vaccin antipolio clasa a III-a

vaccin antipolio clasa a III-a | Autor: Ana71

Link direct la acest mesaj

Buna,

I-am facut ieri baiatului meu, care este clasa a 3-a, rapelul la vaccinul antipolio (cel cu cele 2 picaturi). Vroiam sa va intreb: copii vostri au avut reactii la el?
Ca al meu aseara a inceput sa faca febra, frisoane. Azi dimineata iar a avut febra, nu are pofta de mancare.

Inainte de administrare l-a verificat pediatrul si nu avea gatul rosu, nas infundat...chestii de-astea.

O fi reactie la vaccin sau vreo viroza suprapusa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

da...horor! Ozi a avut febra usoara, dar mai rau a avut dureri de oase si dureri musculare...la inot efectiv i se bloca bratul...ne-am speriat ingrozitor mai ales ca atinut cam 14 zile...ne temeam sa nu fi facut poliomielita...a trecut! Lui Tudor i-am facut insa antipolio injectabil...nu vreau sa mai trec vreodata prin stresul de anul trecut!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Multumesc mult pentru raspuns.

Ozi si la celelalte vaccinuri antipolio luase picaturi sau ii facusesi varianta injectabila?
Victor tot picaturi a luat si la 2,4,6 luni si 1 an. Ce-i drept el este si foarte reactiv la vaccinuri (la mai toate a facut febra), dar mi se pare ca prea a reactionat urat la rapelul asta (tinand cont ca a mai intrat in contact cu virusul din picaturile astea) . Fetitei si eu i-am facut varianta injectabila, dar se pare ca infectionistii recomanda ca macar unul dintre rapelurile la antipolio sa se faca cu picaturi, pentru o protectie mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi a facut si mica vaccinul antipolio oral dar nu a avut efecte stranii atunci.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

stiu ca nu are legatura cu subiectul,dar david al meu a facut antipolio picaturi la doua luni,la patru si sase luni nu am fost in ROMANIA,iar in tara in care ne aflam antipolio se face doar in lunile martie si aprilie sau mai,deci am sarit ,am mai facut la 1an.medicul de familie la care am fost a zis ca e ok ,pe net am mai postat o intrebare si am primit raspunsul ca ar fi ok,iar din ianuarie avem alt medic de familie care mi-a spus ca trebuie sa recuperam dozele pierdute,i-am spus ca nu sunt de acord,ca ma mai documentez,ce parere aveti,copilul are aproape trei ani?

NIKOL si bb DAVID (15 MAI 2006) http://photos.yahoo.com/nikolett2445

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

La noi nu a fost reactie la vaccinul antipolio, ci scarlatina. A fost o coincidenta febra de joi, de dupa vaccin. E epidemie in clasa....debutata exact in aceasta perioada. La fix a facut vaccinul asta, cat sa nu poata face tratament injectabil (asa ca luam eritromicina).

Am amanat vaccinul antipolio facut de ceilalti colegi in noiembrie, pentru ca eram in tratament la dentist....si am gasit un moment nemaipomenit sa-l facem.

Nikolett2445, nu stiu ce sa zic. Adevarul ca daca iesi un pic din schema parerile medicilor sunt diferite. Eu as vorbi cu un medic infectionist de incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana71

Multumesc mult pentru raspuns.

Ozi si la celelalte vaccinuri antipolio luase picaturi sau ii facusesi varianta injectabila?
Victor tot picaturi a luat si la 2,4,6 luni si 1 an. Ce-i drept el este si foarte reactiv la vaccinuri (la mai toate a facut febra), dar mi se pare ca prea a reactionat urat la rapelul asta (tinand cont ca a mai intrat in contact cu virusul din picaturile astea) . Fetitei si eu i-am facut varianta injectabila, dar se pare ca infectionistii recomanda ca macar unul dintre rapelurile la antipolio sa se faca cu picaturi, pentru o protectie mai buna.



hmm .. ciudat ...

Citat:
Associated Press

Last Updated: Dec. 7, 1999

Chicago - The nation's largest pediatricians' group is recommending that all routine polio vaccines be given through injections rather than orally.

The policy switch by the American Academy of Pediatrics comes six months after the federal Centers for Disease Control and Prevention made the same recommendation.

Authorities believe the newer vaccine is safer because it uses an inactivated form of polio virus, which means it cannot cause polio. The oral version, which uses a weakened form of the live virus, has been safe for millions of kids who have taken it but has caused polio in a handful of youngsters each year.

Recent studies have shown the injectable vaccine to be just as effective in providing immunity to the paralyzing disease.

While the CDC recommends that doctors switch to the injectable vaccine in January, the academy says physicians may use up their supplies of oral vaccine over the next few months by giving it to children who have already started on the four-dose series and are due for their third and fourth doses


Mergi la inceput