Idei pentru confectionat martisoare?

Idei pentru confectionat martisoare? | Autor: tutzi

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am si eu o rugaminte, vreau sa fac impreuna cu fetele cateva martisoare sa le dam celor dragi (si mai ales ca la gradi n-au facut nimic ) si am nevoie de cateva idei. Am cautat pe net si ce am gasit nu prea imi place. Ma ajutati voi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tocmai am vazut la tarabe unele dragute, lucrate manual

o bucata de material de forma rotunda, cu diametrul de aprox 3 cm (tii minte cum era etamina pe vremea lui ceasca ? ceva asemanator, dar mult mai fina, cu patratelele mici, cred ca era material din acela pe care se coase goblen)

pe margine era cusut (sau lipit?) un snurulet rosu rasucit

in mijlocul acestui "medalion" era cusuta de mana o floricica mica, sau un trifoi, sau o gargarita...deci foarte asemanatoare unui goblen in miniatura

sau tot pe material incercati sa lipiti frunzulite de merisor (sau cum ii zice arbustului acela cu frunze mici verzi, care si iarna este verde ?!?), iar in loc de floricele lipiti margelute, paiete, etc

mai nou, acum se poarta in loc de martisor in piept, o bratara la mana, in culorile alb si rosu, crosetata, la capete se leaga sau se prinde cu inchizatoare.

sau, daca ai posibilitatea, din material ceramic sa "coci" niste forme, pe care cele mici sa le picteze dupa imaginatia lor, ori cu model abstract, ori cu o floare, gargarita, trifoi, etc. obiectele pot fi mici (medalion) sau mai mari - gen brosa

idei ar fi multe, dar depinde cat esti dispusa sa investesti in materiale, depinde si de indemanarea, rabdarea si imaginatia voastra..

nu ar strica sa faceti o vizita la tarabele cu martisoare, poate va inspirati de acolo

succes !



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

eu cred ca o idee frumoasa ar fi niste martisoare cu niste mici fotografii ale fetitelor
hai sa-ti zic ce-mi iamginez eu:

poze mici cam cat o poza de buletin si lipite pe o tablitza de plastic sau lemn sau altceva...cu niste etamina, cum zicea Crina...si eventual incadrate de un fir de martisor...

pozele sa fei facute langa o perdea simpla sau un perete...si ele sa fie imbracate f frumos, romantic, cu o rochita de ocazie, eventual, daca aveti de la vreo nunta sau botez la care ati fost sau chiar si una simpla dar alba...asa as alege eu..ceva cu volanase si cu funde in par...
si sa fie poze alb negru sau sepie
si sa stea putin spre profil, sau cu palmele sub barbie, stii tu, pozitiile acelea studiate, clasice, cum erau in fotografiile de pe vremuri...

In asa fel bunicile si matusile s-ar putea lauda cu ele
Si daca vrei sa fie ceva si mai special poti lua niste rame foarte mici de argint, din cele clasice, cu multe inflorituri si sa pui aceste poze si le dai cadou legate intr-o hartie fina prinsa cu fir de martisor.



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

eu am adunat intr-un an niste melci de pe malul marii in care am bagat aracet si am infipt un minibuchetel de flori nemuritoare. Snurul lipit de asemenea pe spatele melcului, cu fundita..si gata...

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Viatza intre roz si bleu
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Bune idei...fur si eu de aici....

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

nu ne arati ce-ai facut pana la urma?sunt tare curioasa


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Viatza intre roz si bleu
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor va arat si eu ce am facut impreuna cu echipa MAME..

http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/sets/72157623231879897/

aici sunt detalii despre destinatia fondurilor stranse din vanzarea acestoe martisoare

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147487&whichpage=7

Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.flickr.com/photos/23251288@N07/sets/72157623231879897/" target="_blank">lume lumeeeeeee ia luati la MARTISOAREEEEEEE

www.asociatiamame.com/ro/implica-te/persoana-fizica.htm" target="_blank">invitatie F230
............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Noi o sa cumparam panglici subtiri-subtiri,albe si rosii, si margele la fel, albe si rosii si vom face din aceste combinatii de culori bratari si coliere. Desi e f posibil sa mai facem pentru fiecare "destinatara" si cate un obiect in culorile preferate.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput