Dezvoltare sexuala precoce?

Dezvoltare sexuala precoce? | Autor: alexa38

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 5,5 ani e un copil normal dezvoltat fizic si psihic pentru varsta ei dar acum cateva zile i-am descoperit 3 fire de par pubian. Am fost socata si a doua zi am si alergat cu ea la endocrinolog. Doctora mi-a spus sa stau linistita ca nu e nimic grav dar mi-a dat sa-i fac un set de analize de sange si urina. O alta problema pe care o observasem eu de ceva vreme e ca transpira axial destul de mult si transpiratia ei are un miros...cam ca la un om mare. Am spus si asta doctorei dar nici asta nu parea sa o impresioneze.
Am facut analizele si am si rezultatele din care inteleg eu ca nu ar fi probleme endocrinologice dar niste valri iesite din interval tot sunt de exemplu colesterolul e 216 in loc de max.169 si magnezemie este 2,10 .. cu valori de referinte intre1.4-1.9, colesterolul stiu ce implica dar magnezemie asta habar n-am.
Pana ajung cu rezultatele la doctora va cer si voua o parere ca nu mai rezist stresului, cum sa aiba fetita mea de 5 ani par pubian???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Alexa, mie mi se pare mai grav ca valoarea colesterolului e 216 decat ca are 3 fire de par pubian.
Pentru 5 ani, 216 este mult de tot. Daca as avea eu, la varsta mea, 216, as fi f.ingrijorata.

Nu-mi imaginez ca dieta fetitei tale este atat de nesanatoasa incat, la varsta asta sa aiba asemenea valoare a colesterolului.
Ori este o dereglare hormonala care sa dea functionarea organismului peste cap, ori fetita ta a fost f. stresata in perioada de dinaintea recoltarii.
Iar cu transpiratia care miroase, le fel. Mirosul transpiratiei poate fi dat si de stress, nu neaparat de tulburari endocrine instalate.
Are probleme la gradi?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

din cele descrise pare a fi o pubertate precoce.

in general apare ca urmare a dereglarilor hormonale.

o posibila cauza ar fi alimentatia necorespunzatoare, mai exact consumul de produse de origine animala, deoarece sunt folositi si hormoni in alimentatia acestor animale,pentru a le stimula cresterea si atingerea greutatii necesare pentru sacrificare.

sau, acum multi ani, in zona de sud a tarii, au aparut cazuri de pubertate precoce la copii, din cauza consumului de legume tratate necoprespunzator, cu stimulente de crestere achizitionate "la negru" de la vecinii nostri de peste Dunare. taranii nostri, nestiind ce scrie pe ambalajul produselor (limba bulgara) au diluat/folosit aiurea substanta respectiva, rezultatul fiind aparitia alarmanta a cazurilor de pubertate precoce, la spitalele pediatrice din acea zona.

pana vei ajunge din nou la medic (ar fi de recomandat un endocrinolog bun) ar fi bine sa analizezi cu atentie alimentatia fetitei, poate reusesti sa descoperi daca aceasta este sursa problemelor ei.

multa sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Mananca multa carne? Intreb fiindca in ziua de azi puii, curcanii, porcii etc. sunt pompati cu hormoni si ma gandesc ca si asta poate fi o cauza. Imi amintesc ca aveam 22 de ani cand am venit in Germania si in decurs de un an mi se indesise parul pe picioare in ultimul hal si imi crestea mustata, probleme pe care nu le avusesem inainte in Romania. Eu la mine le-am pus pe socoteala alimentatiei. Colesterolul e si el un indicator.

Bafta multa, sa reusesti sa afli de unde e si sa poti contracara efectele negative!


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa38 spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Incercam sa avem cu totii o alimentatie cat mai sanatoasa, fetita nu mananca multa carne dar ce mananca e in special pui din comert. Legumele le luam si noi ca toata lumea de la piata, nu avem rude la tara si nu avem de unde sa luam pui si legume crescute sanatos dar de ce numai copilul meu sa aiba asemenea probleme ca doar toata lumea mananca pui de la supermarket si legume de la piata?
Nu are probleme la gradinita, dimpotriva, acolo totul este in regula, educatoare dragutze si calde, copii cu care s-a obisnuit de mult fiind al treilea an in acelasi colectiv, acasa nimeni nu o cearta aproape niciodata, nu ar avea motive de stress.
Si daca ar fi o dereglare hormonala nu ar trebui sa fi aparut in analize si altceva iesit din interval ca nu cred ca colesterolul are legatura cu nivelul hormonilor? Nu stiu, intreb si eu, abia maine seara mergem din nou la endocrinolog cu rezultatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu zic sa nu intri in panica deocamdata...

iar la analize poate nu au iesit rezultate anormale pentru ca au fost analize de rutina (banuiesc)

analizele hormonale cauta exact dozarile hormonilor din organism, deci sunt analize specializate.

cel mai bine tot medicul te va lamuri, dar intre timp cauta pe net si despre pubertatea precoce (Cauze si manifestari)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput