GRADINITE CONSTANTENE(2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Eu il inscriu zilele astea pentru 2011, vreau sa fiu sigura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monyykka spune:

Sunt din Constanta si sunt o mamica foarte debusolata in privinta gradinitelor !Incerc sa gasesc o gradinta buna ptr copilul meu si nu reusesc.Am mers in vreo 7 locuri si .........sunt socata de ce se intampla in tara asta.vreo 4 gradinite au lasat de dorit in privinta curateniei ,personalului si educatiei....vreo 3 mi-au placut dar am fost respinsa din start ca nu sunt locuri!Nu inteleg !!!inscrierile la grupa mica se fac de pe 1/05 respectiv 15/05 la altele, iar locuri nu sunt.......cum adica?Daca inscrierile nu s-au facut ,cum nu sunt locuri???Am inteles ca prioritate au persoanele care locuiesc in cartierul respectiv si care au servici.Ok!Dar ce ne facem cand si atunci ,nu se poate?Dau un exemplu:locuiesc in cartierul Cet ,pe pelicanului nr 31,gradinita din cartier cu program prelungit din cartier imi place foarte mult;este vorba de gradinita ``Lumea copiilor``care se afla la cateva blocuri mai sus,tot pe Pelicanului.Corespund criteriilor:copil de 3 ani si 4 luni in septembrie,locuiesc in zona,salariata tot .Ma duc azi 14.04 sa vorbesc cu directoarea gradinitei ptr inscriere la gradinita(inscrierile urmand sa se faca incepand cu 15 mai)si-mi spune ca locurile sunt ocupate;ca sunt indreptatita sa-mi depun dosarul dar mi-l depun degeaba cum ar veni.M-a trimis undeva prin poarta 6 sa caut pe acolo o gradinita..........Ce se intampla fratilor?De 2 zile incerc sa fac demersuri sa-mi incriu copilul la gradinita si nu reusesc.Ce sa fac?Incotro sa o iau?Imi vine sa plang ,zau na....In loc sa fie un prilej de bucurie ca ,copilasul meu drag a crescut si va merge la gradi ,e un motiv de intristare si amraciune in suflet!Voi cum ati procedat?Incotro ati luat-o?Ptr gradinita de la Cet stiu o mamica care locuieste in km 4-5 si care datorita faptului ca are cunostinte la inspectorat ,deja in mai ,copilul urmeaza sa mearga la gradi.Al meu de ce nu???Eu vroiam din toamna.......Cu gradinitele de stat m-am cam lamurit si eu daca n-am pile si relatii nu am acces!(eram si eu dipusa si bine intentionata sa dau darul d-nei directoare ,ca stiu ca asa se face).Dar cum? Dragi mamici,apelez la voi dragele mele,va implor indrumati-ma si pe mine la o gradinita particulara cu program prelungit unde sa-i fie bine puiului meu si sa nu intampin probleme de genul asta!Am citit ceva de ``Champions``?Cum este acolo,cat e tariful ,care sunt conditiile ,daca sunteti multumite,si eventual o adresa.Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monyykka spune:

asta cu locurile e vrajeala;daca n-avem pile si relatii stam pe dreapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isis_23 spune:

Inscrierile la gradi incep de pe 1 mai pana pe 15 mai.
Acum ,in aceasta perioada se face reinscrierea copiilor din gradinite.
Locurile sunt limitate,din cauza patuturilor in care dorm copii.
Incepeand cu anul scolar 2010,"datorita" noi legi a invatamantului,minimum de copii din clase trebuie sa fie 10,iar maximul 20,insa cadrele didactice vor fi paltite in functie de copii inscrisi.
Sperand k aceste informatii sa fie cat de cat utile,va recomad sa fiti consecvente,deoarece unele directoare abia va asteapta la inscrieri!
Succes!

Mami mandra de Edith de pe 23.01.2009

http://www.flickr.com/photos/44563043@N03/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaF spune:

Draga Monyykka nu intra in panica

Dupa parerea mea gradinitele particulare sunt extraordinar de scumpe.
Daca iti permiti in mod constant 7-8 mil/luna atunci da. Ma refer la o gradi buna.

fetita mea de 5 ani merge de la 2 ani si 9 luni, la gradinita 53 din Poarta 6. acolo stau. Programul este pana la ora 6 sesra.
Dna direcctoare este o scumpa si nu accepta favoruri.
Eu cand am inscris-o pe fetita mea m-am dus trimisa de cineva de la inspectorat, pt ca avea 2 ani si 9 luni.
dna directoare a spus ca ea nu accepta bani si cadouri si ca nici nu o intereseaza cine m-a trimis. Dc sunt locuri accepta copilul.
Am depus dorsarul si in toamna am dus copilul la gradi.
Gradinita este renovata, f curata si sunt multumita.
acum depinde de educatoare si de imunitatea copilului la raceli.
dar pedte tot este la fel.

Iti recomand aceasta grsdinita cu draga inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiumic58 spune:

Buna ziua. Iti raspund de abia acum, deoarece am vazut tarziu mesajul tau. Nu stiu unde ai inscris copilul pina la urma, dar daca ai evitat gradinita Tara Piticilor, atunci ai facut o alegere inteligenta. Am o prietena care a ales gradinita asta pentru baietelul ei si este foarte hotarita sa nu mai repete greseala pentru anul acesta. Desi este oarecum multumita de cite a invatat copilul pina acum, partea cu supravegherea lasa mult de dorit. Supraveghetoarele sint extrem de tinerele, maxim 18 ani, fara experienta cu copii. Pe linga asta, baiatul mereu vine acasa lovit, zgariat sau muscat de copii "cunostinte" ale patroanei-manager, care sint mai "protejati" decit ceilalti copii inscrisi fara sa fie cunostinta cuiva. Am inteles ca si alte mamici se pling de acest lucru si chiar citiva au fost deja retrasi din acest motiv. Sper sa fie de ajutor acest mesaj celor interesati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Bun gasit mamici de pititci de Constanta!

In 2007 cand mi-am inscris copila la gradi am respectat perioada de inscriere anuntata, adik in ziua X de la ora 7,30 la 9,30! Ca si monyykka locuiam in zona, frecventase cresa de langa gradinita, dar fusesem anuntati ca se vor limita la zona acceptata( blocurile numerotate A, B, C), dar si asa ne incadram.
Auzisem de spagi, pile si relatii, dar stiind ca respect toate cerintele ne-am prezentat in intervalul anuntat. Ma asteptam sa fie coada, asa ca am trezit un bunic de la 6 dimi si l-am trimis sa ocupe rand. Pana la 7,30 se stransese doar 2 bunici, atat, doar 2 dosare asteptau...exact, unde erau restul...aaa, deja ocupate locurile!?
Cred ca norocul a fost de partea noastra, am aflat spre sf lunii august ca este copila inscrisa, pana atunci nimic afisat.

Asa ca Monyykka, sfatul meu este sa depui in ziua respectiva dosarul, mai ales ca stii ca te incadrezi.

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha022005 spune:

Salutare! Stiti un nr. de telefon de la Cresa nr 2(Administratia Creselor)? Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

sorry, eu nu am nr de telefon, nici al cresei, nici al administratiei!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Buna seara,

Am citit jumatate din primul capitol, insa nu mai am timp......asa ca daca sunteti dragute sa imi spuneti despre cresa 13 de la C.E.T???
A avut cineva copilul acolo, stiti mai multe despre aceasta cresa???

Noi ne-am inscris de anul trecut si peste o saptamana mergem la cresa.Nu stiu nimic, doar am vazut-o insa nu am informatii din partea mamicilor.



Mergi la inceput