Alaptatul-Help Line-(11)

Alaptatul-Help Line-(11) | Autor: veronica75

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=244792" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(1)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(2)
Alaptatul-Help Line-(3)
Alaptatul-Help Line-(4)
Alaptatul-Help Line-(5)
Alaptatul-Help Line-(6)
Alaptatul-Help Line-(7)
Alaptatul-Help Line-(8)


Alaptatul-Help Line-(10)



www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY" target="_blank">Primii pasi spre alaptare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770" target="_blank">Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054" target="_blank">Mastita si tratamente naturiste


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163 " target="_blank">Menstruatia si alaptatul


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792" target="_blank">Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454" target="_blank"> Pentru intarcare, cum oprim lactatia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989" target="_blank">Plansul bebelusului in timpul suptului


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199" target="_blank">Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi


Va rog sa ma ajutati si pe mine...am facut mastita madoare capul si toata casrnea de pe mine ca lagripa.....
Pot sa mai alaptez????????????/augumentin e bun?????????????????
Azi am botezul..... deci deplasare nik

http://picasaweb.google.com/ianfeb2009/Veronica#

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Augmentinul este sigur in sarcina si in alaptare. Daca chiar este cazul (faci febra peste 38.5 gr Celsius) poti sa iei o tableta (625 mg) la 12 ore pentru 5 zile. Insa mai sigur (fiind un antibiotic mai bland) este Cefalexinul, 500 mg la 6 ore 5 zile. Poti lua paracetamol 3 tablete pe zi sau algocalmin (insa doar in ultima instanta, daca durerile sunt mari).

In rest... pus bb cat de des la san sau muls, inainte de supt/muls pui comprese calde ca sa permiti evacuarea cat mai usoara a laptelui (sau intri in dus sub apa calda si iti masezi sanul bolnavior cat mai gentil posibil). Intre supturi pui comprese reci (intrerupe formarea de nou lapte peste laptele deja inchistat in san). Sau iei niste frunze de varza, le pui in congelator pt 20 minute si, invelite in prosop, le pui deasupra sanului cu probleme. Poti alapta linistita in continuare pe bebe, nu-l afecteaza febra si nici tratamentul indicat.

Cat mai multa incredere, fara disperare (bble simte daca mama este stressata) si multa perseverenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Augmentin poti sa iei fara nici o problema, nu este contraindicat in alaptat. Eu cand am facut mastita nu am luat antibiotic, doar paracetamol si algocalmin ca sa scada febra. In rest, pus bebe sa suga mai ales din sanul bolnav si frunze de varza pe san. Medicul de familie mi-a spus atunci ca pot sa masez regiunea dureroasa cu un ungvent cu antiinflamator. E greu, dar va trece

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns j_o spune:

Buna, fetelor !
Sunt noua pe acest forum dar va citesc demult si parerile si experienta voastra chiar conteaza.
Am un bebe de 3 luni si 3 saptamani care are diaree de 1 saptamana deja.
Precizez:
1. este alaptat exclusiv la san
2. nu vrea sa manance nimic din biberon si ca atare remediile gen: ceai de menta, biotics baby, mucilagiu de orez, etc (adica orice nu vine din tzitzi) sunt imposibil de pus in practica.
Problema de aici apare: copilul este invatzat cu sanul si nu vrea nimic altceva.
Stau si cuget: eu, daca as avea diaree de 1 saptamana, m-as clatina pe picioare. Sunt deja ingrijorata, iar pediatra mi-a recomandat urmatoarele:
- 1/2 tableta Furazolidon de 25 mg la 8 ore (asta reusesc sa i-o strecor in gura, cu seringa)
- 1/2 plic Biotics Baby la 12 ore (aici avem o problema, pt ca daca il dizolv in prea mult lichid, nu reusesc sa-l fac sa bea, iar daca il dizolv in prea putin lichid, este prea dulce si scuipa tot)

Ma aflu intr-un mare impas si cu greu imi mentin o stare de spirit normala.

Vreau sa va intreb:
- s-a confruntat careva din voi cu asa ceva ? (bebe cu diaree, care nu papa nimik din biberon)
- stiti cumva de vreun remediu injectabil ? (coprocultura este ok)
- cum sa-l determin sa pape din biberon ? (el a mai mancat din biberon pe cand avea 2 luni, dar la un moment dat, s-a indarjit si a ales sa manance doar de la san). Sa nu ma intelegeti gresit: sunt pro-alaptare, dar afurisita de diaree tare ma incurca !! Ce sa mai zic ca nu ia in greutate si are si 8 scaune apoase pe zi !!

Cauzele diareei: s-ar putea sa fie de la smantana pe care am mancat-o cu supa de cartofi (zice pediatra).

Va rog ajutati-ma cu sfaturile voastre.

Multa sanatate tuturor, pt ca e nepretuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui j_o

Buna, fetelor !
Sunt noua pe acest forum dar va citesc demult si parerile si experienta voastra chiar conteaza.
Am un bebe de 3 luni si 3 saptamani care are diaree de 1 saptamana deja.
Precizez:
1. este alaptat exclusiv la san
2. nu vrea sa manance nimic din biberon si ca atare remediile gen: ceai de menta, biotics baby, mucilagiu de orez, etc (adica orice nu vine din tzitzi) sunt imposibil de pus in practica.
Problema de aici apare: copilul este invatzat cu sanul si nu vrea nimic altceva.
Stau si cuget: eu, daca as avea diaree de 1 saptamana, m-as clatina pe picioare. Sunt deja ingrijorata, iar pediatra mi-a recomandat urmatoarele:
- 1/2 tableta Furazolidon de 25 mg la 8 ore (asta reusesc sa i-o strecor in gura, cu seringa)
- 1/2 plic Biotics Baby la 12 ore (aici avem o problema, pt ca daca il dizolv in prea mult lichid, nu reusesc sa-l fac sa bea, iar daca il dizolv in prea putin lichid, este prea dulce si scuipa tot)

Ma aflu intr-un mare impas si cu greu imi mentin o stare de spirit normala.

Vreau sa va intreb:
- s-a confruntat careva din voi cu asa ceva ? (bebe cu diaree, care nu papa nimik din biberon)
- stiti cumva de vreun remediu injectabil ? (coprocultura este ok)
- cum sa-l determin sa pape din biberon ? (el a mai mancat din biberon pe cand avea 2 luni, dar la un moment dat, s-a indarjit si a ales sa manance doar de la san). Sa nu ma intelegeti gresit: sunt pro-alaptare, dar afurisita de diaree tare ma incurca !! Ce sa mai zic ca nu ia in greutate si are si 8 scaune apoase pe zi !!

Cauzele diareei: s-ar putea sa fie de la smantana pe care am mancat-o cu supa de cartofi (zice pediatra).

Va rog ajutati-ma cu sfaturile voastre.

Multa sanatate tuturor, pt ca e nepretuita.




la varsta lui e prea micut pentru mancare adevarata... si smantana se da foarte tarziu... pe la 9 luni sau poate si mai mult...

eu impreuna cu organizatia mondiala a sanatatii iti spun sa mai astepti si sa lasi bb sa suga doar lapte de la mama... este cel mai bun aliment pentru el in aceasta perioada...

abia la 6 luni implinite are nevoie de mai multe proteine decat ii poate oferi sanul... si atunci se incepe introducerea mancarii (supelor, legumelor, si etc!!!)

pe perioada alaptarii la san nu este nevoie de nimic altceva, nici ceai nici apa, nimic... cu cat ii dai mai multe lichide o sa suga mai putin, o sa ia in greutate mai oputin si pediatra iti va zice sa-i dai lapte praf... e cerc vicios...

daca are diarie, laptele mamei este cel mai indicat... daca este o diarie virala, mama s-a intalnit si ea cu virusul si a fabricat anticorpi, pe care are grija sa-i transmita prin lapte... tot la diarie, copilul are nevoie de lichide, si laptele mamei este ideal...

am avut si noi diarie si inca din aia afurisita... sa stii ca alaptand la san (eu am tinut un gen de regim, mancand ca si cum as fi avut eu diaria!!!) in decurs de 4 zile a trecut...

insanatosire grabnica!!!
pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Ama cred ca JO zicea ca ea a mancat smantana cu ciorba de cartofi nu bb care este alaptat exclusiv.

J_O, fetita mea a facut scaune apoase pana dupa 4 luni cred si avea perioade in care facea chiar dupa fiecare masa. Si apoase de se absorbeau efectiv in scutec dar pediatra noastra a spus mereu: se trateaza cu san, elimini alimentul care a declansat diareea la bb complet pana dupa 6 luni, iar pana trece diareea regimul tau trebuie sa fie in consecinta ( bine, acum tre' sa ai grija sa nu treci tu in partea cealalta ) Eu am pus si menta in ceaiul de lactatie, supe de legume ( din radacinoase si dovlecei ) si am mancat banane, pui fiert si mere in aceste perioade... Atata timp cat nu scade in greutate nu trebuie sa te ingrijorezi, ai grija numai sa fie hidratata foarte bine - ii oferi sanul mai des decat de obicei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Fetelor am si eu cateva intrebari.
Avem o saptamana. Laptele a venit in a patra zi si din pacate in spital a primit si formula asa ca in prima zi acasa a refuzat sanul, a refuzat si mameloanele de silicon. Pana la urma am revenit pe san, numai o data pe zi mai primeste 30 ml formula in clipa in care sta la san peste o ora, apoi il refuza si isi roade inca mainile. In rest se pare ca ne descurcam.

