Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

nici ei nu accepta sub 37 de saptamani? pai si atunci de ce se lauda ca sunt megadotati si pt prematuri?
eu am "ratat" o nastere in conditii civilizate ca am avut de la 30 de saptamani risc de nastere prematura, si desi am nascut la 39 de saptamani, nu am mai mers la clinica pe care o vizasem ca nu ma asteptam sa ajung asa departe...iar dupa ce am implinit 37 de saptamani nu mai avea rost sa incerc fiindca toti dr.ii erau plini, nu ma primea nimeni, desi fusesem de la 20 la 30 de saptamani la cineva de la ei din clinica
speram macar la a doua nastere sa ma bucur de conditii decente, iar regina maria era marea mea speranta in conditiile in care la prima sarcina am avut uter hipercontractil....

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Si eu am contractii premature si am fost internata la 25 sapt cu risc de avort. Sper totusi sa reusesc sa o duc pana la 36 de sapt, si de la 36 accepta.
Ei sustin ca au aparatura pt prematuri dar costurile sunt prea mari, si atunci e mai "safe" sa te trimita la stat.
Eu nu pricep de ce nu spun exact cat costa, poate totusi vreau sa investesc in asta ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bbee spune:

Mie mi-au spus ca 2-3 zile de internare in plus si ingrijire prematur pot ridica pretul pana la 10.000 Eur (aparatura scumpa, personal suplimentar etc). E foarte cinstit ca anunta pacientele din timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Din pacate atat Regina Maria cat si Euroclinic nu sunt specilizate pe prematuri, au contracte cu spitale de stat pentru asta, adica cu Filantropia respectiv POlizu. Spitalizarea mamei se plateste totusi, pana este trimisa in alta parte. De la Euroclinic, stiu un caz concret trimis la Polizu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

pai Niculescu a fost un domn, mi-a spus ca pot continua sa merg la medicul meu si doar inainte de nastere sa merg la el, cu analizele la zi
mi-a explicat ca tinutul unui prematur acolo este extraordinar de scumpa, pe cand la stat plateste statul (de ce e asa scumpa n-am inteles)
deci ca e mai avantajos financiar pentru mama
asa ca ma duc la un dr de la stat pana la 37 de saptamani si gata

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Ei nu au aparatura specializata pt. prematuri, Nemora. Si nici Euroclinicul. Pt. ca este foarte scumpa, investitia ar fi foarte mare si nu si-ar scoate banii asa cum si-i scot din nasterile la termen.
De-aia iti spun tie ca nu renteaza si bla-bla-bla uri din astea. Nu cred ca-i intereseaza prea tare ca-i prea scump pentru parinti, din contra daca ar putea sa mai ia bani din ceva n-ar sta pe ganduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bbee spune:

Eu am inteles ca au aparatura pentru prematuri dar anunta totusi mamele ca e un serviciu extrem de scump. Cel mai bine e sa avem noroc si sa nastem dupa 36 de saptamani!!! Eu am primit si un card de reducere de 100 Euro din pretul nasterii ptr ca am vizitat maternitatea in luna martie. Ma bucur, se mai scade ceva ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Oana, sunt convinsa ca ai dreptate. Trist.
Dupa cateva zile petrecute la Municipal as fugi cat mai departe de spitalele de stat.

Poate ar trebui sa fac si eu ca Nemora, adica sa merg la un doctor de stat pana la 36 sapt.... Insa au o atitudine atat de "comunista" ca imi piere orice cheful. De ex am vrut sa il iau si pe sotul meu la discutii cu medicul si nu a vrut sa il primeasca in cabinet, spunand ca nu sotul e insarcinat, deci nu are ce discuta cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissalide spune:

am fost eu saptamana trecuta la CMU Regina Maria. sunt zilele portilor deschise si am putut sa vizitez camerele si maternitatea. ce sa va spun, am ramas de-a dreptul impresionata, chiar nu-mi imaginam ca un spital poate arata asa. cu adevarat hotel de 5 stele... preturile la nasteri sunt intre 1880 euro si 3000 parca, dar nu mai stiu sigur cat costa fiecare tip de nastere in parte. oricum, mi se pare ca sapt asta primiti si o reducere de 100 euro daca va duceti in vizita, parca a mai zis cineva asta.
poate gasiti pe net si poze cu camerele ; incerc si eu sa gasesc cateva si va dau link.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Eu am nascut la Euroclinic si nu au aparatura pentru prematuri si nici personal specializat.
Cat despre costuri e doar o scuza cred ca sunt oameni in tara asta care isi permit sa plateasca.
Pentru prematuri mergeti la stat ... sper sa nu fie cazul.

Mergi la inceput