad de ce m-as stresa... Daca era sa ma i-au dupa grafice acum trebuia sa aiba 8 kg, ceea ce mi se pare exagerat de mult pentru un copil de 4 luni... Fiecare copil are ritmul lui. Sanatosi sa fie.




Ady, asa e , fiecare copil e diferit.Si nici nu tb sa iti faci griji in privinta greutatii fetitei.
Dar te rog nu mai spune ca 8 kg ti se pare EXAGERAT DE MULT.Eu am o fetita care din 'intamplare' se incadreaza in grafice.Avea 8 kg (approx) la 4 luni si acum are aproape 9 la 5 luni si jumatate.
Nu mi se pare deloc EXAGERAT.
Nici tie nu ti-ar placea sa auzi ca fetita ta a fost exagerat de mare la nastere....
Sper ca nu te superi, dar daca graficele si medicii spun ca asta e greutatea normala/ideala, cum vrei tu sa ii spui, chiar nu pot sa cred ca am un copil exagerat de gras sau obez.....Poti sa vezi poze recente cu fiica mea la semnatura..
Asta nu inseamna ca tu sau autoarea topicului aveti motive de ingrijorare.


Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c[/i


Ady, asa e , fiecare copil e diferit.Si nici nu tb sa iti faci griji in privinta greutatii fetitei.
Dar te rog nu mai spune ca 8 kg ti se pare EXAGERAT DE MULT.Eu am o fetita care din 'intamplare' se incadreaza in grafice.Avea 8 kg (approx) la 4 luni si acum are aproape 9 la 5 luni si jumatate.
Nu mi se pare deloc EXAGERAT.
Nici tie nu ti-ar placea sa auzi ca fetita ta a fost exagerat de mare la nastere....
Sper ca nu te superi, dar daca graficele si medicii spun ca asta e greutatea normala/ideala, cum vrei tu sa ii spui, chiar nu pot sa cred ca am un copil exagerat de gras sau obez.....Poti sa vezi poze recente cu fiica mea la semnatura..
Asta nu inseamna ca tu sau autoarea topicului aveti motive de ingrijorare.

Buna. Nu te supara, dar asta e parerea mea. Nu cred ca am folosit cuvinte ca "gras" sau "obez". Odata ce din punct de vedere medical copilul este in grafice, atunci in nici un caz nu poate fi considerat gras sau obez. Doar mi se pare o greutate mare pentru un copil de 4 luni...( strict parerea mea), si da, copilul meu s-a nascut exagerat de mare, dar asta nu ma impiedica sa-l iubesc, sau sa-i ofer ce consider eu ca-i trebuie. Asa a vrut Dumnezeu sa se nasca, si nu am ce-i face, cum asa a vrut Dumnezeu sa ia in greutate mai putin decat in grafice ( probabil sa-mi fie mie mai usor sa o car in brate ),si chiar daca avea 10 kg la 4 luni, tot copilul meu ramanea.. si daca auzeam comentarii rautacioase, nu le bagam in seama, pur si simplu. Nu merita sa-mi consum erergia cu asa ceva. Probabil si tie ti se par unele lucruri exagerate, dar altor persoane li se par normale. De exemplu mie mi se pare "exagerat" un copil care la 2 ani jumate inca suge lapte de la mama lui, mamele care le dau lapte la varsta asta probabil li se pare normal, si exemplele pot continua. Sper sa nu te superi si sa fi inteles exact ce am vrut sa spun.
Apropo, ai un copil superb. .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flory_28 spune:


de ceea ce imi era teama s-a intamplat...la 5 luni, baietelul meu cantareste 6.450 kg si are 66 cm (intr-o luna a luat 100g). Este sub greutate; acum medicul pediatru mi-a spus sa-i dau vitamina C natural, 5 picaturi dimineata si i-am schimbat si laptele.Inainte ii dadeam Humana, acum ii dau Milumil. Il mananca, dar eu vad ca baietelul meu nu are pofta de mancare. Biberonul i-l dau fortat in gurita, apoi suge fara probleme; dar daca eu nu ii dau sa pape, el nu cere! Nu stiu ce sa-i mai fac....mai mult de atat nu-l pot obliga...
Nu a fost laptele Humana bun? Nici nu stiu ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Baietelul meuacum are 8.5 luni si are 7.7 kg. Dr. zice ca e bine, desi nici el nu a luat in greutate cat de cat constant. Si eu mi-am facut griji, dar el mananca foarte bine acum. Intr-adevar, a fost o perioada, pe la 3 luni cred, cand nu manca cine stie ce, parea ca nu are pofta de mancare, iar dr. mi-a zis ca inapetenta poate veni de la anemie. Era un pic anemic ( am facut analize si avea hemoglobina 10.8). Asa ca am inceput sa luam fier si vitamine. Aici ma adresez tie flory28- poate aveti aceeasi problema.
Primul meu copil s-a nascut cu 4.45 kg si am fost o mama fericita pt. ca n-am avut probleme ulterior legate de alimentatie. A mancat bine, fara a fi vreodata gras. Dar desi s-a nascut asa de mare, nu avea 8 kg la 4 luni. Si mie mi se pare mult pt. acesta varsta.Tot ceea ce conteaza este sa fie sanatosi, sa manance sanatos, mai ales acei copii care au probleme cu greutatea excesiva.

Camelia si Matei( 11.07.2008)+Mihai (03.04.2004)

Mergi la inceput