Are momente cand mananca 30 minute si apoi e linistit. Sau momente cand mananca o ora. Cam la 10 minute alternam sanii pentru ca asa cere el.

Acum va intreb daca cere la san dupa o ora e ok? Sa il pun iar? Nu e prea repede?

Cum sa cresc cantitatea de lapte?
Beau pe zi cam 3 litri ceai de anason, fenicul, chimen (amestecate). Un litru ceai de la faris. Cam 2 litri compot de mere si 2 cani de lapte. Iau galafor, si galactogil. La pranz bag supa de pui.

Ziua dupa alaptat sub dus ma mai mulg cate un pic si imi pun comprese calde pe sani.

Ce sa mai mananc sau sa mai fac? La primul am alaptat 6 luni fara probleme si acum sunt cam debusolata.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, cred ca mai mult de atat nu poti face . Important e sa nu te stresezi si sa nu te gandesti ca nu ai lapte destul. De asemenea eu te sfatuiesc sa ii scoti cat de repede orice supliment de lapte praf. Sa nu ii dai nici apa, nici ceai, doar lapte de la tine. La san poti sa il pui oricat de des, nu conteaza. Eu pe pitica mea o puneam si la o jumatate de ora. Daca asa se linistetste si asa vrea el nu e nici o problema. In timp isi va regla programul si nu va mai suge chiar asa de des. Despre faptul ca isi baga mainile in gurita, e foarte posibil sa nu o faca de foame. Fetita mea facea la fel, adica numai ce termina de mancat si hop cu mainile in gura. In schimb a crescut 900 de gr. in prima luna. Asa ca fii cat mai relaxata, bea lichide doar cat simti nevoia si nu te uita la ceas cand alaptezi.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aalina

Fetelor am si eu cateva intrebari.
Avem o saptamana. Laptele a venit in a patra zi si din pacate in spital a primit si formula asa ca in prima zi acasa a refuzat sanul, a refuzat si mameloanele de silicon. Pana la urma am revenit pe san, numai o data pe zi mai primeste 30 ml formula in clipa in care sta la san peste o ora, apoi il refuza si isi roade inca mainile. In rest se pare ca ne descurcam.

Are momente cand mananca 30 minute si apoi e linistit. Sau momente cand mananca o ora. Cam la 10 minute alternam sanii pentru ca asa cere el.

Acum va intreb daca cere la san dupa o ora e ok? Sa il pun iar? Nu e prea repede?

Cum sa cresc cantitatea de lapte?
Beau pe zi cam 3 litri ceai de anason, fenicul, chimen (amestecate). Un litru ceai de la faris. Cam 2 litri compot de mere si 2 cani de lapte. Iau galafor, si galactogil. La pranz bag supa de pui.

Ziua dupa alaptat sub dus ma mai mulg cate un pic si imi pun comprese calde pe sani.

Ce sa mai mananc sau sa mai fac? La primul am alaptat 6 luni fara probleme si acum sunt cam debusolata.
Va multumesc


faci chiar prea multe... oricum stai linistita, ca ai lapte chiar pentru doi. eu una zic sa elimini si acea cantitate de formula... ii scoti 5 ml in fiecare zi si asa ajungi ca intr-o saptamana sa o elimini de tot... cu cat o scoti mai repede (ma refer la varsta copilului) cu atat e mai usor si pt tine si pt el...

iti cere din ora in ora... da-i din ora in ora, el suge si de foame si de sete... asa ca nu-ti fa probleme din acest punct de vedere...

si regula cea mai impertanta pe care ti-a zis-o si puisorul este sa ramai cat mai calma... si ai sa vezi ca o sa fie ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Ama cred ca JO zicea ca ea a mancat smantana cu ciorba de cartofi nu bb care este alaptat exclusiv.


am citit in graba si am facut-o varza... sorry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Multumesc fetelor. Eu imi faceam probleme ca il pun prea des la san. Pai aia 30 ml eu i-as scoate de tot. Sper sa reusesc azi sa nu mai vrea. O data pe zi nu reuseam deloc sa il satur. In rest se pare ca prestam corespunsator chiar daca stam mult la san. Problema e cand nu mai vrea el sa stea da plange in continuare.


Nu primeste apa sau ceai. Iar eu tre sa beau la comanda ca altfel de cand ma stiu nu bag un litru de lichid in mine.

Mergi la inceput